Sukces utkany unijnymi dotacjami

Data publikacji: 06.02.2020 r.

Część załączonej wiadomościSukces utkany unijnymi dotacjami

Politechnika Łódzka wyrosła w regionie, które od samego początku jest nierozerwalnie związane z włókiennictwem. Obecnie to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki w naszym województwie. Uczelnia właśnie realizuje projekt „INNOWACYJNE WŁÓKIENNICTWO 2020+”, na który uzyskała ponad 12,5 mln zł z Funduszy Europejskich. Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi zapowiada, że już wkrótce jednostki naukowe będą mogły zdobyć dofinansowania na podobne działania.

Politechnika pełna innowacji i dotacji

Włókiennictwo to nie tylko działania związane z ubraniami, które nosimy na co dzień. Przemysł ten prężnie się rozwija i obejmuje różnorodne dziedziny: od wyrobów odzieżowych (w tym odzież ochronna i specjalistyczna), przez tekstronikę, która wykorzystuje technologie elektroniczne, aż po nowoczesne systemy informatyczne do projektowania. Ich doskonaleniem zajmują się pracownicy i studenci Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. – W ostatnim okresie zrealizowaliśmy około 20 projektów o łącznej wartości ok. 150 mln zł – wyjaśnia prof. Izabella Kucińska, dyrektor Instytutu Materiałoznawstwa Tekstyliów i Kompozytów Polimerowych PŁ, która pełni funkcję koordynatora w projekcie „INNOWACYJNE WŁÓKIENNICTWO 2020+” – Kupujemy aparaturę i modernizujemy laboratoria, co pozwala na realizację projektów badawczych. Zmierzają one do wytwarzania nowego typu materiałów dla takich sektorów jak medycyna, wyroby higieniczne i środki ochrony osobistej. Dofinansowania projektów PŁ pochodzą m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego (RPO WŁ), którym rozporządza Urząd Marszałkowski WŁ.

 

Współpraca, która się opłaca

Politechnika Łódzka chce, aby efekty jej pracy przynosiły jak najwięcej korzyści, również tych finansowych. Właśnie dlatego uczelnia stawia na komercjalizację wiedzy. Projekt „INNOWACYJNE WŁÓKIENNICTWO 2020+” realizuje jako lider konsorcjum, czyli we współpracy z innymi podmiotami. W jego skład, poza PŁ, wchodzą: Instytut Technologii Bezpieczeństwa MORATEX, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych oraz Instytut Włókiennictwa. Dzięki wymianie doświadczeń i dzieleniu się wiedzą z różnych zakresów, konsorcjum podnosi swoje szanse na sukces. Prowadzone przez nie badania naukowe, przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe służą wdrażaniu nowych technologii. Warto pamiętać, że od ich efektów zależy nie tylko rozwój wiedzy. Działania konsorcjum pomagają umocnić swoją pozycję na rynku polskim firmom korzystającym z osiągnięć naukowców.

 

Dofinansowania dla nauki czekają

Dotacje na projekt Politechniki pochodzą z I Osi Priorytetowej: Badania, rozwój i komercjalizacja wiedzy, Działanie: 1.1 Rozwój infrastruktury badań i innowacji. Za ich przyznawanie odpowiada Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi, które działa z ramienia UMWŁ. Już wkrótce ruszy kolejny konkurs o dofinansowania dla jednostek i konsorcjów naukowych oraz szkół wyższych. Nabór i ocena wniosków będą prowadzone przez COP w dwóch rundach:
•    I runda: 28.02. – 31.05.2020 r. (orientacyjny termin rozstrzygnięcia: sierpień 2020 r.);
•    II runda: 01.06. – 30.10.2020 r. (orientacyjny termin rozstrzygnięcia: styczeń 2021 r.).
Dofinansowanie można przeznaczyć na podniesienie poziomu infrastruktury badawczej wykorzystywanej do działalności badawczo-rozwojowej, która będzie zastosowana rynkowo. Regulamin konkursu i wszystkie informacje na jego temat znajdziecie tutaj. Czeka aż 60 mln zł!


Gdzie złożyć wniosek lub uzyskać pomoc w jego wypełnieniu? Wystarczy przyjść do Punktu Konsultacyjnego Centrum Obsługi Przedsiębiorcy. Podajemy adres: ul. Moniuszki 7/9, 90-101 Łódź (czynny w pon.: 8–18, wt.–pt.: 8–16). Zapraszamy również do odwiedzenia stron: www.rpo.lodzkie.pl i www.cop.lodzkie.pl.
 

 

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top