Własny biznes z Funduszami Europejskimi – na to nigdy nie jest za późno!

Data publikacji: 23.01.2020 r.

Część załączonej wiadomościWłasny biznes z Funduszami Europejskimi –
na to nigdy nie jest za późno!

 

Znalezienie nowej pracy to niełatwe zadanie. Zwłaszcza dla osób, które mieszkają w małych miejscowościach i są już po 50. roku życia. Właśnie im pomaga projekt „Firma 50+”, który dzięki unijnym dotacjom doczekał się już trzeciej edycji. Zobaczcie, jak przy wsparciu Funduszy Europejskich osoby uznawane za seniorów zaczynają nowy rozdział pod tytułem „Własny biznes”.

Od pasji do pracy „na swoim”

Prowadzenie firmy to wiele wyzwań, ale i ogromne możliwości. Praca „na swoim” daje satysfakcję i poczucie niezależności. Nic dziwnego, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na otworzenie własnej działalności. A co z osobami, które są już po pięćdziesiątce? Z myślą o nich powstał projekt „Firma 50+ edycja III – wsparcie przedsiębiorczości osób powyżej 50 r.ż. z obszarów słabo zaludnionych województwa łódzkiego”. Realizują go Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych i Fundacja Inicjatyw Regionalnych. Założenia projektu przybliża Joanna Janiec z INSE – „Firma 50+” jest dla osób, które ukończyły 50. rok życia, nigdzie teraz nie pracują i zamieszkują słabo zaludniony obszar w województwie łódzkim. Chodzi tu przede wszystkim o gminy wiejskie. Udział w projekcie biorą m.in. emeryci i renciści, którzy mają pomysł na biznes, często wynikający z ich pasji. Teraz mają szansę przyjąć nasze wsparcie i zamienić swoje hobby w profesjonalną działalność.

 

Unijne dotacje dla młodych duchem

W każdej edycji uczestnicy projektu „Firma 50+” udowadniają, że przekroczenie pewnego wieku wcale nie musi oznaczać konieczności wycofania się z aktywnego życia. – Przekrój wśród zgłaszających się do nas osób jest naprawdę duży. Zazwyczaj są to osoby w wieku około 70. lat albo te, które przed chwilą ukończyły 50. rok życia. Mają one za sobą okres wychowywania dzieci i wnuków. Nagle w ich życiu znajduje się jakaś pustka, więc robią coś jako hobby i czasami za namową najbliższych, zbierają się na odwagę, żeby się do nas zgłosić – opowiada Joanna Janiec. Dzięki środkom z Funduszy Europejskich uczestnicy projektu mogą otrzymać jednorazową dotację na zakup sprzętu, który jest potrzebny do prowadzenia działalności. Może to być np. samochód, komputer lub urządzenia specjalistyczne. Kwota wsparcia wynosi ok. 26 tys. złotych. Dodatkowo przez okres od 6 do 11 miesięcy, „młody przedsiębiorca” może otrzymać wsparcie pomostowe w wysokości 2 tys. złotych miesięcznie na prowadzenie działalności. – Jeden z ważniejszych obowiązków, aby wsparcie było bezzwrotne to taki, że firma musi funkcjonować minimum 12 miesięcy i jeden dzień – wyjaśnia dr Rafał Jaros z FIR i INSE – Oczywiście staramy się, aby każdy przedsiębiorca prowadził ją jak najdłużej i by zapewniała źródło dochodu dla poszczególnych osób i ich rodzin przez długie lata.

 

RPO dofinansowuje drugą młodość

Wśród beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego (to z niego pochodzą pieniądze na realizację projektu „Firma 50+”) znalazły się osoby, które otworzyły m.in. przedsiębiorstwa świadczące usługi remontowo-budowlane, sprzątające, a także zakłady kosmetyczne, fryzjerskie, florystyczne, a nawet ośrodki rekreacyjne. Z unijnych dotacji skorzystały również osoby uzdolnione artystycznie zajmujące się np. rzeźbą, malarstwem czy fotografią. Jedną z nich jest pani Anna Pruszak, która otworzyła wymarzony zakład florystyczny. – Wiedza uzyskana podczas szkoleń, bardzo mi się przydaje. Korzystam z niej niemal każdego dnia. Dzięki dofinansowaniu kupiłam samochód, który jest mi wręcz niezbędny. Z nim mogę przyjmować zlecenia na wykonywanie dekoracji kościołów i sal weselnych w różnych miejscowościach – opowiada pani Anna – Wcześniej, ze względu na mój wiek, nie czułam się dość pewnie, aby zacząć działalność. Nie miałam też oszczędności, które pozwoliłyby mi na realizację mojego pomysłu na biznes. Teraz prowadzę własną firmę.

 

Unijne dotacje wciąż czekają na odważnych

INSE śmiało sięga po środki finansowe pochodzące z RPO WŁ, których gospodarzem jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Dlaczego? – Sięganie po unijne dotacje to bardzo dobry sposób na wspieranie takiego „lokalnego podwórka”. Jest wiele obszarów, w których można i warto działać, bo te zmiany są później obecne wszędzie i są widoczne dla każdego – wyjaśnia Joanna Janiec i dodaje – Mamy ogromną satysfakcję, kiedy widzimy, że osoby, które były wcześniej mało aktywne, nagle zyskują więcej energii i zaczynają działać. Nieraz dzwonią do nas i mówią, ile się zmieniło w ich życiu od tej pory. Jeśli i Ty chcesz skorzystać z dofinansowań, sprawdź Jak z powodzeniem ubiegać się o Fundusze Europejskie? i już dziś zacznij swoją przygodę.


Dołącz do nas na Facebooku – razem Zmieniamy Łódzkie z Funduszami Europejskimi!
 

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top