Fundusze dla zdrowia – o programie „odWAŻYMY ŁÓDZKIE"

Data publikacji: 09.08.2019 r.

Część załączonej wiadomościFundusze dla zdrowia – o programie „odWAŻYMY ŁÓDZKIE"

Zdrowie to jedna z najważniejszych wartości w życiu człowieka. Frazes? Niekoniecznie. Jego znaczenie potwierdzają rozmaite sondaże, a także życzenia, które składamy sobie przy najróżniejszych okazjach. O znaczeniu zdrowia pamiętają również Fundusze Europejskie. Właśnie dlatego wkrótce ruszy regionalny program zdrowotny, który ma na celu przeciwdziałanie jednemu z jego najpoważniejszych zagrożeń. Mowa tu o nadwadze i otyłości, które przybrały rozmiar epidemii XXI wieku.

Nadwaga – małe „grzeszki” wielkiej wagi

Coraz więcej z nas ma siedzący tryb pracy. W czasie wolnym, zamiast aktywności fizycznej, wolimy siedzieć przed telewizorem lub komputerem. Jemy nieregularne posiłki, w których miejsce warzyw i owoców zajmują dania gotowe lub wysoko przetworzone przekąski i słodycze. Do tego ciągły stres i pośpiech nie pozwalają na prawdziwy relaks i odpoczynek. Efekt? Czujemy się zmęczeni, nasze ubrania robią się za małe, a waga szaleje. Brzmi znajomo? Właśnie tak u wielu osób zaczyna się problem nadwagi. Zignorowanie pierwszych sygnałów może doprowadzić do otyłości, a ta do poważnych konsekwencji (nie tylko zdrowotnych). Oczywiście, wśród zmagających się z tym problemem znajduje się liczna grupa, na których stan wpłynęły inne, niezależne od nich czynniki. Jednak wszyscy mogą zawalczyć o swoją nową, zdrowszą sylwetkę. Jak? Po pierwsze trzeba się odważyć. I zacząć działać!

 

Dlaczego warto schudnąć?

Nadwaga i otyłość to trzeci (po nadciśnieniu tętniczym i paleniu tytoniu) czynnik ryzyka pojawienia się innych chorób. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) złe nawyki, które do nich prowadzą w znacznym stopniu odpowiadają za ilość zachorowań na cztery najpoważniejsze choroby niezakaźne. Są to: choroby sercowo-naczyniowe, choroby nowotworowe, cukrzyca i choroby układu oddechowego. Dbając o utrzymanie prawidłowej masy ciała zapobiegamy najgroźniejszych chorobom cywilizacyjnym naszego stulecia. Warto również pamiętać o znaczeniu naszej wagi na wygląd, a dalej na komfort psychiczny. Brak wsparcia w otoczeniu i poczucie wstydu mogą prowadzić do ograniczenia kontaktu z innymi ludźmi, a dalej do wyobcowania. Ich efektem może być apatia, bierność, a nawet depresja. Na szczęście są ludzie, którzy pomagają osobom, które chcą walczyć ze zbędnymi kilogramami, a Fundusze Europejskie chcą pomóc jednym i drugim.

 

Schudnij z RPO!

Program „odWAŻYMY ŁÓDZKIE” został przygotowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 i jest skierowany do osób, które chcą skutecznie walczyć z nadwagą i otyłością. Ma on charakter pilotażowy i jest odpowiedzią na dotychczasowy brak kompleksowego systemu ich leczenia, który byłby finansowany ze środków  publicznych. Celem programu jest udzielenie pomocy minimum 5 tys. osób z nadwagą i otyłością m.in. poprzez diagnostykę lekarską, wizyty u dietetyka (w tym 12 konsultacji co dwa tygodnie, ułożenie indywidualnie dopasowanej diety), refundację zajęć sportowych, wsparcie psychologiczne (zajęcia indywidualne i grupowe). Na świadczenia zdrowotne przeznaczono prawie 7,5 mln zł.

 

Zgarnij fundusze i pomóż innym!

Już wkrótce na naszej stronie internetowej pojawi się informacja o konkursie na dofinansowanie dla tych, którzy prowadzą działalność, w ramach której mogliby świadczyć usługi dla osób objętych pomocą z „odWAŻYMY ŁÓDZKIE”.


Prowadzisz przychodnię? Jesteś dietetykiem lub psychologiem? Masz doświadczenie w pomocy osobom z nadwagą lub otyłością? Dowiedz się więcej o „odWAŻYMY ŁÓDZKIE” już dziś!

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
Top