DWORZEC PKP W ZDUŃSKIEJ WOLI DOCZEKA SIĘ NOWEGO OBLICZA

Data publikacji: 26.05.2022 r.

BLOG NAGLOWEK 25 05 2022 2
DWORZEC PKP W ZDUŃSKIEJ WOLI DOCZEKA SIĘ NOWEGO OBLICZA

 

W 2023 roku zakończy się remont budynku dworca PKP w Zduńskiej Woli. Remont stanowi część większego, wartego ponad 50 milionów złotych projektu. Projekt otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości blisko 31 milionów złotych. W jego ramach modernizowane będą również stacje kolejowe w Głownie, Strykowie, a także powstanie zupełnie nowa stacja w Pabianicach.  

 

Założenia remontu

Dzięki pracom remontowym budynek dworca w Zduńskiej Woli otrzyma elewację z czerwonej cegły, odzyskując w ten sposób pierwotny wygląd sprzed 120 lat. Wokół stacji powstaną również nowe jezdnie i chodniki. Ponadto zbudowane zostanie zadaszenie peronu pierwszego oraz zadaszenie dojścia, które prowadzi na peron. Kolejne działania, które zostaną przeprowadzone w ramach renowacji zduńskowolskiego dworca, to utworzenie frontowego wejścia dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także pięciu miejsc parkingowych. Miejsca parkingowe zastąpią starą bagażownię. Duże zmiany czekają również wnętrza budynku dworca. Znajdą się w nich punkty obsługi podróżnych, toalety, a także automaty biletowe i punkt informacji turystycznej.

Pieczę nad pracami renowacyjnymi w Zduńskiej Woli sprawuje PKP PLK S.A. we współpracy z Miastem Zduńska Wola.

Część większego projektu

Remont dworca PKP w Zduńskiej Woli ma pochłonąć ponad 4,3 miliona złotych. Jest to zatem niewielka część wartego ponad 50 milionów złotych projektu, który zakłada również inwestycje w Strykowie, Głownie i Pabianicach. Prace w Strykowie i Głownie – miejscowościach należących administracyjnie do powiatu zgierskiego – pochłoną środki w wysokości około 18 milionów złotych. Za te pieniądze na istniejących obecnie stacjach powstaną m.in. kładki, chodniki, windy i parkingi.

Najbardziej zaawansowane prace, a więc i najdroższe, będą miały miejsce w Pabianicach. Dzięki opisywanemu projektowi miasto doczeka się nowej stacji kolejowej – Pabianice-Północ. Dworzec powstanie w ciągu drogi krajowej nr 71, czyli ulicy Lutomierskiej. W ramach budowy powstaną dwa perony wraz z infrastrukturą towarzyszącą w postaci ławek, wiat, chodników oraz informacji pasażerskiej. W pobliżu dworca, przy ulicy Karniszewickiej, wybudowane zostaną również parkingi.

Koniec inwestycji w Strykowie, Głownie i Pabianicach zaplanowano, podobnie jak koniec remontu dworca w Zduńskiej Woli, na 2023 rok. Warte blisko 31 milionów złotych dofinansowanie pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Oficjalna nazwa realizowanego projektu to „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego”.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top