FABRYKA WIGENCJA PRZY OFF PIOTRKOWSKA ZYSKUJE DRUGIE ŻYCIE DZIĘKI REWITALIZACJI

Data publikacji: 06.10.2022 r.

BLOG NAGLOWEK 06 10 2022 2
FABRYKA WIGENCJA PRZY OFF PIOTRKOWSKA ZYSKUJE DRUGIE ŻYCIE DZIĘKI REWITALIZACJI

 

100-letnia zabytkowa fabryka „Wigencja”, znajdująca się na ulicy Sienkiewicza 75/77, wraca do czasów swojej świetności dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Ta perła architektury przemysłowej to kolejne zrewitalizowane miejsce na mapie Łodzi, które umożliwi rozkwit kultury i sztuki w mieście. 

Obecnie na terenie obiektu trwają prace wykończeniowe.

Od fabryki do centrum kulturowo-rozrywkowego

„Wigencja” jest pofabrycznym kompleksem Maurycego Wohlmana i Adolfa Goldmana wybudowanym w 1922 roku. Ta dawna fabryka, będąca świadkiem włókienniczej historii Łodzi, w wieku 100 lat rozpoczyna nowe życie. Dzięki rozległym pracom remontowym i rewitalizacyjnym, na terenie obiektu powstaje jeden z najnowocześniejszych teatrów w Łodzi, składający się z dwóch scen: małej (52 miejsca) i dużej (150 miejsc), oraz niezbędnego zaplecza. Będzie on nową siedzibą Teatru Pinokio, który przenosi się na ulicę Sienkiewicza. Nowo wyremontowana fabryka pomieści także Centrum Sztuki dla Dzieci i Młodzieży, gdzie wszyscy chętni będą mogli rozwijać swoje zdolności artystyczne. Znajdzie się tam również biblioteka, księgarnia, a nawet rodzinna restauracja.

Połączenie OFF Piotrkowska z ulicą Sienkiewicza

Jednym z założeń projektu było także przebicie kwartału i połączenie pofabrycznego kompleksu z sąsiadującym OFF Piotrkowska. Przed zrewitalizowaną fabryką powstał ciąg pieszo-jezdny umożliwiający spokojny ruch pojazdów i spełniający jednocześnie funkcję drogi przeciwpożarowej. Dawny ogród „Wigencji” również uległ rewitalizacji – nowe nasadzenia zieleni, obejmujące m.in. wiśnie, laurowiśnie, irgi szwedzkie, jałowce a także pnącza, zajmą powierzchnię ponad 700 m2. Najmłodsi natomiast będą mogli się cieszyć z bezpiecznego placu zabaw, który powstaje przed fabryką.

Akcja rewitalizacja z Funduszami Europejskimi

Gruntowna rewitalizacja fabryki i remont jej pomieszczeń nie byłby możliwy bez dofinansowania z Funduszy Europejskich. Remont „Wigencji” to jeden z najdroższych projektów w ramach rewitalizacji Łodzi, który wyniósł ponad 42 miliony złotych. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 6" z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top