Dzień Obniżania Kosztów Energii z Funduszami Europejskimi

Data publikacji: 10.01.2020 r.

Część załączonej wiadomościDzień Obniżania Kosztów Energii z Funduszami Europejskimi

Na całym świecie 10 stycznia jest znany jako Dzień Obniżania Kosztów Energii. To doskonała okazja, aby zastanowić się, jakie korzyści niesie oszczędzanie prądu czy gazu oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Z nami dowiecie się, jak Fundusze Europejskie wspierają gospodarkę niskoemisyjną, a w tym działania dla szerszego wykorzystania OZE.

OZE – co to takiego?

Odnawialne źródła energii (w skrócie OZE) to naturalne procesy przyrodnicze, które mają powtarzalny charakter i dostarczają energii. Stanowią alternatywę dla tradycyjnych paliw kopalnych, takich jak węgiel czy gaz ziemny. Właśnie dlatego, w dobie coraz większego zapotrzebowania, ich szersze wykorzystanie jest tak ważne. Nie dość, że nie trzeba martwić się o ich niedobór, to ich stosowanie nie powoduje wytwarzania szkodliwych spalin i gazów. Do OZE zaliczamy:
•    energię wodną,
•    energię wiatru,
•    energię promieniowania słonecznego,
•    energię pochodzącą z biomasy,
•    energię cieplną wnętrza Ziemi.
 

Fundusze Europejskie dla niskiej emisji

Nasze województwo korzysta z Funduszy Europejskich przede wszystkim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Środki rozdysponowuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Jednym z obszarów dofinansowania jest gospodarka niskoemisyjna. Wspiera ona działania, które mają zmienić gospodarkę naszego regionu na bardziej ekonomiczną i ekologiczną. Zakres działań IV osi obejmuje:
•    Działanie IV.1 Odnawialne źródła energii
•    Działanie IV.2 Termomodernizację budynków
•    Działanie IV.3 Ochronę powietrza
•    Działanie IV.4  Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń
 

RPO dofinansowuje OZE

Projekty realizowane przy wsparciu dotacji w ramach Działania IV.1 Odnawialne źródła energii pozytywnie wpływają na podniesienie bezpieczeństwa energetycznego naszego województwa. Chodzi tu przede wszystkim o zwiększenie dostępu do zasilania na terenach, w których był on wcześniej ograniczony. Dzięki większemu udziałowi OZE poprawi się efektywność ich wykorzystania, a tym samym dojdzie do oszczędzania nieodnawialnych surowców energetycznych. Efekt? Poprawa stanu środowiska dzięki zmniejszeniu ilości wytwarzanych odpadów i ograniczeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery, gleby oraz wód. Przykładem takiego działania jest projekt zrealizowany przez gminę Inowłódz, który umożliwił montaż 33 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 169,96 kW na prywatnych posesjach.  Pomoże to znacznie podnieść współczynnik wykorzystania energii, nawet do 80%, co przy instalacji bez akumulowania energii jest niemożliwe bo sięga zaledwie 30%. Więcej na ich temat dowiecie tutaj.
Kolejnym przykładem jest realizacja projektu „Czyste powietrze – OZE w Gminie Łęczyca”. W jego ramach zaplanowany został montaż na budynkach mieszkalnych instalacji OZE:
– 97 sztuk instalacji solarnych – kolektory słoneczne
– 103  instalacji fotowoltaicznych – panele fotowoltaiczne
– 36 kotłów na biomasę.
Pasywnym budynkiem budynku użyteczności publicznej w może pochwalić się gmina Aleksandrów Łódzki. Budynek będzie spełniał parametry budynku pasywnego, o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzania wnętrza ( 11 kWh/m2 rok), w którym komfort termiczny zapewniony będzie przez pasywne źródła ciepła (użytkownicy, urządzenia elektryczne, bezpośrednie zyski ciepła z promieniowania słonecznego poprzez odpowiednio zaprojektowany układ okien i przeszkleń w budynku, kolektory słoneczne, ciepło odzyskiwane z wentylacji, pompę ciepła, ogniwa fotowoltaiczne czy mini turbiny wiatrowe).
 

Kolejna szansa na dotacje już wkrótce!

Jeśli chciałbyś skorzystać z możliwości, jakie daje zdobycie unijnej dotacji na działania związane z OZE – mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w trybie konkursowym dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 na 2020 rok zawiera informację o ogłoszeniu terminu konkursu w ramach Działania IV.1 Odnawialne źródła energii Poddziałanie IV.1.2 Odnawialne źródła energii w I kwartale 2020 roku. Przewidywany termin jego rozpoczęcia to kwiecień 2020. Na co będzie można uzyskać dofinansowanie? Sprawdź już teraz w punkcie 9 dokumentu Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.  Na dotacje z tego zakresu przeznaczono blisko 10,5 mln zł!

Śledź nasz profil na Facebooku i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami o Funduszach Europejskich, które zmieniają Łódzkie.

 

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top