TERMINAL MULTIMODALNY W ZDUŃSKIEJ WOLI – KARSZNICACH NOWĄ INWESTYCJĄ FUNDUSZY EUROPEJSKICH W REGIONIE

Data publikacji: 14.07.2022 r.

BLOG NAGLOWEK TERMINAL MULTIMODALNY
TERMINAL MULTIMODALNY W ZDUŃSKIEJ WOLI – KARSZNICACH NOWĄ INWESTYCJĄ FUNDUSZY EUROPEJSKICH W REGIONIE

 

W Zduńskiej Woli – Karsznicach powstanie największy terminal multimodalny w kraju. Ten długo wyczekiwany projekt ma umożliwić obsługę towarów przewożonych transportem kolejowym i drogowym oraz stać się jednym z najważniejszych punktów przeładunkowych w Polsce. Inwestycja w Zduńskiej Woli – Karsznicach jest możliwa dzięki wsparciu ze środków unijnych.

Oddanie portu przeładunkowego do użytku ma nastąpić już jesienią 2023 roku.

Nowoczesna inwestycja

Terminal multimodalny to nowoczesna inwestycja w regionie, która powstanie na 22 hektarach terenu należącego do spółki Polskie Koleje Państwowe. Port ma za zadanie usprawnić przeładunek kontenerów z pociągów na transport drogowy i odwrotnie. Zlokalizowany w Zduńskiej Woli – Karsznicach, terminal powstanie na skrzyżowaniu linii kolejowych północ – południe oraz wschód – zachód, co ułatwi i usprawni nie tylko transport krajowy, ale także międzynarodowy.
Na obszarze portu przeładunkowego inwestor zakłada m.in. budowę jezdni z betonu asfaltowego, parkingu z kostki brukowej dla samochodów ciężarowych, torów i rozjazdów, zainstalowanie sieci elektroenergetycznej, w tym linii oświetleniowej, oświetlenia parkingu, sieci wodociągowej wraz z hydrantową, a także sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Dla pracowników terminala powstanie również budynek hali naprawczej z częścią socjalną.
Docelowo, port przeładunkowy ma obsługiwać 500 tysięcy kontenerów rocznie, czyli ponad tysiąc kontenerów dziennie.
Terminal w Zduńskiej Woli – Karsznicach w rekordowym tempie otrzymał pozwolenie na budowę – nastąpiło to zaledwie po ośmiu miesiącach od złożenia wniosku, czyli 6 czerwca 2022 roku. Zielone światło na budowę portu obejmuje na razie pierwszy etap projektu, z możliwością jego dalszej rozbudowy.

Strategiczne miejsce na mapie Polski i Europy

Świetna lokalizacja portu multimodalnego w sercu Polski pomoże nie tylko obsługiwać kontenery z towarami przeznaczonymi na rynek krajowy, ale także umożliwi sprawniejszą komunikację i przewóz towarów na arenie międzynarodowej. Miejsce powstawania portu przeładunkowego wpisuje się bowiem m.in. w transeuropejską sieć transportową – TEN-T. Terminal umiejscowiono również na skrzyżowaniu szklaków kolejowych Bałtyk – Adriatyk oraz szlaku prowadzącego z Chin.
Port w Zduńskiej Woli – Karsznicach ma być także jednym z największych terminali na terenie Polski. Będzie on świetnie skomunikowany z pobliską drogą ekspresową S8, a także linią kolejową 131. Niewielka odległość od Łodzi, która jako pierwsze miasto w kraju będzie mogła korzystać z pełnej obwodnicy, również umożliwi swobodny przepływ transportu zarówno z punktu widzenia importu i eksportu krajowego, jak i międzynarodowego.

Fundusze Europejskie w transporcie

Dotacje z Unii Europejskiej nieustannie pomagają rozbudowywać polską infrastrukturę i rozwijać transport m.in. na terenie województwa łódzkiego. Projekt terminala multimodalnego w Zduńskiej Woli – Karsznicach otrzymał 46 milionów złotych dofinansowania z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top