Szklany biznes

Data publikacji: 16.04.2019 r.

rpo na bloga o szkleSzklany biznes

Spotykamy je na każdym kroku. Ma różną formę, kształty, a nawet kolory, jednak nigdy nie zastanawiamy się skąd się bierze i jak wygląda proces jego obróbki. Szkło, bo o nim mowa, otacza nas zewsząd. Szklane podłogi, półki, schody czy drzwi są dziś stałym elementem wyposażenia nowoczesnych wnętrz. Duży popyt na te wyroby staje się pewnym wyzwaniem dla producentów, którzy muszą ciągle inwestować w rozwój infrastruktury przemysłowej, co znów wymaga ogromnych nakładów finansowych. Skąd jednak pozyskać środki? Najlepiej z Funduszy Europejskich do których przekonuje historia firmy GLASS ze Zgierza.  

małe początki wielkiego biznesu

Choć dziś firma dysponuje dużym zakładem produkcyjnym wyposażonym w nowoczesne maszyny obsługiwane przez cały sztab specjalistów, to
w początkach biznesu nikt nawet o nich nie marzył. Historia firmy zaczęła się trzydzieści siedem lat temu od malutkiego zakładu szklarskiego zlokalizowanego w Łodzi. Właściciel sam wykonywał wszystkie prace i sam rozwoził gotowe produkty. Wkładał również wiele wysiłku w pozyskanie niezbędnego surowca, który był mocno reglamentowany. Udało mu się jednak przetrwać ten ciężki okres i już przy wsparciu najbliższych, rozszerzyć działalność firmy, wznosząc ją na nowy poziom. Prawdziwy przełom w rozwoju biznesu przyszedł jednak wraz z dotacjami z Funduszy Europejskich.

 

 

NOWY KIERUNEK

Dotacje ze środków unijnych stały się motorem napędowym firmy GLASS. Zanim właściciele sięgnęli po dotacje, firma miała do dyspozycji stary 11 letni piec do hartowania szkła, który zużywał duże ilości energii elektrycznej i stanowił swoistą barierę dla wprowadzenia nowego produktu. Produktu opracowanego dzięki posiadanego zapleczu badawczo-rozwojowemu do powstania którego również przyczyniły się Fundusze Europejskie. Firmie GLASS udało się pozyskać prawie 2 miliony złotych dofinansowania z RPO 2014-2020 na zakup nowoczesnej maszyny do laminowania i pieca do hartowania, umożliwiającego rozpoczęcie produkcji szkła typu float, charakteryzującego się dużą wytrzymałością. Dzięki unowocześnieniu procesu produkcyjnego, skrócono czas laminowania i hartowania ograniczając zarazem zużycie energii oraz zmniejszono ilość powstających odpadów. Wpłynęło to nie tylko na zwiększenie mocy produkcyjnych, lecz także na ekologiczność biznesu.

 

 

więcej dotacji

Firma GLASS korzysta z możliwości jakie niosą Fundusze Europejskie od samego początku wprowadzenia tej formy dotacji w Łódzkiem. Środki unijnie umożliwiły w poprzednich latach zakup specjalnych wciągników, maszyn do cięcia tafli szkła strumieniem wody, elektronicznego stołu do rozkroju czy nowoczesnego centrum obróbczego, dzięki któremu można wykonywać precyzyjne nacięcie i otwory. Dofinansowania pozwoliły firmie rozwinąć portfolio produktowe, zwiększyć innowacyjność, poprawić ekologiczność biznesu i wyprzedzić konkurencję, wyznaczając nowe trendy. Dziś GLASS produkuje na rynek Polski, jak i na eksport. Mimo wielkiego sukcesu, firma nie zamierza zrezygnować z szans dawanych przez Fundusze Europejskie
i także w przyszłości będzie chciała korzystać z tego wsparcia. 

Co ważne, będzie to możliwe już od czerwca tego roku, wraz z rozpoczęciem naborów do konkursu  w ramach Poddziałania II.3.1 „Innowacje w MŚP”. Na przedsiębiorstwa z Łódzkiego, które potrzebują środków na zwiększenie konkurencyjności, będą czekały ponad 34 mln złotych.

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
Top