Dworzec Kulturalny Wieluń-Dąbrowa

Data publikacji: 09.10.2023 r.

BLOG NAGLOWEK 09 10 3
Dworzec Kulturalny Wieluń-Dąbrowa

 

 

Fundusze Europejskie wspierają rozwój niemal każdej sfery życia gospodarczego i społecznego województwa łódzkiego. Instytucje kultury i muzea poszerzają swoją ofertę, a wiele wyremontowanych i odnowionych obiektów cieszy oczy mieszkańców i turystów. Na potrzeby Wieluńskiego Domu Kultury zaadaptowano były dworzec PKP Wieluń-Dąbrowa. Zrewitalizowany obiekt jest funkcjonalny i bezpieczny, a korzystający z jego oferty artyści i mieszkańcy gminy usatysfakcjonowani. W budynku wyremontowano i zmodernizowano zabytkowe wnętrze, a efekty są imponujące. 

Niemal stuletni budynek dworca kolejowego wymagał kapitalnego remontu. Rewitalizację obiektu przeprowadzono w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, ponieważ istotne było zachowanie charakterystycznej bryły budynku z tzw. muru pruskiego oraz podłóg.

Służył pasażerom, teraz kulturze

Dworcowy budynek służył podróżnym do 2010 r. Dzięki zabiegom modernizacyjnym zmienił się nie do poznania. Nie tylko jest bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, ale również nowoczesny, przestronny i bardziej komfortowy. Zabytkowe obwodowe ściany z murem pruskim docieplono od środka. Pozostawiono również starą ozdobną posadzkę w poczekalni oraz brukowaną nawierzchnię placu przed dworcem. Utwardzono teren dookoła dworca, by umożliwić dojście do budynku, posadzono również krzewy i rośliny ozdobne. Zmodernizowano media w budynku, zainstalowano przyłącze gazowe oraz zamontowano piec służący do ogrzewania. Wymieniono okna i pozostałą stolarkę. Nowością są schody na antresolę, które zbudowano nad dawnymi kasami biletowymi. Umieszczono tam dużych rozmiarów telewizor, na którym wyświetlane są filmy. Centralną część zmodernizowanego dworca przekształcono w salę widowiskową, gdzie organizowane są koncerty. W przebudowanych skrzydłach budynku urządzono pracownie artystyczne, w których odbywają się warsztaty rzeźbiarskie i ceramiczne.

Nowa działalność 

W podworcowym budynku Wieluńskiego Domu Kultury powstała placówka, w której prowadzona jest działalność kulturalna. Odbywają się tam warsztaty, koncerty, wystawy, różnorodne wydarzenia artystyczne, swoje zajęcia mają też liczne koła zainteresowań. Zarówno dorośli, jak i dzieci mogą wziąć udział w kursach plastycznych o różnorodnej tematyce. Są to zajęcia z ceramiki, szycia na maszynie, malowania, projektowania, a nawet rzeźby. Cyklicznie przeprowadzane są zajęcia dla uczniów z wieluńskich szkół podstawowych. Dom Kultury jest też współorganizatorem różnorodnych konkursów, na przykład „Motywów etnicznych Wielunia", który polega na wykonaniu rustykalnych ozdób na ceramicznych talerzach. Instruktorzy przez cały rok organizują zajęcia związane z folklorem ziemi wieluńskiej oraz warsztaty świąteczne. W Wieluńskim Domu Kultury można też podziwiać pokazy taneczne, wystawy malarstwa oraz wziąć udział w koncertach. Dworzec Kulturalny Wieluń-Dąbrowa to miejsce, które tętni życiem, a to jedna z ważniejszych wartości uzyskanych dzięki dofinansowaniom z Funduszy Europejskich. Wieluński Dom Kultury stwarza możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego i samorealizacji uczestników zajęć w różnych dziedzinach sztuki i edukacji kulturalnej. Wspierając takie projekty Fundusze Europejskie aktywnie przyczyniają się do poprawy stanu dziedzictwa kulturowego powiatu wieluńskiego. Koszt całkowity projektu wyniósł ponad 2,6 mln zł, w tym dofinansowanie ponad 1,5 mln zł.

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top