Regionalne Inteligentne Specjalizacje – medycyna, farmacja, kosmetyki

Data publikacji: 24.05.2016 r.
Regionalne Inteligentne Specjalizacje – medycyna, farmacja, kosmetyki

O Regionalnych Inteligentnych Specjalizacjach (RIS) pisaliśmy już dwukrotnie na naszym blogu. Jednak dla tych z Was, którzy dopiero niedawno trafili na nasze strony przypominamy – są to kluczowe sektory gospodarki z punktu widzenia rozwoju naszego regionu.

 

Kluczowych sektorów gospodarki jest sześć: Nowoczesny przemysł włókienniczy i mody (w tym wzornictwo); Zaawansowane materiały budowlane; Medycyna, farmacja, kosmetyki; Energetyka, w tym odnawialne źródła energii; Innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze; Informatyka i telekomunikacja). Poszczególne specjalizacje dzielą się ponadto na podkategorie w postaci tzw. nisz specjalizacyjnych czyli tych obszarów gospodarki regionu, które mają największy potencjał wzrostu. Niszom z kolei zostały przypisane obszary gospodarcze czyli innowacyjne technologie produkcji lub świadczenia usług.

Dlaczego tak podkreślamy wagę RIS-ów? Ponieważ Ci z Was, którzy prowadzą własne firmy i chcieliby ubiegać się o dotację w ramach RPO WŁ 2014-2020, muszą udowodnić, że ich przedsięwzięcia wpisują się w którąś z nich. Dlatego też dzisiaj, po opisaniu RIS 6 „Informatyka i Telekomunikacja”, RIS 4 „Energetyka (w tym Odnawialne Źródła Energii)” oraz RIS 1 „Nowoczesny Przemysł Włókienniczy i Mody”, chcielibyśmy przedstawić Wam trzecią z nich. Obejmuje ona, jak wskazuje nazwa, dziedziny „Medycynę, farmację, kosmetyki”. W poniższej lekturze znajdziecie dobre praktyki biznesowe z tego obszaru.

Innowacyjne opatrunki

Firma Kikgel z Ujazdu specjalizuje się w produkcji opatrunków hydrożelowych. Zakład produkcyjny jako jedyny w Polsce posiada koncesję na produkcję takich plastrów. Opatrunki hydrożelowe mają wiele zalet, których nie znajdziemy w tradycyjnych opatrunkach. Plastry z żelowej substancji utrzymują odpowiedni stopień wilgoci, pozwalają skórze oddychać, są też przezroczyste, co pozwala na obserwowanie procesu gojenia się rany. Hydrożel posiada właściwości absorpcyjne, dzięki czemu wchłania wydzielinę z mikroorganizmami sączącą się z rany. Co więcej, opatrunki są miękkie, elastyczne, przylegają do rany oraz mają właściwości chłodzące i kojące. Firma posiada w swojej ofercie także m.in. opatrunki BurnTec – przeznaczone do pierwszej pomocy w wypadku rozległych oparzeń, opatrunki Activon Manuka – z dodatkiem miodu o silnych właściwościach antybakteryjnych i szereg innych produktów.

W której zatem niszy specjalizacyjnej oraz obszarze gospodarczym moglibyśmy umiejscowić firmę Kikgel i jej innowacyjne opatrunki? Odpowiada to np. niszy zatytułowanej „Opracowania nowych substancji i materiałów do zastosowania w medycynie, farmacji i kosmetykach” i obszarowi gospodarczemu nr 7 „Biomateriały włókniste oraz innowacyjne materiały polimerowe do specjalistycznych zastosowań, higienicznych i medycznych”.

Roślina zamiast aspiryny

Kolejnym bardzo ciekawym przykładem, tym razem z dziedziny farmacji, jest łódzka spółka Flavopharma Sp. z o. o. założona przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w 2011 roku. Spółka otrzymała dofinansowanie z funduszy UE w ramach programu Innowacyjna Gospodarka na wyłonienie preparatów pochodzenia roślinnego, które mogłyby znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych. Efektem prac badawczo-rozwojowych było znalezienie najlepszego kandydata w postaci ekstraktu z… chmielu. Preparat ten otrzymał nazwę Flawopiryna i został opatentowany zarówno w Polsce jak i za granicą.

Obecnie spółka jest na etapie poszukiwania źródeł finansowania umożliwiających wprowadzenie preparatu na rynek. A gdyby chciała się ubiegać o dotację w ramach RPO WŁ 2014-2020? Możemy podpowiedzieć, że projekt idealnie wpisywałby się w obszar gospodarczy „Innowacyjne substancje aktywne pochodzenia naturalnego, biotechnologicznie modyfikowane, o dużej aktywności terapeutycznej” w niszy specjalizacyjnej „Opracowania nowych substancji i materiałów do zastosowania w medycynie, farmacji i kosmetykach”.

Kosmetyki ze Rzgowa

Pokazaliśmy Wam przykłady innowacyjnych firm z branży medycznej i farmaceutycznej, zatem czas na branżę kosmetyczną. Jest nią Delia Cosmetics – rodzinna firma ze Rzgowa koło Łodzi. Powstała w 1998 roku rodzinna spółka, która zaczynała od sprzedaży kosmetyków na rynku polskim i rosyjskim, a obecnie eksportuje swoje produkty do 60 krajów na całym świecie. Pierwsze receptury były wymyślane osobiście przez właściciela firmy dr. Józefa Szmicha – dzisiaj zajmują się tym znakomicie wykształceni i doświadczeni technolodzy w 5 laboratoriach badawczych. Z kolei na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej działa nowoczesny zakład produkcyjny zajmujący powierzchnię 3300 m2.

W poprzednim okresie finansowania firma otrzymała dotacje na promocję na targach branżowych za granicą m. in. z RPO WŁ 2007-2013. Ubiegając się o wsparcie na ten cel w ogłaszanych przez nas konkursach spółce zapewne łatwo będzie wykazać, że właściwy obszar gospodarczy to np. „Innowacyjne kosmetyki dermo-ochronne” w niszy specjalizacyjnej „Opracowania nowych substancji i materiałów do zastosowania w medycynie, farmacji i kosmetykach”.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu dzisiejszego wpisu rozjaśniło się Wam w głowach przy hasłach „Regionalne Inteligentne Specjalizacje”, „nisze specjalizacyjne” czy też „obszary gospodarcze”. Jeżeli tak, to zaglądajcie na naszego bloga, ponieważ będziemy kontynuować ten temat i opisywać dla Was pozostałe trzy specjalizacje. Wykaz wszystkich specjalizacji, przypisanych im nisz specjalizacyjnych oraz obszarów gospodarczych znajdziecie np. tutaj:

Regionalne Inteligentne Specjalizacje Województwa Łódzkiego

Jeżeli nadal macie jakieś pytania czy też wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Ich listę oraz dane kontaktowe znajdziecie na naszej stronie w zakładce „Punkty Informacyjne” (http://rpo.lodzkie.pl/punkty-informacyjne).

Do następnego wpisu! :)

 
Top