Fundusze Europejskie w Dworku Siemieńskich

Data publikacji: 10.11.2023 r.

BLOG NAGLOWEK 09 10 1
Wypiękniał zabytkowy Dworek Siemieńskich

 

Fundusze Europejskie dofinansowują projekty z dziedziny kultury, zatrudnienia czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Od wielu lat środki przeznaczane są też na cele związane z rewitalizacją, prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane. Korzystają z tego nie tylko wielbiciele historii i turyści, ale i mieszkańcy powiatu radomszczańskiego. W Żytnie zrekonstruowano zniszczone i zdewastowane wnętrza zabytkowego dworu Jana Nepomucena Siemieńskiego i zbudowano w nich luksusowy hotel z restauracją.

Piękne wnętrza i bogato wyposażone pokoje zachęcają turystów do odwiedzenia dworku. Między Łodzią a Częstochową, Wartą a Pilicą, można odpocząć, przy pysznym jedzeniu usłyszeć romantyczne historie oraz doświadczyć rodzinnej gościnności.

Odważnie i romantycznie

Klasycystyczny dwór został wybudowany w I połowie XIX wieku. Ciekawostką jest fakt, że w dużym salonie z ogromną biblioteką w okresie przygotowań do powstania styczniowego odbywały się patriotyczne spotkania. Dworek Jana Nepomucena Antoniego Siemieńskiego – uczestnika powstania listopadowego – był też świadkiem zaręczyn Henryka Sienkiewicza z Marią Gryf-Kellerówną. Był ważnym posterunkiem podczas zrzutów cichociemnych w czasie okupacji, a w jego murach schronił się podczas ucieczki syn generała Andersa. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku dworek został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Zabytkowy obiekt zmodernizowano i wprowadzono możliwość świadczenia usług turystycznych i kulturalnych umożliwiających wykorzystanie walorów kulturowych regionu łódzkiego. We wnętrzach zaaranżowano luksusowe pokoje i apartamenty, kawiarnię oraz przestrzeń bankietowo-konferencyjną. Dla spragnionych relaksu utworzono strefę Wellness & SPA, która powstała z inspiracji naturą oraz otaczającą obiekt przyrodą. Dwór Siemieńskich to miejsce, gdzie można zaplanować weekendowy wypad we dwoje, rodzinny urlop na łonie natury albo zorganizować spotkanie biznesowe lub konferencję. Dzięki rozbudowanemu kompleksowi hotelowemu i atrakcyjnej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie.

Odzyskać dawny blask

Zabytkowe wnętrza odtwarzane były pod okiem konserwatora zabytków przy zachowaniu nowoczesnych standardów aranżacji. Jednym z ważniejszych etapów prac był remont poszycia dachu. Wykonano instalację elektryczną, grzewczą oraz wodno-kanalizacyjną. Zamontowano alarm oraz wymieniono stolarkę okienną oraz drzwiową. Dawny blask odzyskał taras oraz balkon od frontu budynku. Odnowiono zabytkowe kolumny i inne elementy ozdobne dworku, naprawiono i pomalowano elewację. Z myślą o osobach z ograniczoną mobilnością w dworku zainstalowano windę. Po II wojnie światowej część dworskiego parku wycięto pod boisko szkolne. Projekt zakładał jego rewitalizację. Na miłośników spacerów i gości hotelowych czeka teraz piękny czterohektarowy park, który jest naturalnym uzupełnieniem dworu. Utworzono w nim alejki, posadzono drzewa i krzewy. Zmiany upiększyły okolicę Dworku Siemieńskich, który przez szereg lat będzie cieszyć oczy turystów i mieszkańców powiatu radomszczańskiego. 

Udane rewitalizacje stają się jednym z największych atutów województwa łódzkiego, Polski i całego europejskiego dziedzictwa kulturowego. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich zapewniono dogodne warunki do rozwoju turystyki i promocji regionu. Wartość projektu to niemal 7,8 mln zł, w tym dofinansowanie wyniosło ponad 3,1 mln zł. 

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top