Szanse i perspektywy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

Data publikacji: 21.12.2022 r.

BLOG NAGLOWEK 20 12 22 1
Szanse i perspektywy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

 

Grupa osób z niepełnosprawnością intelektualną jest bardzo zróżnicowana. Są w niej osoby zależne we wszystkich obszarach życia od innych, ale również takie, które funkcjonują samodzielnie, podejmują zatrudnienie i nie wymagają stałego wsparcia. Często jakość ich życia uzależniona jest od warunków, jakie stwarza im otoczenie. Wiedzą o tym doskonale pracownicy i wolontariusze Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu, którzy dzięki wsparciu Funduszy Europejskich realizują projekt budowy oraz wyposażenia budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Terapia zajęciowa prowadzona w warsztatach stwarza osobom z niepełnosprawnościami możliwość przebywania w grupie, tworzenia więzi społecznych oraz to, co najważniejsze – szansę uczenia się i wykonywania przydatnych społecznie zajęć, czyli pracy.

Realizacja marzeń

Projekt realizowany przy wsparciu Funduszy Europejskich „Szanse i perspektywy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną” to kolejny krok do realizacji marzenia Bożenny Piotrowicz – inicjatorki i organizatorki kompleksowego systemu form wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną na terenie powiatu zgierskiego. System ten ma obejmować osoby niepełnosprawne począwszy od urodzenia aż po dorosłość. Jednym z etapów życia jest praca. Wychodząc z założenia, że jest ona podstawą egzystencji i ważną wartością w życiu każdego człowieka, PSONI Koło w Zgierzu zdecydowało się poprowadzić Warsztaty Terapii Zajęciowej. Teraz, dzięki unijnemu wsparciu, nowy budynek Warsztatów Terapii Zajęciowej w Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym jest już prawie gotowy, a z jego pięknych i profesjonalnie wyposażonych pracowni będą mogli wkrótce korzystać uczestnicy warsztatów.

Wyrównywanie szans

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną powinny mieć zapewnione godne warunki do życia i samorealizacji. Uczestnicy warsztatów mogą brać udział w rehabilitacji ruchowej, ale też w zajęciach sportowych, muzykoterapeutycznych i teatralnych. W warsztatach w Zgierzu zajęcia prowadzone są w pracowni komputerowo-poligraficznej, umiejętności społecznych, gospodarstwa domowego oraz plastycznej, technicznej i rękodzieła. Osoby niepełnosprawne oferują przedmioty, które trudno odnaleźć na rynku. Chodzi tu przede wszystkim o rękodzieło artystyczne czy produkty rzemieślnicze. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zgierzu wykonują prace różnymi technikami: decoupage, malarstwo olejne, akrylowe, przedmioty użytkowe z gliny. W pracowni komputerowo-poligraficznej powstają między innymi magnesy na lodówki z ciekawymi grafikami, zdjęciami lub hasłami i sentencjami, natomiast w pracowni gospodarstwa domowego pyszne posiłki i wypieki. Niepełnosprawni wykonują zadania z dokładnością i niezwykłą estetyką.

Nowy budynek, nowe wyzwania

Celem Warsztatów Terapii Zajęciowej jest przygotowanie młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością do aktywności zawodowej i w miarę możliwości do pełnego, samodzielnego i aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie. Dzięki pomocy Funduszy Europejskich w nowym budynku znajdą się przestronne pracownie wyposażone w nowoczesne meble, urządzenia AGD i sprzęty niezbędne do terapii zajęciowej. Wszystkie pomieszczenia przystosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki unijnemu wsparciu łatwiej będzie przygotować osoby z niepełnosprawnościami do życia w środowisku społecznym i dać im szansę na pracę pozwalającą na rozwój intelektualny i przebywanie w grupie. Zadaniem warsztatów terapii zajęciowej jest mobilizacja osób z niepełnosprawnościami do integracji społecznej, do podejmowania zadań, które zwiększą ich samodzielność i niezależność. Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej staje się to możliwe.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top