Prace w trzech węzłach intermodalnych przy dworcach w Zduńskiej Woli, Strykowie i Głownie

Data publikacji: 23.09.2022 r.

BLOG NAGLOWEK 23 09 2022 2
Prace w trzech węzłach intermodalnych przy dworcach w Zduńskiej Woli, Strykowie i Głownie

 

Trwają zaawansowane prace w ramach projektu „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego”. Działania odbywają się w Strykowie, Głownie oraz Zduńskiej Woli.

Od czerwca 2022 roku trwa przebudowa dworca Zduńska Wola. Zakres prac obejmuje wnętrze obiektu oraz rewitalizację elewacji poprzez przywrócenie jej oryginalnej ceglanej formy. Projekt obejmuje prace ogólnobudowlane, instalacyjne, wykończeniowe, w tym podłączenie budynku dworca do miejskiej sieci cieplnej. Zadbano również o zadaszenie dojścia do przejścia podziemnego oraz wind z nim związanych. Dodatkowo zadbano o budowę miejsc postojowych, w tym dla osób niepełnosprawnych oraz przebudowano ciągi piesze. Również rozbudowano miejsca postojowe dla autobusów.

Wygląd historycznego budynku dworca docelowo zyska wygląd nawiązujący do czasów jego otwarcia w 1902 roku z czasów Drogi Żelaznej. Natomiast wnętrze obiektu będzie zdecydowanie reprezentowało XXI wiek.

Zaplanowano poprawę funkcjonalności dworca i nowy układ kas wraz z połączeniem poczekalni z częścią komercyjną. Oprócz miejsc parkingowych dla aut i autobusów przewidziano także stojaki rowerowe. Co ważne, same prace remontowe nie wpływają na dostęp pasażerów do pociągów. 

Przebudowa zduńskowolskiego dworca jest częścią szerszego, wartego ok. 50 mln zł projektu, w skład, którego wchodzą również prace realizowane w Głownie i Strykowie. Budowane są kładki na perony, w tym celu przygotowano już fundamenty pod ich budowę, na których będzie osadzona zostanie główna konstrukcja przeprawy. Każda kładka będzie miała 3 metry szerokości oraz około 42 metrów długości. Dla osób niepełnosprawnych, podróżnych z ciężkim bagażem i opiekunów z dziećmi w wózkach dostęp do pociągów zagwarantują windy.

Budowa takich konstrukcji bezpośrednio nad torami wymagała wprowadzenia zmian w ruchu pociągów. Dlatego od lipca na odcinku Zgierz - Łowicz Główny zamiast pociągów ŁKA na trasy wyjechały autobusy zastępcze. Zmiany te zostały uwzględnione w rozkładach jazdy, zaś wszelkie informacje dostępne są na stronie portalpasazera.pl.

Podróżni i mieszkańcy będą mogli korzystać kładek w Głownie i Strykowie w 2023 roku. Zadanie jest współfinansowane w 85 proc. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Projekt obejmuje również budowę nowego przystanku w Pabianicach.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top