Ruszył Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Data publikacji: 28.05.2015 r.

27 maja br. w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi nastąpiła uroczysta inauguracja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego z „hukiem odpalił” Program, dzięki któremu do regionu łódzkiego w najbliższych latach trafi blisko 9 miliardów złotych z unijnej kasy.

Celem konferencji organizowanej przez Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego było podsumowanie wdrażania RPO WŁ na lata 2007-2013, zaprezentowanie efektów osiągniętych dzięki realizacji dofinansowanych w ostatnich latach projektów oraz ich wpływu na rozwój regionu łódzkiego. Przedsięwzięcie stanowiło także okazję do przekazania kluczowych informacji w zakresie bieżącej perspektywy finansowej i do poznania możliwości wsparcia w ramach RPO WŁ 2014-2020. Omówione zostały główne założenia uruchomionego Programu oraz oferta wsparcia beneficjentów w procesie pozyskiwania środków europejskich.

Konferencja RPO WŁ 2014-2020 - Zdjęcie Pana Marszałka Stępnia

Podczas konferencji Marszałek Stępień zaprezentował wykorzystane szanse i nowe perspektywy Programu, deklarując otwartość Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego i wszystkich jego instytucji do wspierania przedsiębiorstw i osób, które chciałyby ubiegać się o unijne dofinansowanie.

Najważniejsze etapy drogi do realizacji Strategii Europa 2020 przedstawiła Maria Galewska, przedstawicielka Komisji Europejskiej. O priorytetach Polityki Spójności 2014-2020 i nowego RPO Województwa Łódzkiego mówiła Agnieszka Dawydzik, Dyrektor Departamentu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Na tym, jak łódzkie i mazowieckie programy regionalne mogą stać się instrumentami rozwoju Polski Centralnej skoncentrowali się przedstawiciele Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego – Agnieszka Szwed, Zastępca Dyrektora oraz Wojciech Łysik. Następnie główne założenia RPO WŁ 2014-2020 i harmonogram konkursów przedstawił Dominik Patora, Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UM WŁ. Z kolei ofertę wsparcia dla beneficjentów scharakteryzowała Joanna Andrzejewska, p.o. Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej UM WŁ.

Interesującym elementem spotkania był także panel dotyczący multimedialnych prezentacji projektów – wyjątkowych miejsc dofinansowanych w Łódzkiem z funduszy europejskich:

 • Termy Uniejów – o których opowiedział Marcin Wegner z Urzędu Miasta w Uniejowie, po czym wyświetlono spot promocyjny Term i miejsc dofinansowanych w okolicy;

 • Muzeum Pałac Herbsta – ciekawą prezentację omówiła Dorota Berbelska, Kierownik Oddziału Muzeum Sztuki w Łodzi;

 • PGE Giganty Mocy MCK Bełchatów – tu krótką prezentację przedstawiła Małgorzata Stanasiuk-Mordalska, Wicedyrektor ds. Ekspozycji Giganty Mocy i Marketingu, a następnie wyświetlony został spot zachęcający do skorzystania z atrakcji mieszczących się w MCK Bełchatów;

 • Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina – Tomasz Bęben, Dyrektor Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w interesujący sposób opowiedział o powstaniu dzięki dofinansowaniu z RPO WŁ 2007-2013 unikatowych w skali światowej organów romantycznych i barokowych.

Filharmonia - koncertKluczowym i spektakularnym punktem programu konferencji było uroczyste otwarcie RPO WŁ 2014-2020 przez Witolda Stępnia, Marszałka Województwa Łódzkiego, który za pomocą specjalnie przygotowanego detonatora „odpalił” nowy Program regionalny. Wystrzał konfetti przy jednoczesnym odegraniu na organach „Ody do radości” – hymnu Unii Europejskiej – zrobił na wszystkich duże wrażenie. Zwieńczeniem konferencji, w której uczestniczyło prawie 350 osób był koncert organowy wykonany przez Krzysztofa Urbaniaka.

 


Materiały z konferencji do pobrania:

 1. 1. pdf„Wykorzystane szanse i nowe perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego” (pdf)

 2. 2. pdf„Wydatkowanie czy rozwój – priorytety Polityki Spójności 2014-2020 i nowego RPO Województwa Łódzkiego” (pdf)1.65 MB

 3. 3. pdf„Łódzkie i Mazowieckie programy regionalne instrumentami rozwoju Polski Centralnej” (pdf)

 4. 4. pdf„Główne założenia i komplementarność RPO WŁ na lata 2014-2020” (pdf)

 5. 5. pdf„Edukacja – Informacja – Komunikacja – oferta wsparcia dla beneficjentów RPO WŁ na lata 2014-2020” (pdf)2.69 MB2.69 MB2.69 MB

 6. 6. Termy Uniejów – spot

 7. 7. pdfMuzeum Pałac Herbsta (pdf)

 8. 8. pdfPGE Giganty Mocy MCK Bełchatów (pdf)

 9. 9. PGE Giganty Mocy MCK Bełchatów – spot

 10. 10. pdfFilharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina (pdf)

 

 
Top