Zagroda Ludowa w Lipcach

Data publikacji: 08.09.2023 r.

BLOG NAGLOWEK Zagroda Ludowa w Lipcach 11.09
Zagroda Ludowa w Lipcach

 

 

Obiekty muzealne zajmują w polskiej tradycji znaczące miejsce. Gromadzą i przechowują materialne świadectwa historii i kultury oraz dorobek artystyczny naszych przodków. Ekspozycje muzealne stanowią świadectwo minionych wieków. Dzięki inwestycjom współfinansowanym z Funduszy Europejskich wykonuje się nie tylko prace konserwatorskie i rekonstruuje wiekowe wnętrza, ale przede wszystkim chroni dziedzictwo kulturowe. Są to nie tylko tradycyjne muzea, to również dworki i skanseny, gdzie znajdują się unikalne eksponaty. Wśród nich znajduje się Muzeum Regionalne w Lipcach. Wakacje to znakomity czas, by zwiedzić te wyjątkowe miejsca, zajrzeć do tajemniczych sal i poczuć powiew historii.

To właśnie w Lipcach Reymontowskich toczyła się akcja powieści Władysława Reymonta „Chłopi", za którą polski pisarz dostał nagrodę Nobla. W Muzeum Regionalnym odtworzono wnętrza chałup chłopskich z ich wyposażeniem. Zgromadzono tam tkaniny, hafty, stroje i narzędzia rolnicze.

Śladami Reymonta 

Siedzibą muzeum jest dawna manufaktura włókiennicza rodziny Winklów. Zajmowano się tam przędzeniem i farbowaniem wełny, tkaniem materiałów na słynne łowickie pasiaki, wyrobem wełnianych swetrów, skarpet i rękawic. Poza tradycyjnymi strojami ludowymi można tam obejrzeć maszyny, które były wykorzystywane do produkcji tkanin oraz eksponaty związane z życiem i twórczością Reymonta. Większość z nich eksponowana jest w ramach stałej wystawy „Tradycje lipieckie". Składa się ona z dwóch części: historycznej i etnograficznej. Uzupełniają ją ekspozycje czasowe o różnorodnej tematyce. Skansen jest idealnym miejscem na spacery oraz rustykalne sesje zdjęciowe. Lipce Reymontowskie często goszczą artystów Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. 

Zagroda ludowa 

Częścią Muzeum Regionalnego jest Zagroda Ludowa. Składa się z dwóch chałup mieszkalnych przeniesionych z okolicznych wiosek – Woli Drzewieckiej i Mszadli, obory pochodzącej z Woli Drzewieckiej oraz spichlerza i stodoły z gminy Godzianów. Przy zagrodzie umieszczono figurkę Matki Boskiej Lipieckiej. Na terenie zagrody znajdują się też drewniane rzeźby bohaterów „Chłopów”. Chałupa oraz pozostałe budynki zagrody stanowią idealną przestrzeń do realizowania zajęć edukacyjnych dla najmłodszych mieszkańców województwa łódzkiego. Jest to miejsce, w którym dzieci mogą poznać wieś z dawnych czasów. Poza adaptacją obiektów do celów turystycznych w ramach projektu wybudowano scenę, która służy do organizacji plenerowych koncertów. Stworzono też zaplecze sanitarne, zakupiono sprzęt gastronomiczny, sprzęt estradowy oraz meble ogrodowe. W zagrodzie odnowiono jedną z chałup, została odmalowana, uszczelniono jej ściany i stropy oraz zainstalowano klimatyzację. W celu ułatwienia dojścia do zagrody wykonano nowy chodnik, nowe ogrodzenie, przyłączono kanalizację i instalację wodno-kanalizacyjną. Dla miłośników dwóch kółek zamontowano stojaki na rowery. 

Zaadaptowanie Zagrody Ludowej na cele turystyczne wspiera edukację kulturalną i promuje turystykę w Łódzkiem. Wartość projektu to niemal 490 tys. zł, z czego dofinansowanie z Funduszy Europejskich wyniosło ponad 325 tys. zł. Udane rewitalizacje stają się jednym z największych atutów województwa łódzkiego, Polski i całego europejskiego dziedzictwa kulturowego.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top