Fundusze Europejskie i świat nauki walczą z koronawirusem, także w Łódzkiem

Data publikacji: 03.04.2020 r.

Część załączonej wiadomościFundusze Europejskie i świat nauki walczą
z koronawirusem, także w Łódzkiem

 

Więcej pieniędzy od Komisji Europejskiej na zakup sprzętu dla polskich szkół umożliwi wygodniejszą i bardziej efektywną naukę w domu. Beneficjent FE – Politechnika Łódzka – przygotował matury próbne online i bada jakość maseczek ochronnych uszytych przez ochotników. Firma Adamed, która również korzysta z FE, produkuje lek zatwierdzony do walki z koronawirusem. Przyjrzyjmy się bliżej, jak nauka w Łódzkiem mierzy się z epidemią COVID-19.

Zdalna szkoła z Funduszami Europejskimi

Zamknięte szkoły oznaczają dla uczniów konieczność nauki w domu, a dla nauczycieli zdalną pracę z wykorzystaniem Internetu. Komisja Europejska postanowiła im ułatwić wywiązywanie się ze swoich obowiązków. W tym celu przekazała polskim szkołom ponad 180 mln zł z dotychczas zaoszczędzonych unijnych środków. Dzięki tej decyzji od 1 kwietnia wszystkie gminy i powiaty, które oszacowały braki w niezbędnym wyposażeniu do nauki online, mogą składać wnioski o dotacje. Pieniądze można przeznaczyć na laptopy, tablety, a także (jeśli istnieje taka potrzeba) na mobilny dostęp do Internetu. Wystarczy wypełnić elektroniczny wniosek na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Zapewniono ekspresową procedurę wnioskowania i szybką wypłatę środków (minimum 35 tys. na samorząd). – Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele czy uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do Internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – zapewnia minister.
 

Próbna matura online z Politechniką

Z myślą o tegorocznych maturzystach Politechnika Łódzka – wielokrotny beneficjent FE – przygotował możliwość napisania próbnej matury online. Uczelnia zapewniła szansę na sprawdzenie wiedzy z zakresu matematyki, fizyki i chemii. Dotychczas były już udostępnione dwie wersje arkuszy. W tym tygodniu uczniowie mogą zmierzyć się z trzecim wariantem egzaminów. Aby przystąpić do matury próbnej, wystarczy zarejestrować się na portalu www.infimat.p.lodz.pl, a następnie wybrać przedmiot. Każdy jest dostępny na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Arkusz z zadaniami wyświetla się przez 180 minut. Dzięki temu czas na udzielanie odpowiedzi jest ograniczony jak podczas prawdziwego egzaminu. Arkusze można wypełniać do 5 kwietnia do godz. 23:55. Wyniki rozwiązanych testów zostaną podane bezpośrednio po upływie terminu, czyli o północy z niedzieli na poniedziałek. Jednak to nie jedyne działanie, w jakie w obliczu epidemii koronawirusa zaangażowała się Politechnika.
 

Beneficjent bada maseczki

Pisaliśmy już, jak działają Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i beneficjenci dla zdrowia w Łódzkiem. Jednak w akcję uzupełniania braków masek ochronnych włączyło się wiele innych organizacji i firm. Wśród nich nie zabrakło korzystających z dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 (RPO WŁ). Jednym z nich jest COEMI – producent bielizny, który przy pomocy Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi uzyskał unijne dofinansowania, m.in. na promocję biznesu. Mając na uwadze, że maski szyte przez firmy, które wcześniej tego nie robiły, mogą odbiegać od obowiązujących norm, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ postanowił sprawdzić ich jakość. Z tym zadaniem zgłosił się do Politechniki. Instytut Materiałoznawstwa Tekstyliów i Kompozytów Polimerowych Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ, o którym więcej dowiecie się z naszego artykułu „Sukces utkany unijnymi dotacjami”, przeprowadził badania właściwości maseczek ochronnych. Zespół pod kierunkiem prof. Izabelli Krucińskiej ustalił, wprowadzenie dodatkowej warstwy filtracyjnej, z odpowiednio cienkich włókien, pozwoli na uzyskanie lepszych właściwości badanych masek. Jednocześnie profesor przyznała – W sytuacji panującej pandemii koronawirusa każda forma ochrony, która może zapewnić nam większe bezpieczeństwo, jest wskazana. Należy jednak pamiętać, że maski szyte przez firmy czy osoby, które do tej pory nie specjalizowały się w takiej produkcji, nie zapewniają nam 100% ochrony i co oczywiste nie są przeznaczone dla pracowników z sektora służby zdrowia. Instytut wykonał badania bezpłatnie i wyraził gotowość do dalszej współpracy nad udoskonalonymi maskami.

 

Lek z Łódzkiego dla całej Polski

Kolejnym beneficjentem RPO WŁ, wyjątkowo zaangażowanym w walkę z koronawirusem, jest firma Adamed Pharma. To jedyny w kraju producent leku Arechin, który wspomaga leczenie w zakażeniach SARS-CoV2. Firma postanowiła sprostać bieżącym potrzebom epidemiologicznym i zapewnić dostępność leku dla pacjentów przyjmujących go z powodu innych wskazań. W tym celu Adamed podjął się dostarczenia Arechinu z Agencji Rezerw Materiałowych do szpitali zakaźnych wskazanych przez Ministra Zdrowia. Firma przekazuje lek za darmo. Dzięki temu trafi on szybciej do pacjentów zakażonych koronawirusem. Ponadto, aby zapewnić ciągłość leczenia, została już uruchomiona dodatkowa produkcja.

 

Zostań w domu razem z nami!

Wszystkich, którzy chcą sprawdzić, jak włączyć się w działania, które mają zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, zapraszamy do śledzenia facebookowego profilu Łódzkie w walce z COVID-19. Jednocześnie przypominamy apel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego: zostańmy w domach – nie ryzykujmy zakażenia siebie i innych. To właśnie ograniczenie wychodzenia do sytuacji absolutnie niezbędnych, obok przestrzegania zasad higieny, jest najlepszym sposobem na powstrzymanie epidemii.


Zapraszamy również do odwiedzenia specjalnie utworzonej zakładki na naszej stronie: „Fundusze a koronawirus”. Publikujemy tam wszystkie aktualne komunikaty związane z RPO WŁ na lata 2014-2020, a także aktualności o działaniach podejmowanych przez UMWŁ i beneficjentów FE.
 


 

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top