Majówka 2022 w województwie łódzkim #1: Solpark w Kleszczowie i Opactwo Cystersów w Sulejowie

Data publikacji: 21.04.2022 r.

BLOG NAGLOWEK 22 04
Majówka 2022 w województwie łódzkim #1: Solpark w Kleszczowie i Opactwo Cystersów w Sulejowie

 

Wielkimi krokami nadchodzi długi weekend majowy. Co robić w ten pozwalający na kilka chwil wytchnienia czas? Seria naszych majówkowych artykułów z pewnością pozwoli Wam uzyskać odpowiedź na to pytanie!

 

Solpark w Kleszczowie

Nasz przegląd fantastycznych miejscówek w województwie łódzkim rozpoczynamy od powiatu bełchatowskiego. Na jego terenie znajduje się miejscowość Kleszczów, której wizytówką bez wątpienia jest Solpark. Solpark to park zdrowia i rozrywki. Jego oferta powinna zaspokoić nawet najbardziej wybredne i wymagające gusta.

Serce Solparku stanowi centrum sportowo-konferencyjne. Jest ono podzielone na kilka stref. Pierwsza z nich to strefa basenowa, na którą składają się wewnętrze i zewnętrzne baseny rekreacyjne, brodziki, basen sportowy oraz długa na 118 metrów zjeżdżalnia rurowa. Wśród elementów, z których można skorzystać w trakcie kąpieli, znajdują się kaskady, gejzery i bicze wodne.

Wielkie wrażenie robi liczba funkcjonujących na terenie Solparku obiektów sportowych. Oprócz wspomnianych basenów na terenie kompleksu działają hala sportowa, boiska piłkarskie, siłownia, sala fitness, kort tenisowy, a także sezonowe boiska do siatkówki plażowej i wypożyczalnia rowerów. Zimą z kolei do użytku odwiedzających Solpark zostaje oddane lodowisko.

Kolejna wspaniale wyposażona strefa Solparku to strefa gier i zabaw. Wydaje się ona być wprost stworzona dla rodzin z dziećmi. Na strefę składają się kręgielnia z czterema torami, figloraj dla dzieci, sześć stołów bilardowych, stoły do cymbergaja i piłkarzyków, a także kilka stanowisk do gry w rzutki. Ciężko się zdecydować, w co zagrać, prawda?

Po szaleństwach gier i zabaw warto zażyć solidnej porcji odpoczynku. Relaks to kolejny bardzo mocny punkt Solparku. Na terenie obiektu działa bowiem strefa odnowy biologicznej. W jej ramach możemy skorzystać m.in. z sauny, jacuzzi, groty solnej, a także gabinetu masażu oraz gabinetu kosmetycznego.

Ofertę Solparku uzupełniają trzy restauracje, trzygwiazdkowy hotel, a także centrum konferencyjne. Więcej informacji na temat kleszczowskiego kompleksu znajdziecie na stronie internetowej http://solpark-kleszczow.pl/

Opactwo Cystersów w Sulejowie

Do jednych z najbardziej wyjątkowych zabytków w województwie łódzkim należy Opactwo Cystersów w Sulejowie. Co czyni je wyjątkowym? Kilka aspektów, ale pisząc o opactwie, należy bez wątpienia zacząć od jego niezwykłej historii. Rozpoczęła się ona w XII wieku, a fundatorem powstania zespołu klasztornego był król Kazimierz II Sprawiedliwy. Wiek wzniesienia pierwszych budynków opactwa czyni je jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce.

Wyjątkowość opactwa sprawiła, że to piękne miejsce zainteresowało wielu reżyserów i producentów filmowych. Kręcono tutaj zdjęcia między innymi do takich obrazów jak „Janek”, „Pan Wołodyjowski”, „Naznaczony”, „Psy 2: Ostatnia krew” i „Prywatne śledztwo”. Najsłynniejsze ujęcia powstały jednak na potrzeby „Potopu” Jerzego Hoffmanna – opactwo było lokalizacją dla słynnej sceny porwania księcia Bogusława przez Kmicica.

Współcześnie Opactwo Cystersów w Sulejowie jest miejscem, gdzie wielka historia spotyka się z nowoczesnością. Na cały zespół klasztorny składają się kościół, klasztor oraz zabudowania obronne i budynki gospodarcze. Wybudowany w XIII wieku kościół pełni od 1798 roku funkcję siedziby parafii św. Tomasza Kantuaryjskiego. Klasztorny kapitularz to z kolei pomieszczenie, w którym mieści się muzeum pozwalające poznać piękną historię opactwa.

Prace adaptacyjne w pomieszczeniach zabudowań obronnych i budynków gospodarczych pozwoliły natomiast utworzyć unikatowy w skali ogólnopolskiej Hotel Podklasztorze. Hotel daje wspaniałe możliwości do wypoczynku. Na gości czeka 120 miejsc w 58 pokojach, które zostały urządzone w stylowy i podkreślający historyczny charakter obiektu sposób. Innym znakiem firmowym Hotelu Podklasztorze jest strefa wellness i spa. Korzystający z niej goście mogą zrelaksować się m.in. w jacuzzi, kilku rodzajach saun, czy basenie wyposażonym w dysze masujące i siedziska z masażem powietrznym.

Aby Opactwo Cystersów stało się atrakcją turystyczną z prawdziwego zdarzenia, konieczne było zainwestowanie dużych środków finansowych. Tylko w ostatnich latach kompleks pochłonął 17,5 miliona złotych. Dotacje z Funduszy Europejskich pozwoliły na pokrycie ponad 6 milionów złotych z tej kwoty.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top