Łódzkie wykorzystuje dotacje zawodowo!

Data publikacji: 06.03.2020 r.

Część załączonej wiadomościŁódzkie wykorzystuje dotacje zawodowo!

 

Z Funduszy Europejskich co roku spływają dotacje dla edukacji w Łódzkiem. Korzystają z nich nie tylko uczelnie wyższe. W ostatnich latach do  szkół, których celem jest dać zawód tuż po zakończeniu nauczania podstawowego, trafiło blisko 360 mln zł dofinansowania. Wśród beneficjentów znalazły się m.in. Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi i Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu. Te dwie placówki opowiadały o spektakularnych efektach dotacji podczas śniadania prasowego, które odbyło się 5 marca w ZSG w Łodzi.

Specjaliści potrzebni na już

Na polskim rynku pracy widać zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów - osoby z konkretnymi umiejętnościami praktycznymi i kwalifikacjami zawodowymi. Na liście zawodów deficytowych znajdują się m.in. kosmetyczka, stolarz, cukiernik czy kucharz. Aby to zmienić, trzeba najpierw zmienić sposób myślenia i patrzenia na kształcenie zawodowe. Dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych, którzy dopiero planują swoją przyszłość. Szkoły zawodowe w Łódzkiem doskonale o tym wiedzą i właśnie dlatego korzystają z unijnych dotacji. Dzięki dofinansowaniu FE za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego poszerzają swoją ofertę i stają się coraz atrakcyjniejsze, zarówno dla swoich obecnych, jak i przyszłych uczniów.

 

Zawodówka to nie „obciach”

Jeszcze kilka lat temu uczniowie szkół zawodowych byli postrzegani jako mniej zdolni lub pozbawieni ambicji. Dziś okazuje się, że to nie musi być prawdą, a wybór „zawodówki” może być bardzo dobrą decyzją. Zwłaszcza dla młodych, którzy chcą jak najszybciej znaleźć pracę i rozpocząć życie na własny rachunek. Udowadniają to absolwenci ZSG w Łodzi. Przy wsparciu Funduszy Europejskich Gastronomik przeprowadził m.in. projekt pn. „Nowoczesna edukacja – szansą na sukces”, który uzyskał ponad 636 tys. zł dofinansowania z Funduszy Europejskich. Dzięki dotacji w szkole przeprowadzono warsztaty rozwijające kompetencje kluczowe pn. „Inicjujemy przedsiębiorczość młodych”, utworzono koło informatyczne, a maturzystom zapewniono dodatkowe zajęcia z przedmiotów, z których mają zdawać egzaminy. Nie zabrakło też wsparcia dla grona pedagogicznego. Nauczyciele mogli wziąć udział w kursie podnoszącym umiejętności obsługi komputera i rozwijać się na studiach podyplomowych.

 

Dofinansowanie dla Mistrzów gastronomii

Obecnie w Gastronomiku trwa realizacja projektu „Mistrzowie gastronomii”. Uzyskał on prawie 1,75 mln zł dofinansowania w ramach Działania XI.3 Kształcenie zawodowe RPO WŁ.
Pieniądze z dotacji przeznaczono na:
•    powstanie drugiej pracowni barmańskiej i kolejnej sali do zajęć praktycznych, wyposażonej m.in. w kuchnie indukcyjne i podgrzewarki do półmisków;
•    możliwość korzystania z doradztwa zawodowego;
•    dodatkowe zajęcia m.in. z kuchni narodów obcych (w tym orientalnej), dietetyki, zdrowego odżywiania, cukiernictwa, barmaństwa, sporządzania potraw przy gościu, kelnerstwa, branżowego jęz. francuskiego;
•    organizację dla uczniów staży i praktyk zgodnych z kierunkiem kształcenia;
•    podniesienie poziomu kwalifikacji 22 nauczycieli kształcenia zawodowego.
 

Fundusze Europejskie dla Zawodowców w Wieluniu

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, który zarządza środkami z RPO WŁ, wspiera szkoły zawodowe w całym województwie. Potwierdzają to dotacje dla projektów Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu. Jeden z nich, pn. „Zawodowcy XXI – ZS Nr 1 w Wieluniu”, otrzymał ponad 806 tys. zł dofinansowania. Dzięki temu w szkole zrealizowano dodatkowe zajęcia, uczniom zapewniono staże u lokalnych przedsiębiorców i dostęp do doradztwa zawodowego. Co więcej, projekt pozwolił na zakup dodatkowego wyposażenia i podniesienie poziomu wykształcenia u 36 nauczycieli w ZS nr 1. Teraz szkoła zapewnia jeszcze wyższy poziom nauczania w oferowanych kierunkach (m.in. logistyka, ekonomia, budownictwo, architektura krajobrazu, żywienie i usługi gastronomiczne).

 

Czekają kolejne dotacje dla szkół zawodowych w Łódzkiem 

W roku 2020  z unijnych pieniędzy, poza Gastronomikiem, skorzystają m.in. takie łódzkie placówki jak: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespół Szkół Budowlano-Technicznych, Technikum nr 3 (w partnerstwie ze Strefą Edukacji) oraz Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Inwestycje w sprzęt i rozbudowę placówek szacowane są na 18 mln zł.

Harmonogram Regionalnego Programu Operacyjnego WŁ przewiduje jeszcze dwa nabory dotyczące kształcenia zawodowego. Pierwszy nabór pojawi się już w kwietniu, dlatego warto śledzić informacje tutaj. Łączna suma, która czeka na rozdysponowanie to ponad 15 mln zł. Następny konkurs, przeznaczony dla m. Łodzi, zaplanowano na październik b.r.
 

 

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top