Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie

Data publikacji: 14.07.2023 r.

BLOG NAGLOWEK 13 07 2023 1
Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie

Fundusze Europejskie wspierają rozwój niemal każdej sfery życia gospodarczego i społecznego województwa łódzkiego. Instytucje kultury i muzea poszerzają swoją ofertę, a wiele wyremontowanych i odnowionych obiektów cieszy oczy mieszkańców i turystów. Zmodernizowano między innymi Centrum Teatru, Muzyki i Tańca, będące filią Kutnowskiego Domu Kultury. Zabytkowy obiekt jest funkcjonalny i bezpieczny, a korzystający z jego oferty artyści i mieszkańcy powiatu kutnowskiego usatysfakcjonowani.

Centrum znajduje się w wyremontowanym budynku dawnego Domu Dochodowego Straży Ogniowej pochodzącego z początku XX wieku. Odbywają się w nim różnorodne wydarzenia artystyczne, wystawy, imprezy, swoje zajęcia mają też liczne koła zainteresowań. Można wziąć udział w kursach tanecznych, plastycznych, teatralnych oraz muzycznych.

Kulisy remontu

Placówka dzięki zabiegom modernizacyjnym zmieniła się nie do poznania. Nie tylko jest bardziej przyjazna dla osób z niepełnosprawnością, ale również nowoczesna, przestronna i bardziej komfortowa. Przede wszystkim została odnowiona sala widowiskowa, w tym scena, widownia oraz zespół pomieszczeń technicznych. Ważnym elementem modernizacji był montaż nowych wygodnych foteli teleskopowych, które umożliwiają ich wielofunkcyjne wykorzystywanie. W ramach projektu wykonano prace remontowe dotyczące instalacji sanitarnych, zmodernizowano instalację wentylacyjną, klimatyzacji i ogrzewania. Zamontowano profesjonalne oświetlenie sali i sceny. Centrum posiada również nowoczesny sprzęt audiowizualny, technikę sceniczną, projektor kina cyfrowego oraz nagłośnienie w nowoczesnej technologii. Budynek przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ze względu na zabytkowy charakter budynku odnowiono polichromie na suficie i balustradach loży pod nadzorem konserwatora. Przedstawiają one instrumenty muzyczne i atrybuty strażackie. Na malowidle na plafonie widnieje Terpsychora – muza tańca i pieśni sięgającą po lirę, którą podaje jej amor.

Nowe formy działalności

Dom Dochodowy Straży Ogniowej zawsze związany był z kulturą. Od samego początku występował w nim amatorski teatr, który posiadał własne kompletne rekwizyty: meble, kostiumy, dekoracje oraz rekwizyty. Tutaj odbywały się ważne wydarzenia o charakterze kulturalnym, patriotycznym, jak i rozrywkowym i towarzyskim. W późniejszym okresie funkcjonowało tam kino, a w latach dziewięćdziesiątych dyskoteka. Nowe życie placówki zaczęło się, kiedy miasto odkupiło budynek i korzystając ze środków Funduszy Europejskich rozpoczęło jego rewitalizację. Odbywają się tam prezentacje kameralne, recitale muzyczne, czy seanse filmowe. Mieszkańcy regionu mogą spotykać się na koncertach, wystawach i zajęciach tanecznych. Powstanie Centrum umożliwiło rozkwit życia artystycznego miasta. W czasie wakacji cyklicznie organizowana jest Letnia Akademia Dzieciaka i Studio Artystyczne Rodzica. Dzieci uczestniczące w warsztatach uczą się różnorodnych technik plastycznych, szycia, malowania oraz wykorzystania produktów z recyklingu. Rodzice najmłodszych uczestników spędzają czas na artystycznych warsztatach dla dorosłych.

Modernizacja Centrum Teatru, Muzyki i Tańca stwarza możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego i samorealizacji uczestników zajęć w różnych dziedzinach sztuki i edukacji kulturalnej. Wspierając takie projekty Fundusze Europejskie aktywnie przyczyniają się do poprawy stanu dziedzictwa kulturowego powiatu kutnowskiego. Projekt współfinansowany był ze środków Funduszy Europejskich. Wysokość dofinansowania to ponad 4,7 mln zł, a jego koszt całkowity to ponad 2,2 mln zł.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top