Centrum Czterech Szlaków

Data publikacji: 13.07.2023 r.

BLOG NAGLOWEK 11 07 2023 2
Centrum czterech szlaków 

Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich firmy z branży turystycznej realizują nowe inwestycje, tym samym wspierają i rozwijają turystykę aktywną. Atrakcje na terenie powiatu wieluńskiego przyciągają bowiem nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości, ale i turystów z całego kraju. Nad brzegiem Warty w Osjakowie powstało Osjakowskie Centrum Obsługi Turystycznej Czterech Szlaków przeznaczone dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek. Nowe miejsce rekreacji przyczyniło się do rozwoju turystyki weekendowej oraz wzmocnienia lokalnej i regionalnej gospodarki turystycznej powiatu.

Osjaków to mała wiejska gmina, która posiada duże bogactwa naturalne: lasy, rzeki oraz niski stopień zanieczyszczenia powietrza. Dzięki krzyżującym się tam czterem szlakom – rowerowemu, konnemu, pieszemu oraz wodnemu – może pochwalić się wyjątkowymi warunkami do uprawiania turystyki aktywnej.

Nad Wartą

Przez Osjaków przepływa rzeka Warta, co nadaje okolicy letniskowy charakter. Malowniczo rozciągające się tereny oczarowują osoby spragnione spokoju i odpoczynku na łonie natury. Obszar ten należy do najbardziej zalesionych terenów w województwie łódzkim. Od północy region graniczy z Parkiem Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki, od południa natomiast z Załęczańskim Parkiem Krajobrazowym. W tej urokliwej okolicy powstało Osjakowskie Centrum Obsługi Turystycznej Czterech Szlaków. W dolinie rzeki Warty nie brakuje łowisk wędkarskich, można tam złowić spore leszcze, płocie, dużo jest szczupaków i okoni, a w głębokich dołach warto zapolować na sumy. Przez Osjaków wiedzie szlak wodny, gdzie organizowane są spływy kajakowe.

Cztery Szlaki

Celem projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich był rozwój usług turystycznych świadczonych przez Osjakowskie Centrum Obsługi Turystycznej Czterech Szlaków. W tym celu przebudowano i rozbudowano budynek komunalny. Stworzono w ten sposób nową atrakcję turystyczną regionu o walorach unikalnych w skali całego województwa. Znajduje się tam między innymi punkt informacji turystycznej, wypożyczalnia sprzętu turystycznego, siłownia zewnętrzna oraz miejsce wodowania kajaków. Turyści mogą skorzystać z zaplecza kuchennego, przygotować sobie posiłek, wykąpać się i odpocząć w cieniu altany turystyczno-wypoczynkowej. Ze względu na bliskość czterech szlaków, każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Cykliści mogą aktywnie spędzać wolny czas na wycieczkach trasami rowerowymi po okolicy. Miłośnicy sportów wodnych mają do dyspozycji Wartę oraz jej prawy dopływ – wąską i krętą Wężnicę idealnie nadającą się do ekstremalnych spływów kajakowych. W okolicy można skorzystać z przejażdżek konnych i ścieżek dla amatorów nordic walking. W ramach inwestycji w Centrum zamontowano również grill zewnętrzny wraz ze stołami, a także wzbogacono zewnętrzną siłownię o trzy urządzenia treningowe. Wygospodarowano też miejsce na salę wystawienniczą, w której cyklicznie organizowane są ekspozycje i prelekcje. Na terenie gminy Osjaków istnieje dobrze rozwinięta baza noclegowa. Oferta jest urozmaicona i każdy znajdzie coś dostosowanego do swoich potrzeb i oczekiwań.

Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich zapewniono dogodne warunki do rozwoju turystyki i promocji regionu. Wartość projektu to ponad 1,7 mln zł, w tym dofinansowanie wyniosło ponad 1,1 mln zł.

Rozbudowa Osjakowskie Centrum Obsługi Turystycznej Czterech Szlaków wpłynęła na podniesienie jakości i atrakcyjności oferty turystycznej powiatu wieluńskiego oraz całego województwa łódzkiego.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top