Urząd Marszałkowski walczy o przedsiębiorców

Data publikacji: 29.04.2020 r.

Część załączonej wiadomościUrząd Marszałkowski walczy o przedsiębiorców

 

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zaplanował kolejny konkurs na dotacje z Funduszy Europejskich. Tym razem będą one przeznaczone dla firm, które w związku z obecną sytuacją są zainteresowane przeprofilowaniem działalności, a nawet zmianą branży. Przygotowano również inne formy wsparcia. Marszałek Grzegorz Schreiber rozmawiał o nich z przedsiębiorcami z Łódzkiego podczas specjalnej wideokonferencji.

Od rozmowy do pomocy

Minęło już kilka tygodni od ogłoszenia stanu epidemii w naszym kraju. Od samego początku tej niecodziennej sytuacji, Zarząd Województwa Łódzkiego wychodzi naprzeciw potrzebom firm, których przyszłość, w obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa, staje pod znakiem zapytania. O pierwszych działaniach, jakie zostały podjęte m.in. przez Centrum Obsługi Przedsiębiorcy, pisaliśmy na naszym Blogu w artykule „Przedsiębiorco! Nie jesteś sam!”. Również Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przygotował specjalne programy wsparcia. W porozumieniu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wprowadził m.in.:
•    wydłużenie okresu finansowania,
•    wprowadzenie tzw. „wakacji kredytowych”,
•    negocjowanie obniżenia oprocentowania.
Z tej formy pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy zaciągnęli pożyczki JEREMIE i JEREMIE 2, a w związku z epidemią COVID-19 znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.
Prezentacja kolejnych rozwiązań była głównym tematem wideokonferencji z Marszałkiem Grzegorzem Schreiberem. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele regionalnych firm i instytucji otoczenia biznesu. – Bardzo zależało mi na tym spotkaniu, bo chciałem usłyszeć od państwa, co możemy zrobić w naszej wspólnej walce ze skutkami epidemii. Chciałem poznać państwa opinie, zanim uruchomimy zapowiedziane i przygotowywane programy wsparcia dla firm z naszego regionu – wyjaśnił Marszałek Grzegorz Schreiber.
 

Pożyczka 0,1%

Już na przełomie kwietnia i maja mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Łódzkiego będą mogły ubiegać o bardzo korzystne pożyczki. Ich oprocentowanie wyniesie od 0,1%. Co równie ważne: przedsiębiorcy, którzy je uzyskają, nie poniosą dodatkowych opłat, w tym prowizji. Do podziału w Łódzkiem czeka 50 milionów złotych. Pieniądze z pożyczki będzie można przeznaczyć na pokrycie niezbędnych wydatków, np.:
•    wypłatę wynagrodzeń dla pracowników,
•    zobowiązania publiczno-prawne,
•    inwestycje – np. na zakup maszyn lub wyposażenia.
Pożyczki będą posiadać opcję karencji w spłacie (okres, w którym spłaca się wyłącznie odsetki od pożyczonego kapitału) oraz możliwość zastosowania „wakacji kredytowych”.
 

Konkurs na dofinansowania z RPO WŁ

Chcąc jak najlepiej wspomóc przedsiębiorców z sektora MŚP, Urząd Marszałkowski WŁ zaplanował również konkurs o dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (RPO WŁ). Wstępny termin rozpoczęcia naboru wyznaczono na połowę maja. Wnioski o unijne dotacje będzie można składać na przeprofilowanie lub całkowitą zmianę branży. – Ma to dać przedsiębiorcom narzędzia do działania w najbliższej, a może nawet w dalszej przyszłości – mówił Grzegorz Schreiber. Za pieniądze z RPO WŁ przedsiębiorcy zyskają możliwość m.in.
•    zakupu niezbędnych maszyn i urządzeń,
•    szkolenia pracowników,
•    nabycia nowych rozwiązań teleinformatycznych.
Więcej informacji o naborach wniosków w konkursach przeznaczonych dla przedsiębiorców na stronie: www.cop.lodzkie.pl/skorzystaj/ogloszenia-i-wyniki-naborow-wnioskow. Wszystkie aktualne i planowane konkursy o dofinansowania znajdziesz na naszej stronie Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.
 

UMWŁ współpracuje z Ministerstwem

Nad kolejną formą wsparcia Marszałek pracuje wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Celem jest przygotowanie dotacji lub pomocy zwrotnej na finansowanie kapitału obrotowego. – Będzie to produkt o szerszym kształcie, adresowany nie tylko do MŚP, ale także do dużych przedsiębiorstw – przybliża Grzegorz SchreiberUstalamy szczegóły z panią minister Małgorzatą Jarosińską-Jedynak. Chcemy go z rządem przygotować tak, by był jednolity, niezależnie od źródła finansowania. W tym przypadku warunki pomocy mają być takie same w całym kraju, dlatego są ustalane przez region w porozumieniu z Ministerstwem. Pieniądze pozyskane tą drogą będzie można wykorzystywać na zakup towarów, materiałów i surowców, które pozwolą na wzmocnienie kapitału obrotowego.

 

Na tym jeszcze nie koniec!

Marszałek i przedsiębiorcy ustalili, że pierwsza wspólna wideokonferencja nie będzie ostatnią. – Serdecznie dziękuję za zaangażowanie w walce z epidemią – powiedział na zakończenie spotkania Grzegorz Schreiber. – Dobrze, że dostrzegacie państwo każdą formę pomocy z naszej strony i pozytywnie te propozycje postrzegacie.

Ze swojej strony zachęcamy wszystkich przedsiębiorców do odwiedzania serwisu ŁÓDZKIE dla biznesu oraz śledzenia profilu Łódzkie w walce z COVID-19, gdzie pojawiają się aktualne wiadomości o już podjętych i planowanych działaniach samorządów, instytucji i firm. Więcej przydatnych informacji znajdziesz również na naszej stronie „Fundusze a koronawirus”. Tutaj publikujemy aktualne komunikaty związane z RPO WŁ.

Szukasz odpowiedzi na konkretne pytania związane z unijnymi dotacjami? Koniecznie skorzystaj z pomocy Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Nasi specjaliści wciąż pracują i zdalnie pomagają interesantom. Skontaktuj się z nimi telefonicznie, mailowo, za pomocą komunikatora lub formularza – zdecyduj, która forma jest dla Ciebie najwygodniejsza. Czekamy na Ciebie!

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top