Fundusze Europejskie rewitalizują 600-letni klasztor

Część załączonej wiadomościFundusze Europejskie rewitalizują 600-letni klasztor

 

Każdego roku w Klasztorze OO. Bernardynów w Warcie (powiat sieradzki) w okresie bożonarodzeniowym można podziwiać ruchomą szopkę, która należy do największych w Polsce. W tym będzie bogatsza o nowe elementy. To pełne historii miejsce warto odwiedzić również z innych powodów. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich wkrótce będzie ono jeszcze piękniejsze i bardziej dostępne dla zwiedzających.

Nieco historii

Klasztor Ojców Bernardynów w Warcie to jeden z najstarszych konwentów bernardyńskich w Polsce. Zakonnicy trafili tam w 1467 r. W następnym roku postawiono drewniany kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej, który już po kilku latach spłonął. Niestety, odbudowaną świątynię również zniszczył pożar. Przy kolejnej odbudowie użyto już cegły i kamieni. Murowany kościół powstał w 1497 r. Wnętrze ozdobiono freskami w stylu gotyckim. Później dodano wały, fosy i most, a w pierwszej połowie XVII w. kaplicę św. Anny. Wówczas pojawiła się również ambona, organy, konfesjonały, stalle i druga wieża. Gruntowne przebudowy sprawiły, że świątynia straciła swój gotycki charakter, przechodząc w renesans aż do baroku. Kościół słynie z niezwykle bogatego wystroju, w którym dominuje ostatni z wymienionych stylów. A jednak – polichromia w klasztorze wyróżnia się wyjątkową rokokową ornamentyką, widoczną zwłaszcza na trzech ołtarzach: głównym i dwóch bocznych. Za największe dzieło sztuki w Zespole Kościelno-Klasztornym uznaje się obraz słynnego włoskiego malarza barokowego – Tomasza Dolabelli.

 

Rewitalizację czas zacząć!

W maju 2019 r. Klasztor OO. Bernardynów otrzymał na rewitalizację zabytkowego kompleksu prawie 4,2 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego (RPO WŁ), którym zarządza Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Do najważniejszych zadań, które zostaną zrealizowane, należą:
•    osuszenie i zabezpieczenie murów przed działaniem wilgoci,
•    remont elewacji i wykonanie iluminacji świetlnej,
•    dostosowanie Kompleksu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w celu ułatwienia im dostępu do zabytków,
•    stworzenie portalu informacyjnego dla usług kulturalnych (w tym nowa strona internetowa).
Wszystkie prace remontowe będą przeprowadzone zgodnie z zasadami obowiązującymi przy działaniach związanych z obiektami zabytkowymi. Realizatorzy projektu przewidują, że po ich zakończeniu wzrośnie liczba turystów. Poza zwiedzaniem będą mogli oni skorzystać z różnego rodzaju bezpłatnych wydarzeń kulturalnych.
 

Warta jest warta odwiedzenia

Prace nad wspomnianą na wstępie szopką ruszyły już pod koniec listopada. Dlaczego tak wcześnie? – Trzeba sprawdzić, czy każdy z ruchomych elementów działa, jak należy – mówi jeden z jej twórców Paweł Stępień – W tym roku przybędzie dużo nowych, m.in. dwa kościoły wykonane przez sieradzkich więźniów. Jeden doskonale odzwierciedla klasztor w Warcie, a drugi kościół z Lichenia. Dojdzie też figurka ruchoma i około dziesięciu nieruchomych – wylicza współtwórca. Nowe figurki pochodzą z Włoch, a ich zakup sfinansowała Gmina Warta. W ten sposób Burmistrz Krystian Krogulecki podziękował za pracę wszystkim zaangażowanym w jej powstanie. Instalacja zostanie uruchomiona w trakcie Pasterki. Uzupełnieniem będzie żywa szopka przed Klasztorem. To już stały element promocji miasta, ale dzięki rewitalizacji dofinansowanej przez RPO WŁ, atrakcji dla turystów będzie jeszcze więcej.


Chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak Fundusze Europejskie przywracają blask zabytkom w Łódzkiem? Zapraszamy do lektury: Rawska parafia w blasku unijnych dotacji!

 

 

 

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top