NOWE OBLICZE SULEJOWA Z FUNDUSZAMI EUROPEJSKIMI

Data publikacji: 11.08.2022 r.

BLOG NAGLOWEK 11 08 2022 2 1
NOWE OBLICZE SULEJOWA Z FUNDUSZAMI EUROPEJSKIMI

 

Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, Sulejów zmienia się nie do poznania. Liczne prace modernizacyjne przeprowadzone w centrum miasta w ramach projektu „Rewitalizacja centrum Sulejowa poprzez odnowę przestrzeni publicznych i przywrócenie funkcji społeczno-gospodarczych” pomagają wydobyć na światło dzienne prawdziwy urok miasta oraz stworzyć nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń publiczną dla wszystkich mieszkańców.

Rewitalizacja centrum Sulejowa szczególnie wpisuje się w jego historię i pokazuje drogę, jaką miasto przeszło od tragicznego zniszczenia podczas bombardowania w trakcie II wojny światowej. 83. rocznicę tego wydarzenia będziemy upamiętniać już 4 września podczas uroczystych obchodów.

Nowoczesne zmiany z Funduszami Europejskimi

Rewitalizacja przestrzeni miejskiej w Sulejowie miała na celu dostosowanie już istniejących obiektów do pełnienia aktywnych funkcji społecznych, kulturalnych, rekreacyjnych, edukacyjnych, oraz ekonomicznych. W ramach unijnego projektu rewitalizacji miasta, przebudowie uległ m.in. Plac Straży, który teraz wspaniale prezentuje się z nową nawierzchnią, oświetleniem, drewnianymi ławkami, a także nasadzeniami zieleni. Ulice Krakowska i Górna również zyskały nowy wygląd w ramach projektu, a przy przebudowanej ulicy Rynek powstała nowoczesna multimedialna aula, która stała się siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie.

Zaadaptowanie terenu przy ulicy Szkolnej na cele turystyczne i rekreacyjne najpełniej pokazuje skalę zmian przeprowadzonych w Sulejowie. Na tym dawniej niezagospodarowanym terenie znajdziemy teraz nowoczesny plac rekreacyjny z wieloma atrakcjami nie tylko dla najmłodszych. Mieszkańcy Sulejowa mogą tam korzystać m.in. z siłowni zewnętrznej, stołów do tenisa stołowego, tyrolki, nowej altany, nowoczesnego placu zabaw, boiska do koszykówki i piłki nożnej, a także placu do gier zespołowych. Na placu rekreacyjnym znajdziemy również kiosk multimedialny, toalety, oraz elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze na śmieci.

Cała inwestycja wyniosła blisko 15 milionów złotych, z czego ponad 10 milionów złotych zostało dofinansowanych z Funduszy Europejskich.

Uroczyste obchody 83. rocznicy bombardowania Sulejowa

4 września będziemy obchodzić 83. rocznicę bombardowania Sulejowa na początku II wojny światowej – jednego z najtragiczniejszych momentów w historii miasta, które było drugim tak zniszczonym miejscem po Wieluniu. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie rozpoczną się o godz. 15:00 oddaniem hołdu ofiarom II wojny światowej na cmentarzu parafialnym. O godz. 16:00 w kościele pw. św. Floriana zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji ofiar bombardowania Sulejowa, a o godz. 17:00 zabrzmią syreny alarmowe upamiętniające wszystkich poległych.

W ramach obchodów odbędą się także prelekcje historyczne, wspomnienia i występy muzyczne poświęcone tematyce wojennej, projekcja filmu „Zakazane piosenki” w plenerze, oraz koncert pieśni historyczno-patriotycznych. Wydarzeniami towarzyszącymi będą m.in. akcja krwiodawstwa w Ochotniczej Straży Pożarnej Sulejów, wystawa publikacji Instytutu Pamięci Narodowej, kuchnia polowa, uroczyste otwarcie Izby Pamięci Ochotniczej Straży Pożarnej Sulejów, a także zajęcia dla dzieci i młodzieży pt. „Śladami historii Sulejowa”.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top