3 DODATKOWE ELEKTRYKI W ŁÓDZKIEM DZIĘKI FUNDUSZOM EUROPEJSKIM

Data publikacji: 29.07.2022 r.

BLOG NAGLOWEK 29 07 2022 2
3 DODATKOWE ELEKTRYKI W ŁÓDZKIEM DZIĘKI FUNDUSZOM EUROPEJSKIM

 

Fundusze Europejskie realizują dużo projektów, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego w województwie łódzkim. Jednym z nich jest optymalizacja pojazdów transportu publicznego i przejście na nisko- lub zeroemisyjną gospodarkę lokalną. W ramach ekologicznej postawy promowanej przez Unię Europejską, do Bełchatowa i Zduńskiej Woli trafiły w sumie 3 dodatkowe elektryczne autobusy, które wkrótce ułatwią mieszkańcom poruszanie się po miastach w przyjazny dla środowiska sposób.

Inwestycja zakupu 3 dodatkowych zeroemisyjnych pojazdów komunikacji zbiorowej wyniosła ponad 7 milionów złotych. Cała kwota dofinansowania pochodzi ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Elektrycznie ekologicznie w Zduńskiej Woli

Fundusze Europejskie napędzają zmiany w całym regionie – szczególnie te związane z ochroną środowiska naturalnego. Przejście na niskoemisyjny lub zeroemisyjny transport publiczny jest jednym z kluczowych działań na rzecz klimatu, dlatego też zakup dodatkowych elektrycznych autobusów z pomocą Funduszy Europejskich wspaniale wpisuje się w unijną troskę o środowisko w powiecie zduńskowolskim. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Zduńskiej Woli zakupiło 2 dodatkowe elektryczne autobusy, które mają wyjechać na trasy jeszcze w 2022 roku. Inwestycja wyniosła blisko 6,3 milionów złotych, z czego ponad 4 miliony złotych pokryły Fundusze Europejskie.

Nowe pojazdy uzupełnią elektryczny tabor autobusów MPK w Zduńskiej Woli składający się dotychczas z 4 elektryków. Na ulice wyjedzie więc 6 pojazdów zeroemisyjnych, którymi mieszkańcy Zduńskiej Woli będą mogli ekologicznie poruszać się po mieście. Elektryki to autobusy niskopodłogowe, klimatyzowane, posiadające 29 miejsc siedzących, z których część jest także przystosowana do przewozu pasażerów z niepełnosprawnościami. Te zeroemisyjne pojazdy posiadają także nowoczesne rozwiązania i udogodnienia, np. podświetlane ładowarki USB, które sprawią, że podróż będzie nie tylko przyjazna środowisku, ale także wygodna i bezpieczna. Wymiana starych autobusów na nowy elektryczny tabor jest znaczącym krokiem w zmniejszeniu emisji CO₂ i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Czyste powietrze i środowisko naturalne dbają o zdrowie mieszkańców i pozwalają chronić przyrodę nawet podczas podróży komunikacją miejską.

Bełchatów stawia na czyste środowisko

W ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego do Bełchatowa trafił jeden dodatkowy elektryk, który uzupełnił zeroemisyjny tabor transportu zbiorowego, składający się dotychczas z 3 autobusów. Fundusze Europejskie przeznaczyły na ten cel ponad 2,5 miliona złotych dofinansowania, natomiast cały projekt wyniósł blisko 3,9 milionów złotych. Jazda elektrykami to nie tylko sprawny i komfortowy sposób podróżowania po mieście, ale także sprzyjająca środowisku alternatywa dla tradycyjnych form transportu. Ograniczenie emisji spalin i innych zanieczyszczeń do środowiska oraz prawie całkowita redukcja hałasu są istotnymi czynnikami, które pozytywnie wpływają na komfort podróży oraz poprawiają czystość zielonych obszarów powiatu bełchatowskiego.

Pomoc Funduszy Europejskich

Troska o środowisko naturalne to jeden z podstawowych kierunków rozwoju województwa łódzkiego z pomocą Funduszy Europejskich. Dzięki inwestycjom mającym na celu wymianę tradycyjnych taborów transportu publicznego na nowe, ekologiczne pojazdy z napędem elektrycznym, Fundusze Europejskie przyczyniają się do tworzenia lepszych warunków życia dla wszystkich mieszkańców województwa.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top