Trwa remont budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zduńskiej Woli

Data publikacji: 04.01.2023 r.

BLOG NAGLOWEK 06 01 23 2 copy
Trwa remont budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zduńskiej Woli

 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli przechodzi gruntowną metamorfozę. W budynku biblioteki przy ulicy Łaskiej 12 trwa właśnie remont realizowany w ramach projektu pod nazwą: „Biblioteka XXI wieku w Zduńskiej Woli”.

Głównym celem tego projektu jest zwiększenie dostępności zasobów biblioteki dla osób niepełnosprawnych a także wdrożenie nowej i atrakcyjnej oferty programowej. Działania te są realizowane poprzez już trwającą, kompleksową modernizację budynku biblioteki.

Zakończenie prac, zgodnie z warunkami umowy przewidywane jest do czerwca 2023 roku. Do tego czasu osoby korzystające z zasobów biblioteki muszą liczyć się z pewnymi niedogodnościami w jej funkcjonowaniu, choć zaznaczyć trzeba, że biblioteka działa i nie została zupełnie wyłączona z użytkowania.

Wśród zaplanowanych prac mieści się dobudowa windy zewnętrznej wraz z wymianą stolarki okiennej, która koliduje z szybem windy. Do tego przewidziano modernizację toalet na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz wymianę stolarki drzwiowej. Ważnym aspektem projektu jest również zakup i montaż paneli fotowoltaicznych.

Wykonano już ocieplenie fundamentów, elektrycy zdemontowali stare, energochłonne oprawy oświetleniowe i zastąpili je energooszczędnym oświetleniem ledowym. Dobudowana zostanie także wewnętrzna winda i poprawiona zostanie elewacja. W tej chwili zakres prac przeniósł się do środka budynku i są wykonywane prace wewnątrz czytelni.                  

Na parterze zostaną zlikwidowane wąskie przejścia między regałami z książkami, co usprawni osobom z dysfunkcjami ruchowymi korzystanie z księgozbiorów. W ten sposób znacznie poprawi się funkcjonalność biblioteki.

Dodatkowo korzystający z biblioteki będą mogli korzystać z komputera z dostępem do Internetu, który będzie wyposażony w elektronicznego lektora rozpoznającego i odczytującego tekst. Poza tym w bibliotece zostanie zainstalowany nowoczesny program powiększający druk oraz pętla indukcyjna, która wspomoże osoby niedosłyszące.

Praktycznym udogodnieniem dla osób niesłyszących i niewidzących będzie zakup specjalnego systemu nawigującego z nadajnikiem. Dzięki temu z pomocą telefonu będą mogli sprawnie i bezproblemowo poruszać się po czytelni.

Utworzona zostanie także sala integracji pokoleniowej, co w efekcie zwiększy dostępność do kultury oraz poszerzy grono osób pragnących skorzystać z oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zduńskiej Woli.

Przebudowa budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej i dostosowanie jej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami to koszt 1,56 mln zł. Kwotę tę miasto Zduńska Wola pozyskało z Funduszy Europejskich.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top