Rawska parafia w blasku unijnych dotacji

Data publikacji: 06.12.2019 r.

Część załączonej wiadomościRawska parafia w blasku unijnych dotacji

Przeszło dwa lata temu do Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Rawie Mazowieckiej trafiło prawie 14,8 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich. Dzięki dotacji przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zabytkowa kolegiata odzyskała swój barokowy blask, a jej otoczenie stało się przyjazne wszystkim, którzy chcieliby poznać perłę architektury w Łódzkiem. Dlaczego warto odwiedzić Rawę i parafię NPNMP? Przekonajcie się z nami!

Barokowa kolegiata z dotacjami

Kościół i obiekty parafialne w Rawie Mazowieckiej stanowią zespół pojezuicki z epoki baroku. Świątynia została ufundowana przez biskupa kujawskiego Pawła Wołuckiego w 1613 roku. Budowla z trzema nawami ma aż siedem ołtarzy. Główny skupia się na patronce kościoła, powstał w pierwszej połowie XVIII wieku. Pozostałe sześć poświęconych jest: Matce Bożej Nieustającej Pomocy, św. Stanisławowi biskupowi, św. Ignacemu Loyoli, Matce Bożej Częstochowskiej, św. Stanisławowi Kostce, św. Annie Samotrzeciej i Panu Jezusowi Ukrzyżowanemu. Wszystkie posiadają wyraźnie zaznaczone cechy baroku. Dzięki pracom konserwatorskim i restauratorskim, wykonanym w ramach dofinansowanego projektu, udało się przywrócić ich pierwotne piękno i blask. To jednak niejedyne działania zrealizowane dzięki środkom pozyskanym w ramach z Funduszy Europejskich.

 

Historia spotyka się z nowoczesnością

Projekt „Rewitalizacja Zespołu Obiektów Sakralnych pod wezwaniem NPNMP w Rawie Mazowieckiej w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Parafii” umożliwił wykonanie takich zadań jak:

  • wymiana wszystkich instalacji, okien, podłogi wraz z montażem ogrzewania,
  • prace konserwatorskie przy zabytkowym wyposażeniu, łącznie z dachem i organami,
  • otworzenie muzeum parafialnego z pokojem królewskim, w którym przebywał król Jan Kazimierz Waza wraz z małżonką,
  • zabezpieczenie i udostępnienie dla zwiedzających punktu widokowego oraz krypt, w których jako w jedynych w Europie znajdują się zmumifikowane ciała jezuitów,
  • zastosowanie pomp ciepła, paneli słonecznych i systemu rekuperacji w obiektach,
  • montaż windy dostosowanej do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

- Kiedy objąłem parafię, wiedziałem, że trzeba przeprowadzić gruntowny remont.  Wystąpiliśmy do UMWŁ z wnioskiem o dofinansowanie z RPO, który okazał się on jednym z trzech najlepszych – opowiada proboszcz parafii ks. Bogumił Karp – Później była ciężka praca, a teraz jest radość z efektów. U nas troska o ochronę zabytków łączy się z otwartością na nowości technologiczne. Przed nami prace związane z zagospodarowaniem terenu parafialnego ogrodu. Jest już koncepcja i pomysł na projekt. Mamy nadzieję, że przy pomocy unijnych środków uda się nam go zrealizować i ogród stanie się kolejną perełką w naszym mieście.

 

Fundusze wspierają dialog 

Owocem zrealizowanego już projektu jest również powstanie Centrum Spotkań i Dialogu. W jego ramach prowadzona jest działalność o charakterze kulturalnym i prospołecznym. CSD umożliwia m.in. organizację warsztatów rękodzieła, plastycznych, malarskich, spotkań dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i wielu innych inicjatyw, takich jak pikniki czy koncerty. W każdą niedzielę mieszkańcy Rawy mogą spędzić czas przy kawie i herbacie w kawiarence stworzonej w piwnicach obiektu. Wspólnie z Biblioteką Miejską, której oddział dziecięcy mieści się na terenie parafii, prowadzone są spotkania edukacyjne związane z promocją czytelnictwa.

 

Rawa rozwija się na 100% 

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny to nie jedyne miejsce w Rawie Mazowieckiej, które skorzystało z unijnych dotacji. Przez 15 lat obecności Polski w UE miasto zrealizowało blisko 100 projektów. Łącznie uzyskały one dofinansowanie w kwocie ok. 100 mln zł. Wśród nich znalazły się m.in.: Miejski Dom Kultury, Zespół Szkół Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, park miejski oraz Muzeum Ziemi Rawskiej. Obecnie trwa remont i rozbudowa dawnych jatek miejskich. Kolejnym zadaniem będzie nowe zagospodarowanie historycznego centrum Rawy. Warto tutaj przyjechać i na własne oczy zobaczyć, jak miasto rozwija się z Funduszami Europejskimi. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o tym, jak Zmieniamy Łódzkie – śledźcie nasz profil na Facebooku!

 

 

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top