Regionalne Inteligentne Specjalizacje – Zaawansowane Materiały Budowlane

Data publikacji: 14.06.2016 r.
Regionalne Inteligentne Specjalizacje – Zaawansowane Materiały Budowlane

Słyszeliście o moście z kompozytów? Inteligentnym domu, w którym energię produkują glony? A może o piance izolacyjnej zrobionej z grzybni? Jeżeli nie, to dobrze się składa, ponieważ dzisiaj piszemy o innowacjach w budownictwie. Przedstawiamy Wam kolejną Regionalną Inteligentną Specjalizację (w skrócie RIS).

Czym są RIS-y? To kluczowe sektory gospodarki z punktu widzenia rozwoju naszego regionu. Jest ich sześć: Nowoczesny przemysł włókienniczy i mody (w tym wzornictwo); Zaawansowane materiały budowlane; Medycyna, farmacja, kosmetyki; Energetyka, w tym odnawialne źródła energii; Innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze; Informatyka i telekomunikacja.

Każda z nich dzieli się na podkategorie w postaci tzw. nisz specjalizacyjnych czyli tych obszarów gospodarki regionu, które mają największy potencjał wzrostu. Niszom z kolei zostały przypisane tzw. obszary gospodarcze, czyli innowacyjne technologie produkcji lub świadczenia usług.

Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ Ci z Was, którzy prowadzą własne firmy i chcieliby ubiegać się o dotację w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020, powinni udowodnić, iż ich przedsięwzięcia wpisują się w którąś z ww. specjalizacji i przypisane jej nisze specjalizacyjne oraz obszary gospodarcze. Dzięki temu możecie otrzymać dodatkowe punkty przy ocenie wniosku i zwiększyć swoją szansę na otrzymanie dofinansowania.

Most z kompozytów

Wszystko zaczęło się od… projektu kładki dla pieszych realizowanego przez firmę Mostostal S.A., Uczelniane Centrum Badawcze „Materiały Funkcjonalne" Politechniki Warszawskiej oraz Politechnikę Rzeszowską. Nie była to jednak zwykła kładka – została ona wykonana z kompozytów FRP (Fiber Reinforced Polimer), czyli włókien szklanych i węglowych otoczonych syntetyczną żywicą. Dlaczego zastosowano tę technologię? Ponieważ kompozyty FRP oferują dużą wytrzymałość przy jednocześnie niskiej masie. Dodatkowo nie ulegają rozkładowi czy korozji i są bardzo odporne na czynniki chemiczne.

Pozytywne doświadczenia uzyskane przy realizacji tego projektu pozwoliły na realizację dużo bardziej ambitnego przedsięwzięcia, jakim był projekt Com-bridge „Innowacyjny most drogowy z kompozytów FRP” finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Demonstrator+. W ramach projektu przebudowano istniejący most drogowy o konstrukcji stalowo-drewnianej w miejscowości Błażowa na nowoczesny most kompozytowy. Uroczyste otwarcie nastąpiło 9 lutego tego roku, a sam most możecie obejrzeć np. w tym filmiku. O tym, że jest to obiekt wyjątkowy, świadczy długość przęsła wynosząca 21 m – najdłuższa na świecie!

Inteligentny dom i glony

Przyznacie, że nieco dziwne połączenie prawda? Jednak z innego założenia wyszli architekci z Grazu w Austrii, którzy stworzyli projekt niezwykłego budynku. Posiada on dwie szklane fasady, wewnątrz których żyją mikroalgi, czyli rośliny wielkości bakterii pracowicie produkujące energię w postaci biogazu. Algi (właściwie biomasa z nich) mogą być bardziej wydajne w przekształcaniu energii słonecznej niż panele słoneczne, a do tego sama produkcja energii nie jest skomplikowana.

Zatem gdyby ten nowatorski pomysł połączyć z technologią automatyzacji budynków inteligentnych, doskonale wpisywałby się w niszę specjalizacyjną nr XIV „Inteligentne, zintegrowane systemy zarządzania infrastrukturą dla miast, technologie dla inteligentnych budynków oraz inteligentne oprogramowanie do zarządzania projektami budowlanymi” i obszar gospodarczy nr 2 „Automatyka budynków inteligentnych”.

Ten wyjątkowy dom możecie obejrzeć np. tutaj – KLIK.

Biokompozytowe materiały budowlane

W 2015 r. francuska firma Saint-Gobain ogłosiła zwycięzców międzynarodowego konkursu innowacji NOVA 2015, którego celem jest nagradzanie firm typu start-up opracowujących innowacyjne rozwiązania w budownictwie. Jednym z wygranych jest firma Ecovative Design z Nowego Jorku. Zajmuje się ona tworzeniem innowacyjnych materiałów biokompozytowych, które mogą być wykorzystane m. in. w budownictwie. Jednym z nich jest wspomniana we wstępie pianka, która powstaje z odpadów rolniczych oraz grzybni działającej jak klej lub spoiwo. Co ciekawe, produkt zawiera także chitynę (biopolimer występujący u owadów, w muszlach krabów), a grzybnia jest wodo- i ognioodporna oraz stabilna termicznie. Właściwości te sprawiają, że może być świetnym zamiennikiem tradycyjnych pianek izolacyjnych. Koniecznie zajrzyjcie na stronę www firmy żeby zobaczyć jak wygląda pianka z grzybów.

Tego typu technologie idealnie się wpisują w niszę specjalizacyjną nr XI „Nowoczesna produkcja elementów konstrukcyjnych, instalacyjnych oraz farb, lakierów, klejów z zastosowaniem m.in. biopolimerów, biokompozytów oraz biologicznie inspirowanych technologii” i jej obszar gospodarczy nr 1 „Zastosowanie biopolimerów, biokompozytów” oraz nr 3 „Wykorzystanie biologicznie inspirowanych technologii”.

I to wszystko na dzisiaj J Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu, a także poprzednich poświęconych tej tematyce, łatwiej będzie Wam przypisać wasze potrzeby inwestycyjne w odpowiednie RIS-y oraz ich „nisze specjalizacyjne” i „obszary gospodarcze”. Koniecznie przeczytajcie nasze poprzednie wpisy o RIS-ach:

RIS 1 „Nowoczesny Przemysł Włókienniczy i Mody”

RIS 3 „Medycyna, Farmacja, Kosmetyki”

RIS 4 "Energetyka (w tym Odnawialne Źródła Energii)"

RIS 5 "Innowacyjne Rolnictwo i Przetworstwo Rolno - Spożywcze"

RIS 6 „Informatyka i Telekomunikacja”

Z kolei wykaz wszystkich specjalizacji, przypisanych im nisz specjalizacyjnych oraz obszarów gospodarczych znajdziecie np. tutaj:

Regionalne Inteligentne Specjalizacje Województwa Łódzkiego

Jeżeli nadal macie jakieś pytania czy też wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Ich listę oraz dane kontaktowe znajdziecie na naszej stronie w zakładce „Punkty Informacyjne” (http://rpo.lodzkie.pl/punkty-informacyjne).

Do następnego wpisu!

 
Top