Z Funduszami Europejskimi na rynki zagraniczne

Data publikacji: 12.12.2016 r.

Jakie są nowe oblicza przedsiębiorczości? Czy fundusze unijne są pomocne przy wprowadzaniu firm na rynki zagraniczne? Na te pytania w piątek (9 grudnia) na Zamku w Uniejowie odpowiadali specjaliści, przedsiębiorcy i przedstawiciele otoczenia biznesu.
Konferencją „Zmieniamy Łódzkie z Funduszami Europejskimi – dotacje na internacjonalizację” zakończyliśmy cykl trzech spotkań organizowanych przez Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Przypomnijmy: 28 listopada w Skierniewicach rozmawialiśmy o dotacjach na edukację, a 25 listopada w Radomsku o aktywizacji.
Konferencje prowadził dr Artur Bartoszewicz, specjalista od funduszy unijnych. W Uniejowie spotkanie otworzyła Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu województwa łódzkiego, podkreślając rolę Uniejowa jako przykład dobrych praktyk wykorzystywania środków unijnych.

Marcin Pawlak, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej UMWŁ wprowadził gości w temat Funduszy Europejskich dla przedsiębiorców w perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020. Nie zabrakło merytorycznej dyskusji, podczas której padło wiele ważnych wniosków i odpowiedzi na nurtujące przedsiębiorców pytania. Od czego powinien zacząć przedsiębiorca zamierzający podjąć współpracę międzynarodową? Z jakimi barierami spotykają się przedsiębiorcy rozpoczynający współpracę międzynarodową? Na te ważne kwestie odpowiadali nie tylko eksperci, ale również sami przedsiębiorcy, którzy już z powodzeniem podbili rynki zagraniczne z pomocą środków unijnych.

Zresztą liczby mówią same za siebie – w minionej perspektywie finansowej (2007-2013) w Województwie Łódzkim dofinansowano 1687 projektów z zakresu przedsiębiorczości i gospodarki regionu łódzkiego o łącznej wartości ponad 2,5 mld zł. Wsparto ponad 1,5 tys. projektów przedsiębiorców przekraczających wartość  1,8 mld zł.
W obecnej perspektywie w ramach RPO WŁ 2014 -2020 przeznaczono na wsparcie przedsiębiorców łącznie o 65% więcej niż w minionym okresie finansowania co świadczy o dostrzeżeniu konieczności pomocy firmom z regionu łódzkiego. Korzystajmy z funduszy europejskich i zmieniajmy razem Łódzkie.

 
Top