Fundusze Europejskie poprawiają funkcjonalność czytelni w Miejskiej Bibliotece w Zduńskiej Woli

Data publikacji: 18.11.2022 r.

ad64e8cd 5687 42d2 b6ba b47d62ad03f5
Fundusze Europejskie poprawiają funkcjonalność czytelni w Miejskiej Bibliotece w Zduńskiej Woli

 

Biblioteki to wyjątkowe miejsca, gdzie można przyjść, porozmawiać z bibliotekarkami lub bibliotekarzami, którzy chętnie doradzą, którą książkę wybrać. Można też usiąść na miejscu i wyciszyć się, czytając wybrany tytuł. Jednak, żeby można było czytać, potrzebna jest czytelnia. Najlepiej taka, z której wygodnie się korzysta i taka, która  jest dostosowana do potrzeb różnych osób. Taka właśnie będzie czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zduńskiej Woli.

Biblioteka stawia na rozwój!

Historia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego sięga już 1946 roku. Jej działalność opierała się w tym czasie na darach od Towarzystw i osób prywatnych. Z czasem Biblioteka rozrastała się oraz kilkukrotnie zmieniała swoją siedzibę. W 2000 roku rozpoczęto intensywne prace związane z informatyzacją Biblioteki. Wdrożony został system biblioteczny SOWA oraz powstała dedykowana strona internetowa. Od 2012 roku Bibliotekę wspierają Fundusze Europejskie. Dzięki nim czytelnia dysponuje m.in. czytakiem do odtwarzania książek mówionych dla osób z dysfunkcjami wzroku. To jednak nie wszystko. Obecnie trwają prace, które poprawią dostępność placówki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zmniejszą zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Z myślą o wszystkich mieszkańcach

Remont Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zduńskiej Woli obejmuje m.in. wymianę niektórych okien oraz dobudowę windy zewnętrznej. Usunięte zostaną stare oprawy oświetleniowe, a na ich miejscu pojawią się nowe, energooszczędne LED-y. Budynek będzie zasilany energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych.

Zmiany dotyczą także wyposażenia. W Bibliotece zostanie zamontowany system nawigujący wraz z nadajnikiem, który ułatwi poruszanie się po Bibliotece osobom niewidzącym i niesłyszącym. Funkcjonalność czytelni poprawią szersze przejścia między regałami. Stworzona zostanie też pętla indukcyjna, czyli system, który ułatwia osobie niedosłyszącej odbiór czystego i wyraźnego dźwięku. Korzystający z Biblioteki będą mieć dostęp do komputera z dostępem do Internetu. Komputer zostanie wyposażony w elektronicznego lektora, który rozpoznaje i odczytuje tekst. Z myślą o seniorach pojawi się też specjalny program powiększający czcionkę na stronach internetowych. Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2023 roku, więc już wkrótce mieszkańcy Zduńskiej Woli będą mogli korzystać z odnowionej Biblioteki Miejskiej.

Koszt całej tej inwestycji to blisko 3 mln zł, z czego 1,56 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top