FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA KULTURY, CZYLI ZABYTKOWY DWÓR ZNOWU PIĘKNY!

Część załączonej wiadomościFUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA KULTURY,
CZYLI ZABYTKOWY DWÓR ZNOWU PIĘKNY!

 

Fundusze Europejskie aktywnie wspierają dziedzictwo kulturowe województwa łódzkiego. Tym razem, dzięki dofinansowaniu blasku nabierze kolejna atrakcja, która urozmaici ofertę regionu. Pomoc otrzyma zabytkowy, XVIII-wieczny Dwór w Ożarowie, który jest obecnie oddziałem Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wartość tego projektu to ponad 2,5 mln zł, z czego 85 proc. pokryje unijna dotacja. Co się w nim zmieni?

Piękne wnętrza z historią

Dlaczego ten budynek jest tak ważny dla regionu? Dwór w Ożarowie to przykład późnobarokowej architektury, który został wzniesiony w 1757 r. przez Władysława Bartochowskiego, kasztelana wieluńskiego. Dwór usytuowany jest w otoczeniu parku i znajduje się w odległości raptem 12 km od Wielunia. Modrzewiowy dwór to wyjątkowo cenne miejsce, które doskonale oddaje klimat XVIII i XIX-wiecznego życia szlacheckiego oraz ziemiańskiego.  We wnętrzach podziwiać można salon, pokoik dziewczęcy, buduar, sypialnie: męską i damską, salonik myśliwski, gabinet, salę jadalną  oraz tzw. kredensownię. Zostały tam zgromadzone zabytkowe przedmioty pochodzące z okolic np. ceramika, piece kaflowe, barokowe szafy,  kufry czy portrety członków szlacheckich rodów.
 

Kompleksowa rewitalizacja

W ramach unijnego wsparcia sfinansowane zostaną koszty zewnętrznych prac konserwatorskich, m.in. wymiana drewnianych drzwi wejściowych i okiennic. Odnowiona zostanie również elewacja budynku. Ze środków unijnych zakupione będą m.in.: nowe pokrycie dachu, instalacja odgromowa i rynny. Wszystko zostanie wykonane zgodnie
ze sztuką konserwatorską. To ważne, aby budynek sprostał potrzebom XXI wieku, ale nie stracił swojego historycznego ducha.
Co więcej, unijny projekt wzbogaci ofertę Muzeum o dwa obiekty, które po odnowieniu będą dodatkowymi atrakcjami dla zwiedzających. Pierwszy obiekt, czyli Dom nad Stawem, został wybudowany w okresie międzywojennym i nigdy wcześniej nie był gruntownie remontowany. Dom przejdzie kompleksową rewitalizację  i  zostanie wyposażony w sprzęt kuchenny oraz sanitarny. Planowane są tam warsztaty gastronomiczne, promujące dworskie i lokalne tradycje kulinarne. Drugi obiekt to  Kantorek, w którym pierwotnie feudał rozliczał się ze służbą dworską oraz wynajmował go okolicznym rzemieślnikom. Teraz miejsce to posłuży za przestrzeń edukacyjną. Podczas renowacji kompleksu wszystkie budynki będą dostosowywane również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, które aktualnie mają problemy, aby do woli korzystać z oferty kulturalnej.

 

Niezwykła przeszłość – wzbogaci przyszłość

Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie podjęło współpracę z Filharmonią Częstochowską. Dzięki temu, w sali kominkowej dworku regularnie odbywa się pedagogiczny cykl audycji muzycznych. Są to zajęcia dla najmłodszych, na których dzieci mają kontakt z instrumentami, poznają ich budowę, dźwięki. Piękne wnętrza dworu są również oprawą dla licznych wernisaży sztuki oraz spotkań kulturalnych. Warto podkreślić, że dwór w Ożarowie, został wybrany jako wzorowy przykład w ogólnopolskiej kampanii społecznej na rzecz dziedzictwa kulturowego pod hasłem "Chroniąc zabytki - wybierasz przyszłość". Wystąpił w spocie filmowym w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w 2015 roku.
 

Zainteresował Cię temat rewitalizacji zabytkowych obiektów i chcesz wiedzieć więcej?
Fundusze Europejskie są bliżej niż myślisz. Wykorzystaj spektrum ich możliwości i zgłoś się po dofinansowanie! Informacji szukaj na stronie:  https://rpo.lodzkie.pl/skorzystaj

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top