Szpital Kopernika w województwie łódzkim po rozbudowie

Data publikacji: 13.10.2023 r.

BLOG NAGLOWEK 20 10 2
Szpital Kopernika w województwie łódzkim po rozbudowie

 

 

Zakończył się pierwszy etap rozbudowy Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. To największa placówka medyczna w regionie specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu nowotworów. Główny budynek zyskał nową izbę przyjęć dla pacjentów onkologicznych i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, poradnie specjalistyczne, gabinety zabiegowe oraz pomieszczenia dla lekarzy koordynatorów. Było to możliwe dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz wykorzystaniu środków własnych szpitala. 

Całkowity koszt rozbudowy placówki to 55 mln zł, z czego 31 mln zł pochodziło z dofinansowania z Funduszy Europejskich. Szpital im. Mikołaja Kopernika stanie się wkrótce Wojewódzkim Centrum Onkologii. 

Wzrasta liczba chorych na nowotwory  

Celem rozbudowy placówki jest przede wszystkim obniżenie liczby osób umierających z powodów onkologicznych. Pandemia COVID-19 spowodowała wzrost liczby chorych z zaawansowanymi nowotworami. Było to wynikiem ograniczeń w wykonywaniu badań profilaktycznych i skupienia uwagi medycyny na walce ze śmiertelnym wirusem. W Polsce rocznie z powodu raka umiera około 100 tysięcy osób. Nowotworom sprzyja niezdrowy styl życia, nadwaga, nieprawidłowa dieta, nadciśnienie i brak ruchu. Szpital im. Mikołaja Kopernika od wielu lat specjalizuje się w leczeniu onkologicznym, dlatego jego rozbudowa poprawiła jakość i dostępność usług medycznych dla pacjentów chorych na nowotwory. 

Nowoczesna placówka 

Dzięki rozbudowie istniejącego budynku głównego w szpitalu wydzielono część diagnostyczno-medyczną, gdzie powstała nowoczesna izba przyjęć z systemem kolejkowym. W nowym holu z poczekalnią oceniany będzie stan zdrowia pacjentów. W nowym budynku przy ul. Pabianickiej utworzono 14 nowoczesnych oraz przestronnych gabinetów specjalistycznych oraz 4 profesjonalnie wyposażone gabinety zabiegowe. Będzie to miejsce pracy dla zespołu koordynatorów onkologicznych. Lekarze będą mogli konsultować się i organizować konsylia w specjalistycznej sali multimedialnej. Do dyspozycji pacjentów oddane będą pokoje, w których w ciszy i bez pośpiechu będą mogli porozmawiać ze specjalistami. W nowym budynku znalazły się dwie pracownie: leków przeciwnowotworowych oraz żywienia pozajelitowego. Rozbudowano budynek szpitalnej apteki przystosowanej do potrzeb pacjentów onkologicznych, szatnie i pomieszczenia sanitarne. Zadbano również o otoczenie szpitala, dookoła placówki powstają nowe miejsca parkingowe i bezpieczne dojścia dla pieszych.

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top