Atrakcje na wakacje, czyli lato w Łódzkiem: Jezioro i Zalew Sulejowski

06 19Atrakcje na wakacje, czyli lato w Łódzkiem:
Jeziorsko i Zalew Sulejowski

"Morza szum, ptaków śpiew. Złota plaża pośród drzew..." - dla wielu osób sceneria jak z piosenki Czerwonych Gitar jest idelna na letni wypoczynek. My proponujemy Wam zmianę pierwszego słowa i zapewniamy, że będzie znacznie bliżej, a równie przyjemnie. Jaka to zmiana? Zamiast morza wstawiamy nazwę jednego z dwóch miejsc w Łódzkiem, które za sprawą wsparcia z Funduszy Europejskich coraz częściej kojarzą się z odpoczynkiem nad wodą. Oczywiście mowa o Jeziorsku i Zalewie Sulejowskim. Dlaczego warto tam jechać na wakacje?

"morze sieradzkie", czyli zbiornik jeziorsko

Zbiornik Jeziorsko rozciąga się na przestrzeni 17 km wzdłuż pradoliny Warty na terenie Gminy Warta. Miejscami osiąga szerokość nawet 3 km. Jego południowa część to rezerwat ornitologiczny, w którym żyje około 200 gatunków ptaków. Z kolei północna część jest rajem dla turystów. Jeziorsko zapewnia świetne warunki dla żeglarzy, wędkarzy, miłośników karawaningu i plażowiczów. Mając na względzie ich potrzeby w miejscowości Ostrów Warcki wybudowano port jachtowy „Jeziorsko”. Przy wsparciu milionów złotych z dofinansowań w ramach RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 „Jeziorsko” to nie tylko marina. Znajdziemy tam również pole namiotowe, miejsce do plażowania i na ognisko, boisko do plażówki, plac zabaw dla dzieci, siłownię zewnętrzną, rowerki wodne, a także dwa wyciągi nart wodnych z przeszkodami. Jeden (dwusłupowy o długości 200 m) jest przeznaczony dla początkujących, a drugi (pięciosłupowy o długości 810 m) dla zawodowców. O bezpieczeństwo wypoczywających dbają ratownicy, którzy do swojej dyspozycji mają motorówkę i skuter wodny.

 

 

jeziorsko to nie tylko "jeziorsko"

Turystyka rozwija się także po drugiej stronie Zbiornika Jeziorsko – w Gminie Pęczniew. Przy wsparciu ponad 4,2 mln zł dofinansowania w ramach RPO WŁ powstaje port jachtowy z wyposażeniem w Wylazłowie. Równolegle prowadzone są działania, dzięki którym przyległe tereny staną się bardziej atrakcyjne dla odwiedzających. Do dyspozycji turystów zostaną oddane m.in.: zaplecze kuchenne i sanitarne, miejsce dla małej gastronomii, wypożyczalnia sprzętu pływającego, plaża, pole namiotowe i boiska sportowe. Podczas wykonywanych prac stosowane są zasady projektowania uniwersalnego, czyli takiego, które uwzględnia potrzeby osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda taka budowa
– koniecznie przyjedźcie nad Jeziorsko.

 

 

zalew sulejowski: Żeglowanie i wiosłowanie

Zalew Sulejowski powstał w wyniku spiętrzenia rzeki Pilicy między Sulejowem a Smardzewicami. Od 1974r. zapewnia wodę dla dwóch aglomeracji: łódzkiej i tomaszowskiej. Ma 17 km długości i do 2 km szerokości. W jego otoczeniu nie brakuje lasów. Zalew jest idealnym miejscem na wakacje dla żeglarzy, którzy mogą korzystać z całej jego powierzchni – bez obaw o bezpieczne miejsce do cumowania. Na podniesienie swojej atrakcyjności turystycznej Smardzewice uzyskały 4,7 mln zł z RPO WŁ na lata 2014-2020. Oznacza to nie tylko lepsze warunki dla odwiedzających, ale też rozwój dla całej społeczności lokalnej. Miejscowości wokół Zalewu Sulejowskiego tworzą rozbudowaną bazę noclegową, której część stanowią pola namiotowe i kempingowe. Mogą z nich korzystać nie tylko żeglarze, ale również wędkarze i miłośnicy turystyki pieszej, rowerowej czy kajakowej.
Z myślą o ostatniej grupie, przy wsparciu unijnych środków utworzono na Pilicy szlak kajakowy Maluszyn – Sulejów o długości 79,2 km ze stanicami w: Maluszynie, Krzętowie, Przedborzu – Miasto Przedbórz oraz Sulejowie. Szlakowi towarzyszą liczne udogodnienia dla turystów (m.in.: kładki, tablice informacyjne, a także stojaki na rowery i kosze na śmieci).

 

 

wakacje nad wodą w łódzkiem

Wakacje nad wodą w pierwszej kolejności kojarzą się z morzem i jeziorami. Jednak Łódzkie nie daje się stereotypom. Jeziorsko i Zalew Sulejowski udowadniają, że w naszym regionie można odpocząć na złocistej plaży z szumem drzew, pluskiem fal i śpiewem ptaków w tle. Chcecie poznać więcej atrakcji turystycznych, które rozwijają się przy wsparciu z Funduszy Europejskich? Wejdźcie na stronę https://mapadotacji.gov.pl/, wybierzcie województwo łódzkie i kategorię dotacji „turystyka”. Może okazać się, że Wasze wakacje są za krótkie na poznanie ich wszystkich!

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
Top