UMWŁ i beneficjenci dla zdrowia w Łódzkiem

Data publikacji: 27.03.2020 r.

Część załączonej wiadomościUMWŁ i beneficjenci dla zdrowia w Łódzkiem

 

UMWŁ i beneficjenci Funduszy Europejskich wiedzą, że zamiast ulegać strachowi, lepiej skupić się na tym, co można zrobić, aby przyszłość wyglądała jak najbardziej pozytywnie. Teatr Wielki w Łodzi, firmy Wamatex, CORIN i wiele innych odpowiedziało na apele ze strony placówek służby zdrowia – pomagają zapobiec brakowi maseczek, których noszenie zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. Przyjrzyjmy się bliżej ich bohaterskim działaniom.

Fundusze Europejskie w trosce o zdrowie

Do walki z koronawirusem włączył się Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, który jest odpowiedzialny za rozdysponowanie unijnych funduszy w naszym regionie. Marszałek Grzegorz Schreiber wraz z Zarządem WŁ zdecydowali, że na walkę z pandemią w naszym regionie zostanie przeznaczone 93,5 mln zł z Funduszy Europejskich. Środki te pomogą wojewódzkim szpitalom i ratownictwu medycznemu. Przy okazji ogłoszenia tej decyzji Marszałek Grzegorz Schreiber przekazał podziękowania dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i wszystkim, którzy każdego dnia walczą o zdrowie innych. – Wiem, że sytuacja jest trudna. Wiem, że towarzyszy im – jak nam wszystkim – strach, obawy o bliskich. Tym bardziej mam wielki podziw i szacunek dla tych wszystkich, którzy każdego dnia pojawiają się w szpitalach, przychodniach, w punktach medycznych, którzy wsiadają do karetek i jadą do pacjenta – powiedział marszałek Schreiber. W związku z zaistniałą sytuacją w stolicy województwa trwa akcja „Łódź szyje dla medyków”, której celem jest zapewnienie służbom medycznym dostępu do kombinezonów ochronnych i maseczek bawełnianych. Te podstawowe środki ochrony osobistej są dziś na wagę złota i podobnie jak ono – równie trudnodostępne. Dlatego też do udziału w akcji dołączył m.in. Teatr Wielki w Łodzi, którego pracownie krawieckie są wyposażone w kilkanaście stanowisk. Zostały one specjalnie przygotowane i odpowiednio zabezpieczone – tak, aby krawcowe mogły uszyć potrzebne maski i kombinezony. Na swoim facebookowym profilu Teatr Wielki informuje na bieżąco o postępach w pracy.
 

Pomagają pomagać

Firma CORIN, którą przedstawiliśmy na Blogu w artykule Sukces podszyty Funduszami, rozpoczęła niedawno produkcję maseczek ochronnych. Z ich niedoborami zmagają się szpitale, przychodnie i wiele innych instytucji. Przedsiębiorstwo podjęło decyzję o rozszerzeniu produkcji nie ze względów zarobkowych. Ta doświadczona w pozyskiwaniu unijnych dofinansowań firma zrobiła to z poczucia obowiązku wobec swojego regionu. Na fanpage’u CORIN informuje: „Po kilku dniach przygotowań i organizacji rozpoczynamy produkcję i sprzedaż masek ochronnych. Część z nich będziemy nieodpłatnie przekazywać, przy udziale naszej partnerskiej Fundacja Zdrowy Biust z Pabianic, niekomercyjnym podmiotom wykonującym działalność leczniczą oraz świadczącym usługi opiekuńcze, takim jak szpitale, hospicja, domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo lecznicze i domy spokojnej starości”. To nie jedyne przedsiębiorstwo, które korzysta z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego (RPO WŁ) i pomaga w tej wyjątkowej sytuacji.
 

Tysiące maseczek od beneficjentów

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, Aleksandrów Łódzki prowadzi akcję „Maseczka się szyje”. W jej ramach do sklepów i punktów usługowych w mieście i na terenie gminy trafiło już ponad 10 tys. bawełnianych maseczek. Można je prać i prasować w wysokiej temperaturze, dlatego nadają się do wielokrotnego użycia. Materiał na uszycie 5 tys. maseczek podarowała firma Wamatex, której siedziba mieści się właśnie w Aleksandrowie. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju dzianin i tkanin. Ten ważny gest solidarności z gminą, był możliwy dzięki stabilnej sytuacji w firmie, która swój sukces budowała razem z Funduszami Europejskimi. Dotychczas Wamatex skorzystał z unijnych dofinansowań sześć razy. W ich pozyskaniu pomagało Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi – specjaliści od dotacji dla biznesu. Na co firma przeznaczyła środki? Tego wszystkiego dowiecie się, oglądając audycję „Wyciągnij wnioski”, dostępną w serwisie YouTube. Odcinek WAMATEX – Unijne Tekstylia wprowadza nas w świat produkcji innowacyjnych materiałów i wykorzystania odnawialnych źródeł energii na skalę przemysłową. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom przedsiębiorstwo sprzedaje swoje wyroby nie tylko w Polsce, ale również na światowych rynkach.
Przyłączamy się do tych podziękowań i prosimy – jeśli tylko możecie, zostańcie w domu! W ten sposób chronicie zdrowie swoje, swoich bliskich, ale również wszystkich, których spotkacie. Wy też chcecie pomóc lub zobaczyć, jak robią to inni? Zapraszamy do śledzenia fecebookowej grupy Łódzkie w walce z COVID-19.
 

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top