Regionalne Inteligentne Specjalizacje – Innowacyjne Rolnictwo i Przetwórstwo Rolno-Spożywcze

Data publikacji: 14.06.2016 r.
Regionalne Inteligentne Specjalizacje – Innowacyjne Rolnictwo i Przetwórstwo Rolno-Spożywcze

Czy wiecie, że w nowoczesnej oborze krowa, zanim odda mleko, ma… masaż? Tak, nie przewidziało się Wam – specjalne urządzenie za pomocą wyciorów (zupełnie jak w myjni samochodowej) poddaje ją czochraniu :-) Uszczęśliwiona krowa jest następnie obsługiwana przez automatyczną dojarkę, która sama najpierw myje wymiona, następnie podłącza się do nich sprawdzając jakość mleka. Jeśli jest ono dobrej jakości, zaczyna dojenie. Dodatkowo rolnik otrzymuje informacje, ile zwierzę potrzebuje pożywienia oraz ile daje mleka. Po skończonym dojeniu naszą krowę czeka jeszcze kąpiel dla racic, zaś na koniec dnia leżąc na specjalnej macie może obserwować jak kolejny automat sprząta oborę. Oto jak wygląda innowacyjne rolnictwo w XXI wieku.

A tak się składa, że dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam kolejną z sześciu Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji (RIS) – nr 5 czyli właśnie Innowacyjne Rolnictwo i Przetwórstwo Rolno-Spożywcze. O RIS-ach pisaliśmy na naszym blogu już trzykrotnie – linki do poprzednich wpisów znajdziecie na końcu tekstu. Jednak dla tych z Was, którym to pojęcie jest obce, wyjaśniamy – są to kluczowe sektory gospodarki z punktu widzenia rozwoju naszego regionu. Jest ich sześć: Nowoczesny przemysł włókienniczy i mody (w tym wzornictwo); Zaawansowane materiały budowlane; Medycyna, farmacja, kosmetyki; Energetyka, w tym odnawialne źródła energii; Innowacyjne rolnictwo
i przetwórstwo rolno-spożywcze; Informatyka i telekomunikacja
. Poszczególne specjalizacje dzielą się ponadto na podkategorie w postaci tzw. nisz specjalizacyjnych, czyli tych obszarów gospodarki regionu, które mają największy potencjał wzrostu. Niszom natomiast zostały przypisane obszary gospodarcze, czyli innowacyjne technologie produkcji lub świadczenia usług.

Dlaczego tyle miejsca na blogu poświęcamy RIS-om? Dlatego, że Ci z Was, którzy prowadzą własne firmy i chcieliby ubiegać się o dotację w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020, muszą udowodnić, iż ich przedsięwzięcia wpisują się w którąś z nich. Dzięki temu możecie otrzymać dodatkowe punkty przy ocenie wniosku i zwiększyć swoją szansę na otrzymanie dofinansowania.

Zatem w dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam innowacyjne pomysły dotyczące rolnictwa oraz przetwórstwa rolno-spożywczego.

Biopaliwa nowej generacji

Już od kilkunastu lat, tankując samochód na stacji benzynowej, wlewamy do baku paliwo z biokomponentami. Ponadto w Polsce produkuje się biopaliwa tzw. pierwszej generacji, czyli z surowców żywnościowych, takich jak np. rzepak. Problemem jest jednak duża powierzchnia potrzebna do uprawy tego surowca oraz zbyt mała redukcja emisji CO2 w świetle zmian wymaganych w ramach pakietu klimatycznego.

Dlatego też polskie firmy poszukują nowych technologii produkcji biopaliw np. z… glonów. Jedną z nich jest PKN Orlen, który w Płocku zamierza wybudować pilotażową stację doświadczalną do hodowli alg. Wyprodukowany z nich olej posłuży do opracowania technologii produkcji biopaliw nowej generacji. Innym pomysłem na produkcję biopaliw są technologie termiczne, będące nadal na etapie badań laboratoryjnych, które wykorzystują drewno i słomę.

A gdyby również w naszym województwie znalazła się firma mająca innowacyjny pomysł na produkcję biopaliw? Mogłaby wtedy ubiegać się o dofinansowanie w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020. Jednak zgodnie z tym co napisaliśmy, wcześniej musiałaby udowodnić, że jej przedsięwzięcie wpisuje się RIS nr 5. Podpowiadamy zatem, że pasuje tam np. nisza specjalizacyjna zatytułowana „Pozyskiwanie i przetwarzanie związków bioaktywnych i innych surowców z materiału roślinnego (w tym biomasy odpadowej) oraz zwierzęcego, pochodzącego z sektora rolno-spożywczego, z przeznaczeniem dla różnych gałęzi przemysłu” i obszar gospodarczy nr 7 „Nowoczesne i alternatywne metody produkcji biopaliw”.

Innowacje non-stop

Texpol to producent ręczników i tkanin istniejący na rynku od 1995 roku. Pisaliśmy już o tej firmie na blogu we wpisie Historia innowacji w firmie Texpol – wywiad z Anną Błażejewską. Dzisiaj wspominamy o niej po raz kolejny, gdyż firma zdobyła pozycję na rynku właśnie dzięki innowacjom – wdrażając do produkcji przędzę bambusową, co wyróżniło ją na rynku zdominowanym przez tkaniny z importu. Obecnie Texpol co roku wprowadza na rynek nowe produkty.

No dobrze, ale co innowacyjne tkaniny mają wspólnego z rolnictwem? A to, że np. do produkcji przędzy bambusowej wykorzystuje się surowiec z materiału roślinnego. Zaś we wspomnianej wyżej niszy specjalizacyjnej „Pozyskiwanie i przetwarzanie związków bioaktywnych i innych surowców z materiału roślinnego (w tym biomasy odpadowej) oraz zwierzęcego, pochodzącego z sektora rolno-spożywczego, z przeznaczeniem dla różnych gałęzi przemysłu” mamy również obszar gospodarczy nr 6, czyli „Technologie otrzymywania włókien”. Jesteśmy zatem pewni, że firma Texpol już opracowuje kolejne innowacyjne produkty, które wkrótce wprowadzi na rynek.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tekstu, łatwiej będzie Wam wpisać Wasze potrzeby biznesowe w „Regionalne Inteligentne Specjalizacje”, „nisze specjalizacyjne” czy też właściwe „obszary gospodarcze”. Koniecznie przeczytajcie nasze poprzednie wpisy o RIS-ach:

RIS 1 „Nowoczesny Przemysł Włókienniczy i Mody”

RIS 2 "Zaawansowane Materiały Budowlane"

RIS 3 „Medycyna, Farmacja, Kosmetyki”

RIS 4 "Energetyka (w tym Odnawialne Źródła Energii)"

RIS 6 „Informatyka i Telekomunikacja”

Wykaz wszystkich specjalizacji, przypisanych im nisz specjalizacyjnych oraz obszarów gospodarczych znajdziecie np. tutaj:

Regionalne Inteligentne Specjalizacje Województwa Łódzkiego

Jeżeli nadal macie jakieś pytania czy też wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Ich listę oraz dane kontaktowe znajdziecie na naszej stronie w zakładce „Punkty Informacyjne” (http://rpo.lodzkie.pl/punkty-informacyjne).

Do następnego wpisu!

 
Top