Powstaje Centrum Interwencji Kryzysowej w Łodzi

Data publikacji: 03.07.2023 r.

BLOG NAGLOWEK 27 06 5
Powstaje Centrum Interwencji Kryzysowej w Łodzi 

Dzięki inwestycjom współfinansowanym z Funduszy Europejskich wykonuje się nie tylko remonty i prace konserwatorskie w zabytkowych budynkach, ale i wspiera projekty społeczne. Rewitalizacja kamienicy przy ul. Kilińskiego 36, zrealizowana w ramach trwającego od kilku lat programu Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi, pozwoliła między innymi na podniesienie jakości dotychczas realizowanej oferty pomocy psychologicznej, medycznej, prawnej oraz socjalnej. W zabytkowych murach powstaje Centrum Interwencji Kryzysowej.

Centrum Interwencji Kryzysowej to ośrodek oferujący nieodpłatne i natychmiastowe wsparcie mieszkańcom Łodzi znajdującym się w sytuacjach kryzysowych. Pomoc będzie świadczona całodobowo przez cały tydzień, także w weekendy i święta.

Remont zabytkowej kamienicy 

Miasto zachwyca swoim fabrykanckim dziedzictwem historycznym. Faktem jest, że bez dofinansowań z Funduszy Europejskich remonty oraz modernizacje zabytkowych budynków byłyby utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe. I tak było tym razem. Kamienica przy Kilińskiego 36 zostanie całkowicie odnowiona. Zakres prac obejmuje wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych oraz podłączenie gmachu do miejskiego systemu ogrzewania. Z myślą o osobach z ograniczoną mobilnością w kamienicy zainstalowana będzie winda. Podwórze zostanie wyłożone kostką kamienną, zamontowane tam będą ławki, altana, stojak na rowery oraz trzepak. Dla najmłodszych powstanie plac zabaw z piaskownicą, karuzelą i huśtawką. Pomyślano również o ochronie środowiska. Na podwórzu zasadzone zostaną niskie krzewy i zamontowane budki lęgowe dla jerzyków. W budynku powstanie 27 mieszkań, w tym dwa dla lokatorów z niepełnosprawnościami oraz jedno dla młodej osoby opuszczającej pieczę zastępczą. Powstanie tutaj również pięć lokali dla przedsiębiorców. Będzie tam działać również Centrum Interwencji Kryzysowej.

Pomoc dla łodzian w potrzebie 

Interwencja kryzysowa to jedna z form pomocy psychologicznej, która obejmuje każdą pomoc udzielaną osobom znajdującym się w stanie kryzysu. Oprócz wsparcia psychologicznego może to być także pomoc medyczna, prawna, socjalna, także w postaci czasowego pobytu. Takie wsparcie oferowane będzie w Centrum Interwencji Kryzysowej. Będą mogły skorzystać z niego osoby, które doświadczają przemocy domowej, ucierpiały w pożarze, czy dotknął je nagły i niespodziewany kryzys. Nie będzie potrzebne żadne skierowanie. Specjaliści pracujący w Centrum zaproponują najwłaściwszą, możliwą formę pomocy każdej osobie, która zgłosi się do placówki. Wsparcie zostanie udzielone natychmiast bez konieczności oczekiwania na terminy wizyt i odwiedzania różnych placówek. Znajdzie się tam osiem pokoi gościnnych, każdy z aneksem kuchennym oraz łazienką, w tym dwa dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Będą mogły z nich jednocześnie skorzystać aż 24 osoby. Na miejscu powstaną gabinety pomocy psychologicznej, pomocy medycznej, wsparcia socjalnego, prawnika i mediatora. Pokoje zostaną utworzone na I, II i III piętrze, a na parterze powstanie recepcja oraz pomieszczenia przeznaczone dla obsługi centrum. Centrum Interwencji Kryzysowej będzie służyć mieszkańcom Łodzi, którzy nagle znajdą się w trudnej sytuacji życiowej i nie będą potrafili poradzić sobie z nią samodzielnie, a jednocześnie będą wymagali natychmiastowego udzielenia takiej pomocy. 

Łódź zmienia się dla nas i przyszłych pokoleń. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich nie tylko odnawiane są zabytkowe kamienice i rewitalizowane ich wnętrza, ale również wzbogacana jest oferta pomocy dla osób w kryzysie. Inwestycja przy Kilińskiego 36 została zrealizowana w ramach projektu pn. „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi Projekt 1”, którego koszt wyniósł ponad 289 mln zł, przy udziale dofinansowania z Funduszy Europejskich w wysokości ponad 101 mln zł.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top