Fundusze Europejskie wspierają środowisko - nowy autobus elektryczny w Bełchatowie

Data publikacji: 04.01.2023 r.

BLOG NAGLOWEK 06 01 23
Fundusze Europejskie wspierają środowisko - nowy autobus elektryczny w Bełchatowie

 

Dzięki szerokiemu wsparciu z Funduszy Europejskich w całej Polsce realizowane są projekty związane z dofinansowaniem w zakresie zwiększania czystości powietrza i zmniejszania smogu. To istotne działanie pozwala oczyścić powietrze, którym oddychamy, zwłaszcza zimą w czasie zwiększonych emisji zanieczyszczeń związanych nie tylko z komunikacją, ale również z ogrzewaniem. Poprzez takie działania zmniejsza się także ryzyko chorób związanych z wdychaniem zanieczyszczonego przez smog powietrza.

Miasto Bełchatów również uczestniczy w działaniach antysmogowych i pod koniec grudnia 2022 roku podpisało umowę na zakup czwartego już autobusu elektrycznego, który zasili miejski tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Aktualnie po ulicach Bełchatowa jeżdżą trzy przyjazne środowisku autobusy, które już od kilu lat w sposób cichy i wygodny przewożą pasażerów.

Nowy pojazd pojawi się na ulicach Bełchatowa w październiku

Koszt nowego autobusu elektrycznego to niemal 4 mln zł. Na jego zakup miasto pozyskało blisko 2,7 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich, co pozwoliło pokryć blisko 70 procent kosztów zakupu nowego autobusu.

Nowoczesny i przyjazny środowisku niskopodłogowy autobus to pojazd najnowszej generacji. Wizualnie będzie identyczny z tymi, które już poruszają się po ulicach Bełchatowa, jednak zostanie wyposażony w mocniejszą baterię o pojemności 300 kWh oraz złącze plug-in, które umożliwi ładowanie poprzez ładowarkę znajdującą się na terenie zajezdni. Taka w pełni naładowana bateria zapewni większy zasięg autobusu, bo nawet 240 km. Dodatkowo rozwiązania technologiczne, jakie się znajdą w najnowszym elektryku umożliwią także doładowywanie baterii w czasie jazdy.

Nowy autobus elektryczny będzie mieć 12 metrów długości i przewidziano w nim 24 miejsca siedzące oraz 48 stojących.

Jest to ważna proekologiczna inwestycja, gdyż pozwala dalej skutecznie realizować plan zmniejszenia emitowanych do atmosfery spalin.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top