Majówka 2022 w województwie łódzkim #2: Geopark w Sławnie i Groty Nagórzyckie

Data publikacji: 21.04.2022 r.

BLOG NAGLOWEK 22 04 2
Majówka 2022 w województwie łódzkim #2: Geopark w Sławnie i Groty Nagórzyckie

 

Nadeszła pora na drugą część cyklu, w którym zabieramy Was w majówkową podróż po pięknych miejscach w województwie łódzkim. W pierwszym odcinku wzięliśmy pod lupę Solpark w Kleszczowie oraz Opactwo Cystersów w Sulejowie. Co odwiedzimy w ramach drugiego odcinka? Geopark Owadów-Brzezinki w Sławnie oraz Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim.

 

Geopark Owadów-Brzezinki w Sławnie

Sławno to niewielka miejscowość w powiecie opoczyńskim. Przed dziesięcioma laty na terenie działającego tutaj kamieniołomu Owadów-Brzezinki dokonano niezwykłego odkrycia. Okazało się, że głęboko pod ziemią skrywają się szczątki wielu bardzo różnych gatunków zwierząt pochodzących z okresu jurajskiego. Do najciekawszych odkrytych gatunków należy zaliczyć pterozaura – pierwszego znalezionego w Polsce latającego gada – a także prehistoryczne ważki, pasikoniki, wielkie drapieżne ryby i nowy dla nauki gatunek gada morskiego z grupy ichtiozaurów.

Na Geopark w Sławnie składają się dwie ścieżki zwiedzania. Pierwsza z nich to ścieżka edukacyjna. W trakcie spaceru na świeżym powietrzu turyści zapoznają się z ciekawymi informacjami na temat lokalnej geologii, które zamieszczone są na tablicach informacyjnych. Ostatni przystanek ścieżki edukacyjnej stanowi kopiec, który pozwala na obejrzenie panoramy kamieniołomu. Latem z tego punktu można również popatrzeć na wykopaliska prowadzone przez paleontologów. Drugą ścieżkę zwiedzania stanowi muzeum paleontologiczne. W jego wnętrzach znajdziecie skamieniałości krokodyla, gigantycznych owadów, żółwia i wspomnianego wcześniej ichtiozaura.

Utworzenie Geopark Owadów-Brzezinki w Sławnie pochłonęło środki w wysokości prawie 10 milionów złotych. Niespełna 7 milionów złotych tej kwoty pokryło dofinansowanie z Funduszy Europejskich. W ramach inwestycji powstał nie tylko Geopark, ale także plac zabaw, siłownia zewnętrzna, ścieżka rowerowa i skatepark.

Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim

Sławno jest oddalone nieco o ponad 20 kilometrów od Tomaszowa Mazowieckiego. Czwarte pod względem ludności miasto w województwie łódzkim może pochwalić się niezwykle ciekawą atrakcję turystyczną. Są nią Groty Nagórzyckie. Groty Nagórzyckie to podziemna trasa turystyczna, która stanowi pozostałość po działającej przed wieloma laty kopalni piasku kwarcowego. Piasek kwarcowy z Nagórzyc cechował się wyjątkową jakością. 90 procent jego składu stanowił bowiem przezroczysty kwarc, dzięki czemu z piasku można było produkować szkło.

Kopalnia została zamknięta na początku XX wieku, a przyczyną takiej decyzji było zawalenie się jednej z komór. Wskutek wypadku śmierć poniósł nagórzycki górnik. Lokalne władze nie zapomniały jednak o kopalni. Pomysł uczynienia Grot Nagórzyckich atrakcją turystyczną pojawił się w Tomaszowie Mazowieckim już w pierwszej połowie XX wieku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Koncepcja ta urzeczywistniła się jednak dopiero w 2012 roku. To właśnie wtedy groty zostało zabezpieczone i zaadaptowane na podziemną trasę przeznaczoną dla turystów. Przedsięwzięcie pochłonęło środki w wysokości ponad 4,5 miliona złotych, z czego blisko 3,3 miliona złotych stanowiło dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Podziemna trasa liczy sobie 160 metrów, a tworzy ją prawdziwy labirynt komnat i korytarzy. Każda z komnat ma swoją nazwę, a największa z nich to Sala Królewska. Prócz niej, turyści mają okazję zwiedzić również Salę Boczną, Borsuczą, Ciemną, Jeziorną, Niedźwiedzią, Taneczną i Złodziejską. W spacerze po Grotach Nagórzyckich turystom towarzyszy przewodnik, który wprowadza ich w arkana wydobywania piasku, a także opowiada liczne ciekawostki i legendy związane z kopalnią. 

Więcej szczegółów na temat Grot Nagórzyckich znajdziecie na stronie internetowej http://grotynagorzyckie.pl/

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top