Bądź panią swojego czasu i załóż własną firmę!

Data publikacji: 09.06.2016 r.
Bądź panią swojego czasu i załóż własną firmę!

Kobiety są doskonałymi przedsiębiorcami. Wytrwałe, solidne i ambitne, często jednak zbyt słabo wierzące w siebie, by myśleć o prowadzeniu własnej firmy.

 Podjęcie decyzji o przejściu „na swoje” utrudniają też życiowe okoliczności – utrata pracy nie nastraja zbyt optymistycznie, podobnie jak przekroczenie 50 roku życia.  Dodatkowo poważnym wyzwaniem jest znalezieniem środków finansowych na start. Te problemy mogą stać się jednak szansą! W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 – można otrzymać jednorazową dotację na uruchomienie działalności gospodarczej w wysokości ok. 23 tys. zł oraz finansowe wsparcie pomostowe w wysokości ok. 1750 zł na 6 miesięcy, możliwością przedłużenia na 12 miesięcy.

8 godzin na etacie

5 dni w tygodniu po 8 godzin – tak zorganizowanych jest większość etatowych stanowisk pracy. Możesz mieć poczucie stabilizacji, ale to pracodawca wyznacza pory, kiedy zaczynasz i kończysz swoje zajęcia, ponieważ to jego pomysł na biznes wspierasz jako pracownik. Elementem umowy między Wami jest twoja dostępność w określonych porach dnia. Taka sytuacja ma swoje zalety, ale też wady. Dla wielu kobiet godzenie obowiązków zawodowych z prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci jest bardzo trudne. Szczególnie dla matek powracających na rynek pracy – warto zauważyć, że to właśnie one są jedną z grup docelowych, które będą wspierane przy uruchomieniu własnej działalności gospodarczej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.


Elastyczne godziny i zadaniowy czas pracy

To rozwiązanie pozwala na znacznie większą swobodę i umożliwia zarządzanie własnym czasem. Dla kobiet może to być istotne ułatwienie. Przy dobrej organizacji pracy, obowiązki zawodowe nie dominują nad rytmem dnia, który można dowolnie modyfikować w odniesieniu do codziennych potrzeb.

Jednak do całkowitej swobody w wyborze czasu pracy i zadań jeszcze ciągle daleko. Naturalnym jest, że to pracownik dostosowuje się do pracodawcy. Wykonuje zlecone zadania, deklaruje dostępność w określonych godzinach i określonym miejscu. Na przykład spontaniczny pomysł na wakacje nie wchodzi w grę i tak jak przy 8 godzinnym trybie pracy, wymaga procedury urlopowej.

Własna firma

Jedną z największych zalet prowadzenia własnej działalności gospodarczej jest możliwość zarządzania swoim czasem według własnych potrzeb i reguł. Wymaga to oczywiście pewnej dyscypliny – obowiązki przedsiębiorcy są liczne, a samo prowadzenie biznesu narzuca konieczność  regularnego zaangażowania w pozyskiwanie klientów, marketing i księgowość. Jednak efekty dobrej organizacji zadań mogą być zaskakujące – na przykład dodatkowy wolny dzień w tygodniu poza weekendem. Czy to nie brzmi dobrze?

Jeśli chciałabyś zostać panią swojego czasu, przeczytaj koniecznie informację o ścieżce pozyskiwania dotacji na rozpoczęcie własnej działalności i dowiedz się więcej z jednego z naszych wpisów: http://www.rpo.lodzkie.pl/blog/item/913-dotacje-na-rozpoczecie-dzialalnosci-gospodarczej-nie-tylko-w-powiatowych-urzedach-pracy

 
Top