Partnerstwo publiczno-prywatne

Data publikacji: 23.01.2022 r.

BLOG NAGLOWEK 20 01 2
Partnerstwo publiczno-prywatne

 

W dzisiejszym artykule na naszym blogu weźmiemy pod lupę zagadnienie partnerstwa publiczno-prywatnego. Współpraca obu sektorów jest w naszym kraju często możliwa dzięki środkom z Funduszy Europejskich.

 

Definicja

Czym jest partnerstwo publiczno-prywatne? W największym skrócie jest to współpraca pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym, która polega na realizowaniu inwestycji tradycyjnie dostarczanych przez sektor publiczny. Jest to najbardziej wydajna i efektywna pod względem ekonomicznym forma powstawania publicznych inwestycji. Zakłada ona wzajemne uzupełnianie się obu partnerów działających przy projekcie. Każda ze stron może bowiem realizować swoje zadania w sposób bardziej efektywny.

Projekty realizowane w partnerstwie publiczno-prywatnym

Zakres projektów realizowanych przy współpracy obu sektorów jest niezwykle szeroki. Do najczęściej wykonywanych inwestycji zalicza się tworzenie infrastruktury publicznej oraz wdrażanie usług publicznych.

Infrastruktura, która powstaje dzięki współpracy sektora publicznego z prywatnym, to m.in. autostrady, lotniska, miejskie parkingi, czy infrastruktura kolejowa. Jak więc można się domyślić, największe inwestycje w województwie łódzkim ostatnich lat – rewitalizacja Łodzi, budowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz budowa autostrady A1 – zostały zrealizowane w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Doskonały przykład usługi publicznej, która jest wdrażana w naszym regionie dzięki tej formie współpracy pomiędzy sektorami, to projekt pod nazwą „Budowa systemu informacji przestrzennej wspierającego świadczenie e-usług przez powiaty z terenu województwa łódzkiego”. Inwestycja jest realizowana przez Związek Powiatów Województwa Łódzkiego w kooperacji z prywatną firmą. Prace polegają na cyfryzacji zasobów geodezyjnych i kartograficznych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy wszystkich powiatów województwa łódzkiego. Wartość zadania przekroczyła 60 milionów złotych, z czego ponad 41 milionów pokryło dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Jak zrealizować projekt w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego

Masz firmę i chcesz realizować z nią zadania publiczne? Koniecznie śledź ogłoszenia o naborach wniosków, które są publikowane w serwisie www.rpo.lodzkie.pl. Stronę z ogłoszeniami o konkursach znajdziesz tutaj.  

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top