Rewitalizacja to kompleksowy proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych poprzez działania całościowe (powiązane wzajemnie przedsięwzięcia obejmujące kwestie społeczne oraz gospodarcze lub przestrzenno-funkcjonalne lub techniczne lub środowiskowe), integrujące interwencję na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni i lokalnej gospodarki, skoncentrowane terytorialnie i prowadzone w sposób zaplanowany oraz zintegrowany poprzez programy rewitalizacji.
Rewitalizacja zakłada optymalne wykorzystanie specyficznych uwarunkowań danego obszaru oraz wzmacnianie jego lokalnych potencjałów (w tym także kulturowych) i jest procesem wieloletnim, prowadzonym przez interesariuszy (m.in. przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, właścicieli nieruchomości, organy władzy publicznej, etc.) tego procesu, w tym przede wszystkim we współpracy z lokalną społecznością. Działania służące wspieraniu procesów rewitalizacji prowadzone są w sposób spójny: wewnętrznie (poszczególne działania pomiędzy sobą) oraz zewnętrznie (z lokalnymi politykami sektorowymi, np. transportową, energetyczną, celami i kierunkami wynikającymi z dokumentów strategicznych i planistycznych).
Aktualności
-
Newsletter o rewitalizacji (1/2023)
Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym newsletterem o rewitalizacji prowadzonym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Publiczna dyskusja o miastach i rewitalizacji
Zachęcamy do przeczytania ciekawych artykułów, w których znajdują się odwołania do rewitalizacji:
Nie tylko betonoza. Miasta w dobie zmian klimatu - Równość (rownosc.eu) – Artykuł red. Filipa Górskiego o problemie z zabetonowanymi przestrzeniami publicznymi.
Niestety często rewitalizacja nadal kojarzona jest z tym nieszczęsnym betonowym placem – o czym pisze red. Paweł Mrozek w artykule: Czy każda rewitalizacja kończy się betonowym placem? | AiB (architekturaibiznes.pl). Należy zatem wspierać dobre projekty rewitalizacyjne, aby rewitalizacja stała mocno na nogach, czyli filarach zrównoważonego rozwoju.
Zapraszamy do Leszna, które wg red. Pawła Mrozka jest najlepszym miastem w Polsce: Leszno. Miasto nieidealne, ale i tak najlepsze. Paweł Mrozek | AiB (architekturaibiznes.pl) W Lesznie na wizerunek miasta, a zwłaszcza jego centrum miały wpływ m.in. działania w ramach rewitalizacji, w tym Modelowej Rewitalizacji Miast. Co warto zapamiętać – to aby mądrze gospodarować tym co już jest – co jest sednem rewitalizacji – zamiast podejścia „albo złoto, albo błoto”.Nowe treści na Krajowym Centrum Wiedzy o Rewitalizacji
Na KCWR opublikowano nowe treści:
- Podsumowanie Zadania Regiony Rewitalizacji w 5 województwach (Wielkopolskim, Podkarpackim, Lubuskim, Świętokrzyskim, Łódzkim)
- Materiałyły wypracowane w ramach Projektu pn. „EDINA – Rozwój efektywności energetycznej w Specjalnych Strefach Rewitalizacji i na obszarach miejskich”
- Podsumowanie dobrych praktyk z Hrubieszowa, Opola Lubelskiego, Stalowej Woli, Starachowic i Warszawy wypracowane w ramach Modelowej Rewitalizacji Miast
Więcej o działaniach Ministerstwa w zakresie rewitalizacji i o rewitalizacji dostępnych jest na stronie Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.
Newsletter o rewitalizacji prowadzony jest w celu wsparcia projektu pn. "Regiony Rewitalizacji – wzmacnianie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych" finansowanego ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020. -
Konferencja Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji” 24-25.11.2022 r.
Zapraszamy do udziału w dwudniowej konferencji podsumowującej działania Narodowego Instytutu Dziedzictwa w zakresie ochrony zabytków i wykorzystania potencjału dziedzictwa w rewitalizacji, realizowane w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki Nad Zabytkami na lata 2019-2022.
Konferencja odbędzie się w dniach 24-25 listopada 2022 r. w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym w Markach.
W pierwszym dniu konferencji zostaną zaprezentowane przedsięwzięcia zrealizowane w ramach projektu. Wraz z partnerami z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i Instytutu Miast i Regionów, przedstawiciele NID opowiedzą o swoich osiągnięciach i wyzwaniach.
Głos zostanie oddany osobom bezpośrednio zaangażowanym w planowanie i realizację rewitalizacji na poziomie samorządu. Okazją do tego będzie wydana niedawno przez NID publikacja „Życie między zabytkami – o dziedzictwie w rewitalizacji”, czyli dziesięć rozmów z praktykami, konserwatorami czy samorządowcami, którzy będą uczestnikami dyskusji panelowej.
Drugi dzień konferencji poświęcimy projektowi „Wzorcowa rewitalizacja”. Przedstawiciele gmin i Centrów Kompetencji NID ds. Rewitalizacji zaprezentują narzędzia służące właściwemu korzystaniu z potencjału zabytków dla wyprowadzenia obszaru ze stanu kryzysowego. Uczestnicy będą mieli także możliwość wzięcia udziału w warsztatach dotyczących dziedzictwa w rewitalizacji, które poprowadzą trenerzy z firmy Projekty Miejskie.
AGENDA (80 KB)
REJESTRACJA
Udział w konferencji tylko dla zarejestrowanych uczestników.
Organizatorzy zapewniają nocleg zarejestrowanym uczestnikom konferencji. Liczba miejsc ograniczona.
GDZIE ODBĘDZIE SIĘ KONFERENCJA?
Konferencja odbędzie się w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym w Markach. Jest to pierwszy w Polsce obiekt użyteczności publicznej, dla którego wydany został certyfikat ekologiczny BREEAM. Na jego dachu zrealizowano zielony dach z roślinnością bagienną. Autorem projektu jest pracownia Punkt Zero Piotr Kuś. Więcej na temat obiektu.
JAK DOJECHAĆ?
Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne znajduje się pod adresem ul. Wspólna 40, 05-260 Marki
Komunikacją miejską z centrum Warszawy można dotrzeć na miejsce w następujący sposób: należy dojechać linią metra M2 do stacji Trocka, a następnie przesiąść się do autobusów linii 140, 340 i 738 i wysiąść na przystanku Wspólna.
Do dyspozycji uczestników są miejsca parkingowe.
Po pierwszym dniu konferencji (24 listopada) zostanie Państwu zapewniony transport autobusem do hotelu. Przed drugim dniem konferencji (25 listopada) zostanie zapewniony Państwu transport autobusem z hotelu.
Konferencja będzie okazją do pogłębienia wiedzy na temat właściwego projektowania i realizowania procesu rewitalizacji, spotkania ekspertami i wymiany doświadczeń.
-
Podsumowanie cyklu „Spotkania z rewitalizacją”
18 października 2022 r. w formule online odbyło się spotkanie podsumowujące cykl organizowany w ramach Zadania „Spotkania z rewitalizacją”, realizowanego we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych.
Podczas spotkania Pan Michał Marciniak z firmy MM Consult Sp. z o.o., która w ramach projektu realizowała usługę ekspercko-doradczo-szkoleniową, przedstawił osiągnięte efekty oraz podsumował prace.
Cykl ”Spotkania z rewitalizacją” był realizowany od czerwca do października 2022 r. Ogółem we wszystkich formach wsparcia wzięło udział 49 JST z województwa łódzkiego. Były to: seminaria i warsztaty edukacyjne, wykłady eksperckie, wizyty studyjne, szkolenia, a także doradztwo indywidualne.
Podczas spotkania przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego przedstawili aktualne informacje w zakresie Regionalnego Systemu Informacji Przestrzennej, stanu prac nad programem regionalnym Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 oraz wymogów wobec gminnych programów rewitalizacji wynikających z „Zasad realizacji instrumentów terytorialnych w Polsce w perspektywie finansowej UE 2021-2027”.Regionalny System Informacji Przestrzennej
Zasady realizacji instrumentów terytorialnych w Polsce w perspektywie finansowej UE 2021-2027 -
Krajowa wizyta studyjna w województwie opolskim
W dniach 29-30 września 2022 roku, w ramach Zadania „Spotkania z rewitalizacją”, realizowanego we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych, odbyła się krajowa wizyta studyjna w województwie opolskim nt.: „Dostępność w rewitalizacji”.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele gmin z województwa łódzkiego, którzy podczas wizyty zapoznali się z dobrymi praktykami realizacji programów rewitalizacji w Kluczborku, Opolu i Oleśnie.
W ramach wizyty w Kluczborku uczestnicy mieli okazję obejrzeć sposób zagospodarowania postprzemysłowej części miasta w centrum Kluczborka oraz poznać działalność Zakładu Aktywizacji Zawodowej oraz Świetlicy Terapeutyczno-Wychowawczej „Parasol”, po których uczestników oprowadził Dariusz Morawiec Zastępca Burmistrza Kluczborka.
Pani Magdalena Śliwa i Pani Aneta Werner-Wilk z Urzędu Miejskiego w Opolu oprowadziły uczestników po Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu, a także w formie spaceru zaprezentowały rewitalizację ulicy Krakowskiej i rozbudowę Filharmonii Opolskiej oraz Dom Organizacji Pozarządowych.
Drugiego dnia wizyty uczestnicy odwiedzili zmodernizowany Opolski Amfiteatr Tysiąclecia wraz z Muzeum Polskiej Piosenki, integracyjny plac zabaw w przy budynku MDK w Opolu oraz odbyli spacer bulwarami nad Młynówką.
Ostatnim odwiedzonym podczas wizyty miastem było Olesno, w którym uczestników powitał Burmistrz Sylwester Lewicki oraz Sekretarz Janusz Wojczyszyn. Rewitalizacja traktu spacerowego przy ul. Murka (promenady) w Oleśnie została nagrodzona w konkursie na Najpiękniejszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego w 2021 roku.
-
Krajowa wizyta studyjna w województwie dolnośląskim
W dniach 15-16 września 2022 roku, w ramach Zadania „Spotkania z rewitalizacją”, realizowanego we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych, odbyła się krajowa wizyta studyjna w województwie dolnośląskim nt.: „Dostępność w rewitalizacji”.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele gmin z województwa łódzkiego, którzy podczas wizyty mieli okazję zapoznać się z dobrymi praktykami realizacji programów rewitalizacji w Świdnicy, Wałbrzychu i Zgorzelcu.
W ramach wizyty w Świdnicy uczestnicy odwiedzili zabytkowe centrum miasta, przestrzeń parkową oraz Centrum Usług Społecznych, po których uczestników oprowadziła Pani Anna Skrzypacz Dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego.
Pan Robert Szymala Kierownik Biura Urbanistyki i Planowania Przestrzennego oraz Urbanista Miasta Wałbrzycha oprowadził uczestników po „Starej Kopalni” Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, a także podobszarach rewitalizacji „Śródmieście” i „Nowe Miasto”.
Drugi dzień wizyty został poświęcony miastu Zgorzelec, gdzie Pan Adam Helik Naczelnik Wydziału Funduszy i Rozwoju przedstawił doświadczenia z rewitalizacji centrum miasta, a także Miejskiego Domu Kultury, Parku im. Andrzeja Błachańca oraz Przedmieścia Nyskiego.
Kolejna wizyta studyjna w ramach Zadania „Spotkania z rewitalizacją” odbędzie się w województwie opolskim w dniach 29-30 września 2022 r.
-
Newsletter o rewitalizacji (5/2022)
Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym newsletterem o rewitalizacji prowadzonym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w celu wsparcia projektu pn. "Regiony Rewitalizacji".
Rewitalizacja w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało „Zasady realizacji instrumentów terytorialnych w Polsce w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027”. Mają one ułatwić realizację zadań w ramach wybranych instrumentów terytorialnych podmiotom, które są odpowiedzialne za ich wdrażanie.
W dokumencie znajduje się także cały rozdział poświęcony rewitalizacji, tj. Rozdział 4 Wdrażanie IIT w obszarze rewitalizacji. W rozdziale wskazano podstawy opracowania gminnego programu rewitalizacji i jego wpisu do wojewódzkiego wykazu gminnych programów rewitalizacji. Wskazano zasady wyboru projektów rewitalizacyjnych do dofinansowania, ich finansowania i monitorowania. Podkreślono także rolę Zespołów ds. rewitalizacji.
Więcej informacji pod linkami:
Rewitalizacja w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027
Nowe treści na Krajowym Centrum Wiedzy o Rewitalizacji
Na Krajowym Centrum Wiedzy o Rewitalizacji opublikowano nowe treści:
- Relację z rozmów o rewitalizacji w ramach sesji Pawilonu Polskiego – panele „Dąbrowa Górnicza kontra Leszno, czyli rewitalizacyjna bójka modelowych miast” oraz „Społeczno-gospodarcza transformacja miast poprzemysłowych”.
- Relację z Wystawy "Miejskie Transformacje" czyli Modelowa Rewitalizacja Miast i projekty pilotażowe na WUF11 oraz zaproszenie na wystawę online "Miejskie transformacje".
- Dobre praktyki wypracowane w ramach MRM ze Starachowic - Starachowice OD nowa – pomysł na lepsze życie w Starachowicach (m.in. do których nawiązanie jest w Zasadach realizacji IT).
- Dobre praktyki wypracowane w ramach MRM z Warszawy - „Rewitalizacja – wspólna sprawa” na Warszawskiej Pradze.
Więcej o działaniach Ministerstwa w zakresie rewitalizacji i o rewitalizacji dostępnych jest na stronie Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.
Projekt pn. "Regiony Rewitalizacji – wzmacnianie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych" finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.
-
24 gminy skorzystają z doradztwa dla samorządów w zakresie przygotowania i wdrażania programu rewitalizacji
25 maja br. zakończył się nabór do skorzystania ze wsparcia doradczego dla gmin w województwie łódzkim w ramach projektu „Regiony Rewitalizacji”.
24 gminy, które zgłosiły się do doradztwa, otrzymają możliwość uzyskania indywidualnego wsparcia dotyczącego zakresu przygotowania prawidłowego programu rewitalizacji oraz jego wdrażania.
Wsparcie doradcze obejmie 18 godzin zegarowych doradztwa dla każdej ze zgłoszonych gmin, w dowolnej formie, udzielanego przez eksperta – Pana Michała Marciniaka reprezentującego firmę MM Consult Sp. z o.o.Obszar merytoryczny doradztwa to m.in.:
- aspekty formalno-prawne związane z przygotowaniem programu rewitalizacji;
- problematyka związana z prowadzeniem i oceną działań rewitalizacyjnych w oparciu o ustawę z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji;
- aktualizacja obecnie funkcjonujących programów i opracowanie GPR na podstawie przepisów ustawowych;
- ocena i monitorowanie obecnie realizowanych procesów rewitalizacji w oparciu o programy pozaustawowe (lokalne programy rewitalizacji – LPR) oraz ustawowe (gminne programy rewitalizacji – GPR).
Usługa będzie się odbywała się od czerwca do końca września 2022 r. w ramach zadania polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych realizowanego w ramach umowy zawartej pomiędzy Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej a Województwem Łódzkim. Wsparcie jest współfinansowane z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.
-
Zapraszamy na cykl spotkań w ramach Zadania „Spotkania z rewitalizacją”
Serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu spotkań organizowanych w ramach Zadania „Spotkania z rewitalizacją”, realizowanego we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych, którego celem jest przeprowadzenie spotkań edukacyjnych dla gmin, wsparcie doradcze, wypracowanie systemu monitorowania rewitalizacji oraz integrowanie środowisk zainteresowanych rewitalizacją.
Zaplanowane moduły szkoleń obejmą następujące tematy:
- dostępność w rewitalizacji – celem jest wzmocnienie zdolności samorządów do uwzględniania problematyki dostępności zarówno w programowaniu strategicznym (w tym w strategach rozwoju, programach rewitalizacji), planowaniu przestrzennym, jak i w przygotowywaniu i realizacji konkretnych projektów (w tym rewitalizacyjnych), zgodnie ze standardami określonymi w Programie Dostępność Plus 2018-2025,
- zarządzanie rewitalizacją i włączenie społeczności lokalnej we wdrażanie programów rewitalizacji – celem jest wzmocnienie kompetencji samorządów w zakresie uspołeczniania procesu rewitalizacji poprzez m.in. tworzenie systemowych mechanizmów wzmacniania wspólnot lokalnych i partycypacji społecznej w kształtowaniu przestrzeni publicznej, zainteresowanie gmin potencjałem działań rewitalizacyjnych w małej skali, szczególnie w aspekcie integracji i aktywizacji społeczności lokalnej, wzmocnienie zdolności gmin do dywersyfikacji źródeł finansowania działań rewitalizacyjnych, tj. większe zaangażowanie inwestorów prywatnych, wspólnot/ spółdzielni mieszkaniowych i TBS-ów oraz NGO-sów w realizację programów rewitalizacji, korzystania z instrumentów zwrotnych,
- wykorzystanie narzędzi wynikających z ustawy o rewitalizacji – celem jest podniesienie świadomości samorządów i wzmocnienie zdolności gmin do stosowania ustawowych narzędzi rewitalizacyjnych (gminny program rewitalizacji, Komitet Rewitalizacji, Specjalna Strefa Rewitalizacji, miejscowy plan rewitalizacji),
- monitoring i ewaluacja działań rewitalizacyjnych – celem jest wzmocnienie zdolności gmin do tworzenia efektywnych systemów monitorowania rozwoju lokalnego (na poziomie gminnym i uwzględniającym zróżnicowanie wewnętrzne gminy), w tym monitorowania i ewaluacji programów rewitalizacji. Celem dodatkowym jest usystematyzowanie podejścia do monitorowania działań rewitalizacyjnych w ujęciu regionalnym.
Spotkania będą odbywać się w okresie od czerwca do października 2022 r., częściowo w formule online i stacjonarnie.
Wszelkie informacje dotyczące poszczególnych spotkań cyklu – szczegółowe terminy, tematyka, formularz rejestracji – będą na bieżąco publikowane w zakładce Wsparcie dla gmin - Spotkania z rewitalizacją.
W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu na adres e-mail rewitalizacja@lodzkie.pl.