MAJÓWKA 2022 W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM #4: TUM I JEZIORSKO

Data publikacji: 28.04.2022 r.

BLOG NAGLOWEK 28 04 1
MAJÓWKA 2022 W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM #4: TUM I JEZIORSKO

 

W ostatnim odcinku cyklu Majówka 2022 w Województwie Łódzkim odwiedzimy Tum i nazywany łódzkim Bałtykiem zbiornik Jeziorsko. Tum to wspaniałe miejsce, które oddycha historią. W dodatku historią bardzo zamierzchłą. Z kolei zbiornik Jeziorsko to jeden z najbardziej rekreacyjnych obszarów w naszym regionie, dający wielkie pole manewru w kwestii wypoczynku – zarówno biernego, jak i czynnego.

 

Tum – Perła Romańskiego Szlaku Ziemi Łęczyckiej

Malutki, bo liczący sobie około 600 mieszkańców Tum, to prawdziwa perła ziemi łęczyckiej. Wszystko dzięki wyjątkowym zabytkom, które znajdują się na terenie miejscowości. Pierwszym z nich jest archikolegiata. Wzniesiony w XII wieku (!) budynek to jeden z najwspanialszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Co ciekawe, jego historia zaczęła się jeszcze wcześniej, bo około tysięcznego roku. Wtedy to w Tumie zbudowano benedyktyński klasztor opactwa Świętej Marii, w miejsce którego powstała później archikolegiata.

Sezon turystyczny na obszarze tumskiej archikolegiaty trwa od maja połowy października. To właśnie wtedy można zwiedzać najciekawsze zakamarki tego wielkiego zabytku. Więcej szczegółów na temat zwiedzania znajdziecie na stronie www.tumkolegiata.pl  

Niespełna o kilometr od archikolegiaty oddalona jest inna tumska atrakcja turystyczna, czyli średniowieczne grodzisko. Obiekt przez ostatnie dwa lata przechodził rekonstrukcję. Efekty? Oczywiście olśniewające. Turyści mogą podziwiać odtworzoną bramę wjazdową, wieżę wartowniczo-widokową, pomost nad wałami obronnymi oraz studnię z żurawiem.

Renowacja tumskiego grodziska powstała w ramach projektu „Tum – Perła Romańskiego Szlaku Ziemi Łęczyckiej”. Przedsięwzięcie pochłonęło blisko 12 milionów złotych, z czego prawie 7,5 miliona złotych pokryło dofinansowanie z Funduszy Europejskich. W ramach projektu wykonano różne działania, nie tylko rekonstrukcję grodziska. Prace objęły także remont drogi powiatowej, utworzenie ścieżek i kładek dla turystów oraz budowę dwóch parkingów.

Jeziorsko

Jeziorsko to największy akwen w województwie łódzkim. Jego powierzchnia wynosi ponad 42 km2 i jest większa od powierzchni takich miast jak Bełchatów, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, czy Skierniewice. Jeziorsko może jednak pochwalić się nie tylko rozmiarem, ale przede wszystkich różnorodnością atrakcji, które zapewnia odwiedzającym.

Fani wodnych szaleństw swoje miejsce na ziemi odnajdą na terenie Portu Jachtowego w Ostrowie Warckim. Na kąpiel w wodzie dla większości osób może być na początku maja jeszcze za wcześnie, ale przecież pływanie niejedno ma imię. W Ostrowie Warckim wypożyczymy m.in. rowery wodne, łódki, kajaki, a także żaglówki i motorówki. A jeśli wolimy się trzymać z dala od wody, to możemy skorzystać ze stołów do ping-ponga, siłowni zewnętrznej, albo po prostu pospacerować i pooddychać świeżym powietrzem.

Fantastyczną opcją w obrębie Jeziorska, szczególnie dla rodzin z dziećmi, będzie spacer blisko siedmiokilometrową ścieżką edukacyjną, łączącą ze sobą wieże widokowe w Proboszczowicach i Glinnie. Przejście marszem tej trasy powinno nam zająć około 2 godziny, ale równie dobrym środkiem transportu będą rower i samochód.

Wieże widokowe pozwalają na obserwacje zwierząt występujących na terenie Jeziorska. Podziwianie tutejszej fauny ułatwiają zainstalowane na wieżach bezpłatne lunety. Jednak niewykluczone jest to, że widoki tak nas olśnią, że żadne urządzenia optyczne nie będą nam potrzebne. Niesamowite mogą być zwłaszcza obserwacje wschodów i zachodów słońca, co czyni obie wieże idealnymi celami nie tylko dla wycieczek rodzin z dziećmi, ale również… zakochanych!

 Z rodziną, w pojedynkę, z przyjaciółmi, albo z ukochaną osobą – bez względu na skład osobowy wycieczki, każdy bez wyjątku znajdzie coś dla siebie w majówkę w województwie łódzkim. Bawcie się dobrze!

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top