Od dotacji do rewitalizacji Parku Sienkiewicza w Łodzi

Data publikacji: 21.02.2020 r.

Część załączonej wiadomościOd dotacji do rewitalizacji Parku Sienkiewicza
w Łodzi


Łódź wyróżnia nie tylko bardzo dynamiczna historia miasta, ale również liczba terenów zielonych. W stolicy województwa łódzkiego znajduje się aż 36 parków, do których dochodzą liczne skwery, zieleńce i lasy miejskie. To wielki skarb dla wszystkich mieszkańców i turystów, a w dbaniu o niego pomagają Fundusze Europejskie. Przykładem jest zakończona niedawno rewitalizacja Parku im. H. Sienkiewicza w łódzkim Śródmieściu. Zobaczmy, co udało się zrobić dzięki unijnej dotacji.

Zabytkowy park w centrum miasta

Park im. H. Sienkiewicza znajduje się w obszarze ograniczonym przez ulice Sienkiewicza, Kilińskiego, i Tuwima w Śródmieściu Łodzi. Jego powierzchnia to aż 4,4 ha, a początki sięgają końca XIX w. Wówczas był to trzeci park publiczny w mieście. Wcześniej na tym terenie odbywały się targi. Pierwotnie nazwano go Ogrodem Mikołajewskiego, ale potocznie mówiono na niego Świętokrzyski. Imię Henryka Sienkiewicza nadano mu w 1916 r. – po śmierci pisarza. Dziś park sąsiaduje z basenem i szkołą podstawową. Na jego terenie zlokalizowane są budynki Galerii Sztuki i Muzeum Przyrodniczego, które dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 (RPO WŁ) zostało rozbudowane i wyremontowane. Wsparcie z unijnego budżetu wyniosło ponad 4,2 mln zł. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym wpisie Muzeum pełne historii i… wspomnień. A co dotacja z Funduszy Europejskich zmieniła w samym parku?

 

Fundusze Europejskie dają oddech

Rewitalizacja Parku Sienkiewicza w Łodzi została przeprowadzona w ramach realizacji projektu pn. „REWITALIZACJA OBSZAROWA CENTRUM ŁODZI – PROJEKT 5”, na który Miasto Łódź uzyskało ponad 44,2 mln zł dofinansowania. Środki pochodziły z Działania 6.3. Rewitalizacja i rozwój potencjału społeczno-gospodarczego w ramach RPO WŁ, którym kieruje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Na prace w samym parku przeznaczono blisko 9,5 mln zł. Dzięki nim udało się przeprowadzić kompleksową odnowę. Oznaczało to m.in.:
•    wymianę zaplecza techniczne fontanny i odnowienie jej cokołu,
•    położenie nowej nawierzchni alejek,
•    remont ogrodzenia,
•    posadzenie nowych drzew,
•    wymianę ławek i koszy na śmieci,
•    instalację monitoringu i systemu nawadniającego,
•    budowę dwóch placów zabaw.
Wszystkie wykonane prace wpływają na komfort korzystania z terenu przez mieszkańców miasta. Co więcej, zwiększają także jego atrakcyjność w oczach przyjeżdżających do Łodzi turystów, a nowo posadzone drzewa poprawiają stan powietrza w mieście.


Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak Zmieniamy Łódzkie z Funduszami Europejskimi?
Polub nasz profil na Facebooku i bądź na bieżąco!

 

 

 

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Top