18 lat w Unii Europejskiej

Data publikacji: 10.11.2022 r.

BLOG NAGLOWEK 09 11 22 1
18 lat w Unii Europejskiej

 

W 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. W ramach Funduszy otrzymaliśmy blisko 150 miliardów euro. Dofinansowania tysięcy projektów umożliwiły nam znaczny postęp gospodarczy, kulturalny, technologiczny oraz społeczny. Liczba inwestycji współfinansowanych przez Fundusze Europejskie stale rośnie, a obecność w Unii Europejskiej ma wpływ na życie każdego z nas. Otwarcie rynków zbytu oraz możliwość rozwoju przy wsparciu dotacji sprawiły, że Polska stała się integralną częścią cywilizacji zachodniej.

Życie codzienne

Unia i jej programy mają niezwykle inspirujący wpływ na całe województwo łódzkie. Jeździmy nowymi drogami i ścieżkami rowerowymi, dzieci w szkołach mają zapewnioną wysokiej jakości edukację, a pacjentów w przychodniach i szpitalach diagnozuje się przy użyciu nowoczesnego sprzętu medycznego. Rozkwita infrastruktura miast i wsi, zatrudnieni i osoby poszukujące pracy bezpłatnie podnoszą swoje kwalifikacje, a dla przedsiębiorców i rolników otwierają się nowe rynki. Dzięki unijnym inwestycjom rozwinęły swoją ofertę instytucje kultury i muzea, a wiele zrewitalizowanych zabytkowych obiektów cieszy oczy turystów. Bez problemów korzystamy z podróży czy nauki za granicą.

Zmiany na lepsze

Członkostwo w Unii Europejskiej umożliwiło przebudowę gospodarki oraz wprowadziło pojęcie innowacyjności i konkurencyjności. Małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymały wsparcie, które pozwoliło na ich rozwój. Położono nacisk na cyfryzację, a zmiany klimatyczne zaowocowały projektami dotyczącymi obniżenia zużycia energii oraz dywersyfikacji jej źródeł. Bez wsparcia Funduszy Europejskich wiele remontów i renowacji zabytkowych budynków i terenów w województwie łódzkim byłoby utrudnionych, a czasem wręcz niemożliwych. Jednym z nich była modernizacja budynków Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. Poza stacjonarnymi ekspozycjami, muzeum posiada oddziały zamiejscowe: Łęczycką Zagrodę Chłopską czy zrekonstruowane z pomocą funduszy unijnych XIII-wieczne grodzisko w Tumie. Kolejnym przykładem wykorzystania unijnych dotacji jest zmodernizowana Biała Fabryka – jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. W nowoczesnych, kompleksowo wyremontowanych muzealnych wnętrzach znajdują się dwie wystawy stałe przedstawiające bogatą historię Łodzi, zarówno z perspektywy rozwoju i przekształceń wielkich zakładów przemysłu włókienniczego, jak i zmieniających się warunków życia mieszkańców na przełomie XIX i XX wieku. Unijne pieniądze funkcjonują wokół nas i realnie wpływają na najbliższe otoczenie. 

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top