Już wkrótce otwarcie Mediateki MeMo w Łodzi

Data publikacji: 21.10.2022 r.

BLOG NAGLOWEK 21 10 2022 2
Już wkrótce otwarcie Mediateki MeMo w Łodzi

 

Pod koniec listopada zaplanowano otwarcie Mediateki MeMo w Łodzi przy ul. Moniuszki 5. Bedzie to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Łodzi, które połączy tradycyjną rolę biblioteki z zaangażowaniem w nowoczesne technologie. Zaplanowano przestrzeń, w której znajdzie się coś dla każdego. Dużą atrakcją dla starszych i młodszych łodzian będzie sala gier z symulatorami, natomiast miłośnicy komiksu znajdą tutaj też coś dla siebie spośród 3000 publikacji. Mediateka MeMo to także nowoczesne miejsce patrzące przyjaźnie na nowe technologie i social media, które oferuje swoje zasoby dla wszystkich zaangażowanych tworzeniem w sieci. Znajdą się tutaj sale przystosowane do nagrywania filmów oraz dźwięku, wraz z możliwością korzystania ze sprzętu, takiego jak „green screen”, sala montażu czy studio do nagrań lektorskich.

Powstanie Mediateki nie byłoby możliwe bez otrzymanego wsparcia z Funduszy Europejskich. Pozyskana kwota ponad 36 milionów złotych umożliwiła między innymi obszerny remont w zrujnowanych, zabytkowych willach Ludwika Meyera przy ulicy Moniuszki 3 i 5. Dziś pod numerem 5 w dawnym neorenesansowym budynku mieści się Mediateka MeMo, zaś obok pod numerem 3 swoją nową siedzibę będzie miał Wydział Kultury UMŁ. Ciekawym zabiegiem architektonicznym jest efektowne połączenie zabytkowych budynków w formie przeszklonego dziedzińca.

Podupadające budynki przy ul. Moniuszki 3 i 5 zostały poddane gruntownym pracom remontowym od piwnic aż po dach. Wymieniono wszystkie instalacje, odnowiono stolarkę okienną i drzwiową, renowacji poddano klatki schodowe. Dodano również udogodnienie dla osób niepełnosprawnych oraz zamontowano w obu budynkach windy. Zadbano także o kompleksowe wyposażenie wnętrz Mediateki, niezbędne meble, urządzenia multimedialne i telekomunikacyjne. 

W projekcie zadbano również o przestrzenie wspólne takie jak przeszklony dziedziniec, na którym będzie przestrzeń wystawiennicza oraz kawiarnia. Natomiast na patio znajdzie się scena, na której odbywać się będą kameralne koncerty i pokazy artystyczne. Zaplanowano również miejsce na trzy pracownie przeznaczone na warsztaty i szkolenia.

Mediateka będzie miejscem wielu wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Planowane są spotkania z twórcami i artystami. Oferta Mediateki skierowana będzie dla najmłodszych, studentów i seniorów. Dodatkową ciekawostką dla miłośników winyli oraz melomanów będzie kolekcjonerski gramofon „OSCAR”, który jest wyjątkowym i cenionym urządzeniem na rynku. Warto też tutaj nadmienić, iż Mediateka będzie jedynym publicznym miejscem dysponującym takim odtwarzaczem.

Mediateka MeMo będzie jedną z filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi i zarazem stanie się nowym centrum kultury, które przyciągać będzie nie tylko mieszkańców, ale również turystów. Jej powstanie obejmował projekt pod nazwą: "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)", który był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top