Muzeum pełne historii i… wspomnień

Data publikacji: 02.08.2019 r.

Część załączonej wiadomościMuzeum pełne historii i… wspomnień

Michalina, którą znacie z naszej serii „Fundusze po prostu”, odwiedziła ze swoimi dziećmi Muzeum Przyrodnicze UŁ w Łodzi, zmodernizowane przy wsparciu Funduszy Europejskich. Wycieczka przyniosła mnóstwo wrażeń, których echo znajdziecie we wpisie na blogu „Krystyno, nie denerwuj matki”. Sprawdźcie z nami, co ciekawego zobaczycie w Muzeum i o czym przeczytacie u Michaliny.

Bezcenna podróż w czasie

Nasza Michalina postanowiła wrócić do miejsca, w którym była jako mała dziewczynka. Tym razem zabrała do niego własne dzieci. Wizyta w Muzeum Przyrodniczym, które za sprawą RPO WŁ przeszło gruntowną modernizację, stała się dla niej okazją do refleksji O systemie rozliczeń wartym więcej niż gotówka. Okazuje się, że miejsce, które można zwiedzić bez wykupywania drogich biletów, może dostarczyć najcenniejszych wspomnień, które są równie trwałe jak szkielet słonia, który rozbawił syna Michaliny. Rodzina znana z bloga „Krystyno, nie denerwuj matki” zobaczyła też bogate zbiory motyli i innych owadów, muszle, szkielety zwierząt, a także kolorowe dioramy, które przedstawiają obrazy wybranych środowisk przyrodniczych i zróżnicowanie gatunkowe ssaków z różnych obszarów zoogeograficznych świata. Liczbę wszystkich muzealiów szacuje się na ponad 100 tys., więc każdy znajdzie wśród nich coś, co przykuje jego uwagę.

 

Muzeum Przyrodnicze dla każdego

Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego należy do najstarszych w mieście. Wyrosło w prostej linii z Muzeum Przyrodniczo-Pedagogicznego, które powstało w 1930 roku w Łodzi. Znalazły się w nim zbiory przechowywane wcześniej w Muzeum Nauki i Sztuki oraz w Centralnej Miejskiej Pracowni Przyrodniczo-Pedagogicznej, a także kolekcje Towarzystwa Przyrodniczego im. Stanisława Staszica
i zbiory pozostałe po E. Korbie z Łódzkiego Towarzystwa Entomologów. W okresie międzywojennym działalność Muzeum skupiała się na wspieraniu potrzeb szkolnictwa, a tuż po II wojnie światowej muzeum działało jako samodzielna placówka oświatowa. W 1962 r. zostało przejęte przez Uniwersytet Łódzki do Katedry Ewolucjonizmu. Od tego czasu wielokrotnie przebudowywano wystawę i pozyskano kolejne cenne eksponaty. Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 przeprowadzono projekt rozbudowy i remontu Muzeum. Realizacja rozpoczęła się w maju 2016 r. i zakończyła sukcesem. Dofinansowanie z unijnego budżetu wyniosło ponad 4,2 mln zł.


Efekty wykonanych prac i bogactwo zbiorów można podziwiać indywidualnie w każdy czwartek, w godzinach 9:00 - 15:00, a także grupowo po wcześniejszym umówieniu wizyty. Wstęp i oprowadzanie przez przewodnika są bezpłatne do końca wakacji. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Przyrodniczego.

A może i Wy macie takie miejsce, które jest dla Was szczególnie ważne, a o które zadbały Fundusze Europejskie?

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
Top