Więcej dotacji i wyposażenia – Łódzkie wspiera walkę z COVID-19

Data publikacji: 10.04.2020 r.

Część załączonej wiadomościWięcej dotacji i wyposażenia –
Łódzkie wspiera walkę z COVID-19

 

Mimo epidemii koronawirusa, aż 47 małych i średnich firm z Łódzkiego będzie wdrażać swoje innowacyjne projekty. Wszystko dzięki decyzji podjętej przez Marszałka Grzegorza Schreibera i Zarząd Województwa Łódzkiego. Dotyczyła ona zwiększenia o prawie 64 mln zł puli z Funduszy Europejskich na dotacje dla innowacyjnych projektów w MŚP. Działania Samorządu Województwa Łódzkiego wspomogły również szpitale, do których dostarczono brakujące środki ochrony i respiratory.

Blisko 100 mln zł dla innowacyjnych firm z Łódzkiego

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, z Marszałkiem Grzegorzem Schreiberem na czele, zdecydował o trzykrotnym zwiększeniu funduszy na dofinansowania dla firm z sektora MŚP, które chcą wykorzystać wyniki prac badawczo-rozwojowych (B+R), wprowadzić na rynek innowacyjne produkty lub wdrożyć niestosowane wcześniej metody wytwarzania czy świadczenia usług. Oznacza to, że w ramach Poddziałania II.3.1 Innowacje w MŚP Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 (RPO WŁ), zamiast 34 mln zł na rozdysponowanie czeka prawie 100 mln zł. Dzięki temu dotacje otrzyma aż 47 firm, a nie jak dotychczas planowano 15.
Decyzja jest podyktowana chęcią wsparcia przedsiębiorczości w związku z trudną sytuacją gospodarczą wynikającą z walki z koronawirusem – wyjaśnił Grzegorz Schreiber podczas telekonferencji prasowej – Dodatkowe środki zapewniają utrzymanie konkurencyjności sektora małych i średnich firm. Marszałek poinformował również o wdrożeniu kolejnych działań. Ich celem jest zaangażowanie przedsiębiorstw z naszego województwa w realizowanie zleceń opłacanych z publicznych pieniędzy, które przeznaczono na walkę z wirusem COVID-19. Dotyczą one m.in. szycia maseczek, kombinezonów i innych środków ochrony osobistej. – Chcemy pobudzić aktywność firm z Łódzkiego w tym kierunku. Liczę, że nawiążą do tradycji włókienniczych regionu – dodał Grzegorz Schreiber.
 

Współpraca dla dobra służby zdrowia

Dzięki współpracy Marszałka Grzegorza Schreibera i Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego do szpitali wojewódzkich dotarła pomoc w postaci środków ochrony osobistej, takich jak m.in. maseczki, przyłbice, kombinezony, rękawiczki i środki dezynfekujące. Doposażenie placówek zwiększa bezpieczeństwo personelu medycznego, nie tylko w szpitalach o podwyższonym stopniu gotowości. Ponadto 2 kwietnia br. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Dr Wł. Biegańskiego, działający na pierwszej linii frontu w leczeniu zakażonych koronawirusem, otrzymał 7 nowoczesnych respiratorów. Ich przekazanie umożliwiły starania Marszałka, który złożył wniosek o wykorzystanie na ten cel rezerw rządowych.
 

Dłuższe terminy naborów – większa szansa na dotacje

Aby ułatwić mieszkańcom Łódzkiego korzystanie z unijnych dotacji w obliczu epidemii COVID-19, UMWŁ wprowadził liczne zmiany w zarządzaniu RPO WŁ. Wśród nich znalazła się m.in. decyzja o przedłużeniu terminów naborów w trwających już konkursach o dofinansowania. I tak:
•    konkurs Działanie VII.3 Infrastruktura opieki społecznej potrwa do 30 kwietnia 2020 r.;
•    konkurs Poddziałanie VI.2.1. Rozwój gospodarki turystycznej zakończy się 30 czerwca 2020 r., podobnie jak konkurs Poddziałanie XI.3.1 Kształcenie zawodowe.
Ze względów bezpieczeństwa i dla zwiększenia wygody w aplikowaniu zmieniono również terminy i sposoby dostarczania dokumentów. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie „Fundusze a koronawirus”. Tam publikowane są wszystkie aktualne komunikaty związane z RPO WŁ.


Zapraszamy także do śledzenia na Facebooku profilu Łódzkie w walce z COVID-19, gdzie pojawiają się informacje o działaniach podejmowanych przez instytucje i przedsiębiorców. W wielu z nich można wziąć udział bez wychodzenia z domu, czyli bez niepotrzebnego ryzyka.

Zostań w domu – razem zmieniajmy Łódzkie na wolne od koronawirusa!
 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top