Koronawirus a Fundusze Europejskie – co powinien wiedzieć każdy beneficjent?

Data publikacji: 26.03.2020 r.

Część załączonej wiadomościKoronawirus a Fundusze Europejskie
– co powinien wiedzieć każdy beneficjent?

 

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, w piątek 20 marca 2020 r., w Polsce wprowadzono stan epidemii. Obowiązuje on do odwołania. Już tydzień wcześniej Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej określiło, jakie działania mogą zostać podjęte dla ograniczenia wpływu pandemii koronawirusa. Sprawdź, co to oznacza dla obecnych i przyszłych beneficjentów Funduszy Europejskich.

Koronawirus jako siła wyższa

Pismo Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 13 marca 2020 r. dotyczyło działań możliwych do podjęcia w celu łagodzenia wpływu pandemii koronawirusa na realizację projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Zgodnie z nim pandemia ta została zakwalifikowana jako siła wyższa. Co to oznacza w praktyce? Ta wyjątkowa sytuacja wpływa na wiele sfer życia. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto szkoły, uczelnie, wiele sklepów, lokali gastronomicznych i miejsc, w których świadczy się usługi wymagające bezpośredniego kontaktu. Niektóre firmy zdecydowały się na zawieszenie działalności lub pracę zdalną – bezpośrednio z domu. Oznacza to, że wiele projektów, które uzyskały unijne dotacje, nie może być realizowana zgodnie z warunkami określonymi w umowie o dofinansowanie. Nie wynika to jednak z winy beneficjenta. Aby uniknąć kary za niedotrzymanie warunków, których spełnienie uniemożliwia pandemia koronawirusa, wystarczy zgłosić zaistniałe trudności do organu, z którym została podpisana umowa o dofinansowanie. Każdy beneficjent, który wykaże, że zaistniały stan wyjątkowy faktycznie wpłynął na realizację projektu, otrzyma potrzebne wsparcie – czy to merytoryczne, czy w postaci przedłużenia obowiązujących go terminów.
 

Ważny komunikat dla beneficjentów

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, który zarządza środkami z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO WŁ), bierze pod uwagę możliwość wydłużenia terminów składania wniosków w obecnie trwających konkursach. Trzeba też podkreślić, że beneficjent, który w zaistniałej sytuacji nie jest w stanie złożyć wniosku o płatność w czasie, który wynika z umowy o dofinansowanie projektu oraz obowiązujących przepisów prawa, powinien o tym poinformować instrument zarządzający RPO  WŁ przed upływem terminu. Jeśli masz problemy z realizacją projektu, niezwłocznie zgłoś się do opiekuna – najlepiej mailowo. Zarówno Komisja Europejska, jak i inne instytucje, które odpowiadają za poszczególne programy operacyjne, przygotują dokumenty, które uregulują sytuację prawną beneficjentów w zaistniałych okolicznościach. Komunikat UMWŁ obowiązuje do dnia 30.06.2020 r. Jeśli realizujesz projekt z EFS, koniecznie zapoznaj się z pakietem antykryzysowym na https://biznes.lodzkie.pl/antykryzysowy-pakiet-ministerstwa-funduszy-i-polityki-regionalnej/
 

UMWŁ apeluje: zostań w domu

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu UMWŁ apeluje do wszystkich: zostańmy w domach – nie ryzykujmy zakażenia siebie i innych. Ograniczenie wychodzenia do sytuacji absolutnie niezbędnych, a także przestrzeganie zasad higieny to najlepszy sposób na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Więcej praktycznych i sprawdzonych informacji znajdziesz w serwisie GOV.PL – Koronawirus: informacje i zalecenia.

 

Bądźmy w kontakcie online!

Beneficjenci i uczestnicy realizowanych projektów będą na bieżąco informowani o istotnych zmianach w dofinansowanych działaniach. Wszystkich zainteresowanych tematyką Funduszy Europejskich zapraszamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych (wystarczy kliknąć ikonki, które widzisz po prawej stronie) i Wiadomości na naszej stronie. W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu drogą mailową lub telefonicznie – dane teleadresowe Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich dostępne tutaj.

 

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top