Piwo do chrzanu z truskawkami

W województwie łódzkim mamy sporą gamę produktów regionalnych wpisanych na listę prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. A czy wiecie o tym, że niektóre firmy je produkujące dostały dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WŁ?

Coraz częściej powracamy do tradycji, pielęgnujemy je i dbamy o własną tożsamość. Wywodzimy się z miejsc, o których przypominają nam zapachy, wspominamy dobry smak potraw. W czasie pogoni za sukcesem i produkcji coraz to bardziej wyrafinowanego, sztucznego pożywienia, warto powrócić do swoich korzeni i zatroszczyć się o zachowanie najlepszych wytworów dla przyszłych pokoleń.

Z tego powodu ważna jest też lista produktów regionalnych, którymi dane rejony mogą się poszczycić. Województwo łódzkie ma 94 produkty, które są wpisane na listę produktów regionalnych MRiRW. Do tychże produktów, które uzyskały wsparcie z Funduszy Europejskich należą:

Chrzan nadwarciański po staropolsku

Chrzan nadwarciański to jedna z marek regionalnych województwa – gmina Osjaków na jego promocję otrzymała dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007–2013. Jest uprawiany od 1949 roku. Początkowo tarto go i doprawiano octem. Później zmieniono recepturę. Zaczęto zamiast octu dodawać sok z cytryny oraz kwasek cytrynowy. Nie ma on konserwantów, jest niepasteryzowany. Tradycyjny chrzan ma intensywny zapach i ostry smak z lekkim słodko – kwaśnym akcentem. Jednakże można dostać go w kilku smakach, m.in. z miodem lub z czarną porzeczką. Chrzan ten zawsze zyskuje swoich zwolenników, jest wystawiany na miejscowych imprezach czy konkursach. Dostał nagrodę w  konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Piwa z Łasku

Na listę produktów regionalnych wpisane jest piwo ciemne Koreb Herbowe. Produkuje je firma Piwomar – Browar Koreb, która dostała dotację na realizację projektu „Nowatorska metoda warzenia piwa przy pomocy energii słonecznej”. Piwo to ma oryginalny, korzenny smak. Wyczuwalna jest słodowa nuta goździków, piernika i cynamonu. Waży się je według tradycyjnej metody z najlepszych płodów ziemi. Na Międzynarodowych Targach Zdrowej Żywności Natura Food otrzymał Złoty Tygielek za niepowtarzalność swoich walorów smakowych.

Truskawki z Buczku

Dofinansowanie z RPO WŁ na lata 2007–2013 dostał także projekt „Buczkowska truskawka –  marką województwa łódzkiego”. Gmina Buczek słynie w regionie z tego, że na jej obszarze są uprawiane największe plantacje truskawek. Co roku organizowane jest w niej Święto Truskawki, na którym między innymi można wziąć udział w konkursach związanych
z truskawką czy obejrzeć występy polskich gwiazd estrady.

Jeśli jesteście ciekawi, jakie jeszcze projekty zostały zrealizowane w Waszych miejscowościach dzięki RPO, odwiedźcie stronę: http://zmieniamy.lodzkie.pl/projekty.php.

Zapraszamy do konsumowania! J

 
Top