Hospicjum w Zgierzu

Data publikacji: 01.09.2023 r.

BLOG NAGLOWEK Hospicjum w Zgierzu 11.09
Hospicjum w Zgierzu

 

 

Przemijanie i śmierć to naturalne etapy ludzkiej egzystencji. Jednak istotnym jest by w ostatnich momentach życia człowieka zadbać o jego potrzeby fizyczne, psychiczne, duchowe i socjalne. W takich instytucjach jak hospicja obejmuje się opieką osobę umierającą oraz jej rodzinę, dba o godność pacjenta i jego prawo do decydowania o sobie. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w Zgierzu zbudowano Hospicjum im. Jana Pawła II i wyposażono je w niezbędny sprzęt medyczny. Tym samym na terenie powiatu zgierskiego, brzezińskiego i łęczyckiego podniósł się standard usług medycznych w zakresie opieki paliatywno-hospicyjnej.  

W zgierskim hospicjum pacjent może liczyć nie tylko na fachową opiekę medyczną, ale i na komfortowe przeżycie czasu, który mu pozostał. Oferowane wsparcie umożliwia mu możliwie jak najbardziej aktywne życie. 

Opieka i troska o pacjenta 

Budowa stacjonarnego hospicjum z poradnią medycyny paliatywnej oraz infrastrukturą do obsługi pacjentów hospicjum domowego zapewniła pacjentom ciągłość opieki paliatywnej. Pacjenci utrzymują kontakt z tym samym personelem medycznym bez względu na zaawansowanie choroby. Mogą przebywać w domu, gdzie znajdują się pod opieką rodziny, a jednocześnie ich leczenie nadzoruje lekarz. W poradni medycyny paliatywnej mogą uzyskać pomoc w bardzo szerokim zakresie. Oferowane wsparcie ma charakter interdyscyplinarny, pacjenci mogą spotkać się ze specjalistą medycyny paliatywnej, internistą, anestezjologiem, neurologiem czy onkologiem. Lekarze zajmują się łagodzeniem dolegliwości towarzyszących chorobie, takich jak ból, nudności czy depresja. Dodatkowo w hospicjum dostępna jest fizjoterapia, pomoc psychologiczna, terapia zajęciowa, ale również opieka duchowa. Hospicjum stacjonarne przeznaczone jest dla osób w ostatniej fazie choroby, których nie można już leczyć ambulatoryjnie. 

Blisko i bezpiecznie 

Zgierskie hospicjum jest jedynym obiektem realizującym świadczenia opieki paliatywno-hospicyjnej o charakterze stacjonarnym w północnej części województwa łódzkiego. Dzięki jego powstaniu skrócił się czas oczekiwania na umieszczenie potrzebującego opieki pacjenta na oddziale pielęgnacyjno-opiekuńczym czy oddziale medycyny paliatywnej. Chorzy nie są przekierowywani do innych poradni działających poza granicami powiatu, czy nawet regionu łódzkiego. Teraz stale rosnąca liczba pacjentów onkologicznych wymagających opieki paliatywnej w warunkach stacjonarnych, domowych i ambulatoryjnych ma szansę spędzić ostatnie dni życia w odpowiednich warunkach. Wyposażone w profesjonalny sprzęt sale zapewniają komfortowy pobyt. W budynku została wydzielona również część hospicjum dziennego, przeznaczona dla pacjentów przywożonych z zewnątrz i spędzających w hospicjum czas do powrotu do domu. Mogą oni również uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych i spotkaniach grup zainteresowań organizowanych w ośrodku. W hospicjum znajduje się również kaplica. Budowa hospicjum nie tylko podniosła komfort leczenia pacjentów, ale również stan psychiczny ich rodzin, ponieważ pozwala zregenerować siły do dalszej opieki nad nieuleczalnie chorym. 

Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich Hospicjum im. Jana Pawła II z siedzibą w Zgierzu dba o poszanowanie godności pacjenta, intymność i życzliwość. Wartość projektu to ponad 15,5 mln zł, w tym dofinansowanie wyniosło ponad 12 mln zł.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top