Już niedługo otwarcie Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie!

Data publikacji: 10.03.2023 r.

BLOG NAGLOWEK 10 03 2023 2
Już niedługo otwarcie Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie!

 

Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich możliwe było uruchomienie projektu remontu Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, oddziału Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Pod koniec lutego remont się skończył, a trzy budynki objęte rewitalizacją przeszły odbiór budowlany i konserwatorski. To znaczy tylko jedno – już wkrótce możemy liczyć na ponowne otwarcie muzeum, gdzie na zwiedzających, głodnych historycznej wiedzy, czeka ogrom atrakcyjnych wystaw.

 

Zobacz, co skrywa historia dzięki Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie

Jeśli chcesz zobaczyć, jak niegdyś wyglądały polskie dworki, to koniecznie musisz odwiedzić Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. To miejsce właśnie przeszło gruntowny remont, dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. A już za niedługo nastąpi jego ponowne otwarcie, co z całą pewnością jest prawdziwą gratką dla turystów głodnych historycznej wiedzy.

Dzieje dworku sięgają pierwszej połowy XVIII wieku, kiedy to Władysław Bartochowski (skarbnik sieradzki, łowczy wieluński i kasztelan wieluński) zdecydował się, by w miejscu dawnego dworku (który de facto był w katastrofalnym stanie – zgodnie z opisami dostępnymi z 1669 roku) postawić nowy.

Nowy dwór skończono budować w 1757 roku. Następnie obiekt przeszedł w ręce Wojciecha Bartochowskiego, syna Władysława, dalej w ręce Kazimierza i Stanisława Bartochowskich. Następnie dwór w spadku przypadł Ignacemu Bąkowskiemu, siostrzeńcowi Bartochowskich, a ten przekazał go swojemu synowi – Janowi Kazimierzowi Bąkowskiemu.

W 1881 roku Ożarów został sprzedany Wiktorowi Marężowi, który jednak długo nie nacieszył się majątkiem. Rok później sprzedał go bowiem Niemcowi – Henrykowi Meske. Dwór był w posiadaniu rodziny Mesków aż do 1945 roku. Po tym obiekt, wraz z parkiem i pobliskimi lasami, został oddany pod kuratelę Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Łodzi.

Muzeum Wnętrz Dworskich otworzono tutaj w 1981 roku.

Późnobarokowa perła architektury polskiej

Dwór został wybudowany zgodnie z późnobarokową modą, która cieszyła się popularnością za życia Władysława Bartochowskiego. Na kamienno-ceglanym fundamencie osadzono zrębową konstrukcję budynku. Obiekt wybudowano na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu. Na jego rogach znajdują się cztery alkierze1, które wychodzą poza obręb elewacji bocznych.

Co ciekawe w Muzeum Wnętrz Dworskich można nie tylko podziwiać rodzime spojrzenie na architekturę późnego baroku. Przed remontem organizowano tutaj też bardzo ciekawe wydarzenia, takie jak na przykład koncerty, recitale, spotkania naukowe, imprezy okolicznościowe, imprezy folklorystyczne, odczyty, lekcje muzealne, wieczory literacko-muzyczne i wiele więcej.

Jakie prace remontowe wykonano w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie?

W ramach projektu unijnego dokonano rewitalizacji trzech budynków tej instytucji. Udało się m.in. przywrócić dawny wygląd dworowi szlacheckiemu z XVIII wieku wliczając w to drewniane ściany. W ramach rewitalizacji otynkowano je i wybielono. Wymieniono też aż 600 m2 gontu świerkowego (czyli drewnianego pokrycia dachowego), zdegradowanego przez upływ czasu i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych na modrzewiowy, cechujący się wyższym poziomem trwałości. Z drewna modrzewiowego wykonano też okiennice i drzwi. Dzięki temu wiemy, że Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie na dłużej będzie cieszyło oczy swoimi walorami estetycznymi.

Dodajmy też, że Muzeum Wnętrz Dworskich nie tylko doskonale się prezentuje z zewnątrz, ale też wewnątrz. W ramach rewitalizacji odnowiono pomieszczenia tego obiektu. Nie tylko świetnie wyglądają ale też odpowiadają temu, jak niegdyś wyglądały przestrzenie polskich dworków. Zwiedzając to miejsce cofniecie się w czasie i poznacie polską kulturę sprzed setek lat.

To jednak nie koniec rewelacji remontowych. W ramach projektu rozbudowano też dom nad stawami parkowymi. Zaadaptowano go tak, by można było tam organizować działania edukacyjne i sanitariaty. Obiekt dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Remontowi został poddany też niewielki budynek, tzw. kantorek.

Nie możemy się doczekać już ponownego otwarcia Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. Kto wie? Może za niedługo się tam spotkamy podczas zwiedzania!

 

1Alkierz – narożnik, zwykle na rzucie kwadratu lub prostokąta, wyraźnie występujący z bryły budynku, z odrębnym dachem, niekiedy wyższy od korpusu głównego i wówczas zwany wieżą alkierzową. Alkierzem nazywano również izbę znajdującą się w takim narożniku.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top